florencja

Najważniejsze atrakcje i zabytki Florencji - co zwiedzić we Florencji: Katedra, Palazzo Pitti i Most Złotników

Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora24.10.20237 min.
 Najważniejsze atrakcje i zabytki Florencji - co zwiedzić we Florencji: Katedra, Palazzo Pitti i Most Złotników

Florencja to jedno z najpiękniejszych miast we Włoszech, które urzeka turystów bogactwem zabytków, dzieł sztuki i wyjątkową atmosferą. Stołeczne miasto Toskanii ma niezwykle wiele do zaoferowania każdemu, kto zdecyduje się je odwiedzić. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze atrakcje Florencji, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Co koniecznie trzeba zobaczyć we Florencji? Najważniejsze atrakcje

Florencja słynie przede wszystkim jako kolebka renesansu i miasto pełne zabytków z tego okresu. Najważniejsze z nich to przede wszystkim słynna Katedra Santa Maria del Fiore z charakterystyczną kopułą, Palazzo Vecchio - dawna siedziba władz miasta, czy most Ponte Vecchio. Wspaniałe muzea takie jak Galeria Uffizi czy Palazzo Pitti kryją bezcenne dzieła sztuki. Florencja ma też wiele urokliwych zakątków wypełnionych klimatem minionych czasów jak Plac Signorii czy Ogrody Boboli. Oto lista atrakcji, które koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Florencję.

Katedra Santa Maria del Fiore - symbolem Florencji jest jej wspaniała kopuła

Centralnym punktem Florencji jest bez wątpienia majestatyczna Katedra Santa Maria del Fiore, której charakterystyczna kopuła dominuje w panoramie miasta. To jedna z największych świątyń we Włoszech, której budowa rozpoczęła się już w XIII wieku, a zakończyła w XV stuleciu. Jej architekt Filippo Brunelleschi zaprojektował nowatorską jak na owe czasy kopułę o średnicy 45 metrów. Kopuła ważąca 37 tysięcy ton unosząca się nad wnętrzem katedry robi ogromne wrażenie. Oprócz podziwiania architektury warto zobaczyć również wnętrze, gdzie znajdują się witraże wykonane według projektów Ghibertiego. Obowiązkowym punktem jest wejście na szczyt kopuły, skąd rozciąga się przepiękna panorama Florencji.

Palazzo Vecchio - stara siedziba władz Florencji z wspaniałymi wnętrzami

Palazzo Vecchio to okazały zamek wzniesiony w średniowieczu, który przez wieki pełnił funkcję siedziby florenckich władz. Jego charakterystyczna sylwetka z wysmukłą wieżą, zwieńczoną figurą Dawida, dominuje nad centralnym placem Florencji - Piazza della Signoria. Wnętrza palazzo urządzone z przepychem prezentują styl typowy dla renesansu. Warto zobaczyć Salę Pięćsetną ze słynnym obrazem Leonarda Da Vinci "Bitwa pod Anghiari". Zwiedzanie zamku to cofnięcie się w czasie do świetności Florencji epoki renesansu. Bilety do Palazzo Vecchio warto kupić z wyprzedzeniem online, by uniknąć kolejek.

Most Złotników - dlaczego warto przechadzać się po słynnym moście Ponte Vecchio?

 Najważniejsze atrakcje i zabytki Florencji - co zwiedzić we Florencji: Katedra, Palazzo Pitti i Most Złotników

Jednym z symboli Florencji jest malowniczy most Ponte Vecchio (Most Złotników) przerzucony nad rzeką Arno. Jego niezwykłość polega na tym, że w średniowieczu osiedlili się na nim liczni złotnicy i jubilerzy, których sklepiki znajdują się tam do dziś. Przechadzając się po moście można podziwiać wystawy sklepów jubilerskich, a także rozciągające się po obu stronach widoki na rzekę i florenckie zabudowania. Most Złotników o zmierzchu rozświetlony licznymi lampkami wygląda magicznie. To doskonałe miejsce na romantyczny spacer i zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Palazzo Pitti - rezydencja Medyceuszy pełna dzieł sztuki

Renesansowa rezydencja Medyceuszy - Palazzo Pitti - to prawdziwe muzeum sztuki wpisane na listę zabytków UNESCO. Znajduje się tu Galeria Palatyńska z dziełami Rafaela i Tycjana, Muzeum Sreber, Galeria Mody, a także Apartamenty Królewskie z przepięknymi wnętrzami. Na tyłach pałacu rozciągają się rozległe Ogrody Boboli - ulubione miejsce spacerów Florentczyków. Zwiedzanie Palazzo Pitti to podróż do czasów świetności Florencji z jej wspaniałą sztuką i kulturą. Bilety do pałacu najlepiej rezerwować z wyprzedzeniem.

Plac Signorii - serce florenckiego życia publicznego

Malowniczy Plac Signorii to centrum życia publicznego Florencji, pełne kafejek i restauracji. To tutaj tętni rytm miasta w ciągu dnia i wieczorami. Na placu znajduje się fontanna Neptuna, Palazzo Vecchio oraz kopie rzeźb Michała Anioła. Codziennie przybywają tu tłumy turystów i mieszkańców, aby napić się kawy, posłuchać ulicznych muzyków czy po prostu poczuć klimat miasta. Każdy spacer po Florencji powinien rozpocząć się właśnie od Placu Signorii.

Galeria Uffizi - najsłynniejsze muzeum Florencji mieszczące arcydzieła

Galeria Uffizi to prawdziwa perła wśród florenckich muzeów, która mieści jedną z najbardziej spektakularnych kolekcji malarstwa na świecie. Znajdziemy tu dzieła Botticellego ("Narodziny Wenus"), Leonardo Da Vinci ("Zwiastowanie"), Rafaela, Tycjana, Ghibertiego i wielu innych geniuszy renesansu. Zbiory galerii prezentowane są w kilkunastu przestronnych salach dawnego pałacu Medyceuszy. Bilety do Uffizi warto kupić z dużym wyprzedzeniem, gdyż często na wejście trzeba długo czekać w kolejce.

Bazylika Santa Croce - miejsce pochówku wielkich florentczyków

Bazylika Santa Croce przyciąga nie tylko architekturą, ale także faktem, że spoczywają w niej tak wybitni florentczycy jak Michał Anioł, Galileusz, Machiavelli czy Rossini. Wnętrze świątyni zdobią freski Giotta oraz innych znakomitych malarzy. Na szczególną uwagę zasługują tu kaplica Medyceuszy z grobowcami władców Florencji oraz kaplica Pazzich, w której rozgrywa się akcja "Romea i Julii" Szekspira. Bazylika Santa Croce to miejsce historyczne nierozerwalnie związane z dziejami i kulturą Florencji.

Ogrody Boboli - zielona enklawa spokoju w zgiełku miasta

Rozległe Ogrody Boboli rozciągają się za Pałacem Pitti, tworząc zieloną enklawę spokoju w samym sercu Florencji. Spacer alejkami wśród starodrzewia, fontann i rzeźb pozwala na chwilę relaksu z dala od zgiełku miasta. Nie brakuje tu romantycznych zakątków i przepięknych widoków na panoramę Florencji. Ogrody Boboli to ulubione miejsce mieszkańców na spacer czy piknik. Wstęp do ogrodów jest płatny, ale bilety można kupić wspólnie z biletami do Pałacu Pitti.

To oczywiście tylko wybrane spośród wielu florenckich atrakcji. Jednak każdy, kto zdecyduje się na przyjazd do Florencji, koniecznie musi odwiedzić wymienione wyżej miejsca. Tylko wtedy można poczuć prawdziwy klimat i urok tego wyjątkowego miasta pełnego zabytków i dzieł sztuki.

Podsumowanie - Florencja zachwyca bogactwem zabytków i dzieł sztuki

Florencja to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast Włoch, które zachwyca zabytkami z czasów świetności epoki renesansu. Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji, które oferuje to pełne uroku miasto. Jednak każdy, kto przyjedzie do Florencji, koniecznie musi zobaczyć takie miejsca jak Katedra Santa Maria del Fiore, Most Złotników, Galeria Uffizi czy Palazzo Pitti. Tylko wtedy można poczuć wyjątkowy klimat tego miasta, które jest kolebką włoskiego renesansu i ostoją wspaniałej sztuki. Florencja urzeka i zachwyca na każdym kroku.

Najczęstsze pytania

Najlepiej kupić Firenze Card, który w jednej cenie zapewnia wstęp do najważniejszych muzeów i zabytków we Florencji. Oszczędza to czas i pieniądze.

Aby zwiedzić najważniejsze florenckie zabytki potrzeba minimum 2-3 dni. Jednak idealnie zobaczyć Florencję w całości w 5-7 dni.

Florencja słynie z wyśmienitej kuchni toskańskiej. Smacznie zjesz m.in. na Mercato Centrale, w Osterii Santo Spirito oraz wielu lokalnych trattoriach.

Typowymi florenckimi pamiątkami są wyroby rękodzieła, biżuteria, skórzane kaletki, wyroby z winem Chianti oraz pierniki cantucci.

Najlepiej zwiedzać Florencję pieszo i korzystać z komunikacji miejskiej. Można też wykupić zwiedzanie z przewodnikiem lub przejazdy rikszami.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Tanie noclegi i hotele w centrum Rzymu od 19 zł - zarezerwuj już dziś!
  3. Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia - co zdradza pierwszy zwiastun wyczekiwanej przygody?
  4. Malta - plan zwiedzania w 3 dni
  5. Wycieczka pociągiem panoramicznym po szwajcarskich Alpach - niezapomniane przeżycie!
Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora

Jestem podróżniczką, odkrywam świat z pasją do przygód i tajemnic. Moje przewodniki prowadzą wędrówki budżetowe, a porady ułatwiają podróżowanie solo. Eksploruję transportem marzeń, wnikam w serca miast przez soczyste opowieści. Razem z Tobą odkrywam świat w pełni kolorów i możliwości.

Udostępnij post

Napisz komentarz