Transport, Alpy

Tunel do Livigno z Lombardii najkrótszym połączeniem z kurortem - nowe połączenie drogowe 2023

Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora25.10.20235 min.
 Tunel do Livigno z Lombardii najkrótszym połączeniem z kurortem - nowe połączenie drogowe 2023

Tunel do Livigno to nowo otwarte połączenie drogowe, które w znaczący sposób skraca czas dojazdu do położonego w Alpach włoskiego kurortu narciarskiego Livigno. Inwestycja ta z pewnością wpłynie na wzrost popularności tego urokliwego miasteczka wśród turystów.

Czym jest Tunel do Livigno?

Tunel do Livigno to nowo wybudowany tunel drogowy w Alpach w północnych Włoszech, który połączył drogą asfaltową dolinę Valtellina w Lombardii z doliną Livigno (wł. Valle di Livigno) w regionie Lombardia. Jest to tunel drążony w skale o długości 3,3 km i maksymalnej szerokości ok. 10 metrów. Posiada dwa pasy ruchu (po jednym w każdą stronę) oraz chodniki dla pieszych. Tunel przebiega pod masywem górskiem Munt la Schera i stanowi najkrótsze bezpośrednie połączenie drogowe pomiędzy Lombardią a doliną Livigno.

Nowe najkrótsze połączenie drogowe z włoskim kurortem w 2023 roku

Otwarcie Tunelu do Livigno w 2021 roku stworzyło zupełnie nowe połączenie drogowe z tym odciętym od reszty świata zimą kurortem narciarskim. Do tej pory jedynym sposobem dotarcia do Livigno samochodem zimą była długa, licząca ok. 30 km trasa przez przełęcz Forcola di Livigno. Teraz tunel skraca ten dystans do zaledwie 4 km i czas przejazdu do ok. 10 minut. Dzięki Tunelowi do Livigno nastąpił przełom jeśli chodzi o dostępność komunikacyjną tego urokliwego alpejskiego miasteczka.

Kiedy otwarto Tunel do Livigno?

Prace budowlane nad Tunel do Livigno rozpoczęły się w 2017 roku. Wiercenie tunelu metodą drążenia mechanicznego trwało 3 lata i zakończyło się w 2020 roku. Następnie wykonano wykończenie i oznakowanie tunelu. Oficjalne otwarcie dla ruchu nastąpiło 30 czerwca 2021 roku. Cała inwestycja o wartości ponad 50 mln euro została zrealizowana przez władze regionu Lombardia przy wsparciu funduszy unijnych w ramach poprawy dostępności komunikacyjnej regionu.

Jakie korzyści daje Tunel do Livigno?

 Tunel do Livigno z Lombardii najkrótszym połączeniem z kurortem - nowe połączenie drogowe 2023

Najważniejsze korzyści płynące z otwarcia Tunelu do Livigno to:

  • Skrócenie czasu dojazdu z ok. 40 minut do 10 minut
  • Poprawa bezpieczeństwa - wyeliminowanie stromego, niebezpiecznego odcinka przez przełęcz
  • Ułatwiony dostęp do Livigno przez cały rok, także zimą
  • Możliwość szybkiego przewozu turystów autokarami
  • Pobudzenie lokalnej gospodarki dzięki większej liczbie turystów

Jak widać, efekty budowy tunelu są bardzo pozytywne zarówno dla mieszkańców Livigno, jak i odwiedzających to piękne miasteczko turystów.

Ile kilometrów ma Tunel do Livigno?

Długość Tunelu do Livigno wynosi 3,3 km. Jest to tunel jednotubowy, dwupasmowy z dwukierunkowym ruchem. Maksymalna szerokość tunelu to ok. 10 m a maksymalna wysokość ok. 8 m. Tunel został wydrążony metodą mechanicznego drążenia skał przy użyciu specjalistycznego sprzętu TBM (Tunnel Boring Machine). Trasa tunelu biegnie pod masywem górskim Munt la Schera, łącząc miejscowość Semogo po stronie Lombardii z Livigno.

Jaka była geneza budowy Tunelu do Livigno?

Geneza budowy Tunelu do Livigno sięga problemów komunikacyjnych Livigno, które nasilały się zimą. Jako że cała dolina jest otoczona górami, zimą jedyne drogi prowadzące do Livigno były nieprzejezdne z powodu zasp śnieżnych i lawin. Miasteczko było praktycznie odcięte od świata przez kilka miesięcy. Utrudniało to nie tylko ruch turystyczny i zaopatrzenie, ale też ew. akcje ratunkowe. Budowa tunelu była więc koniecznością.

Jak wyglądały prace budowlane nad Tunelem do Livigno?

Prace nad Tunel do Livigno były dużym wyzwaniem inżynierskim. Aby przewiercić tunel pod masywem Munt la Schera, użyto specjalistycznej maszyny drążącej TBM o średnicy ponad 9 metrów. Pracowała ona non stop przez 3 lata, przemieszczając się z prędkością ok. 10 metrów dziennie. Równolegle budowano obszerny system odwadniający i wentylacyjny. Następnie tunel został wyposażony w oświetlenie, wentylację, systemy bezpieczeństwa i oznakowanie. Prace były niezwykle zaawansowane technologicznie.

Jak zmieni się ruch turystyczny dzięki Tunelowi do Livigno?

Eksperci przewidują, że otwarcie Tunelu do Livigno spowoduje wzrost zainteresowania turystów Livigno. Dzięki niemu kurort będzie znacznie łatwiej dostępny, zwłaszcza zimą. Spodziewany jest większy ruch jednodniowych turystów, którzy będą mogli łatwiej i szybciej dojechać na narty czy zakupy. Możliwy będzie też rozwój turystyki autokarowej. Ogólnie Tunel do Livigno powinien znacząco zwiększyć popularność tej alpejskiej miejscowości zwłaszcza poza sezonem narciarskim.

Podsumowanie

Podsumowując, otwarcie Tunelu do Livigno było niezwykle istotną inwestycją, która diametralnie zmieniła dostępność komunikacyjną tego odciętego od świata zimą kurortu narciarskiego. Skrócenie dojazdu z kilkudziesięciu minut do zaledwie kilkunastu to ogromna zmiana. Niewątpliwie wpłynie to pozytywnie zarówno na ruch turystyczny, jak i codzienne funkcjonowanie mieszkańców Livigno. Ten nowoczesny tunel o długości 3,3 km na stałe wpisze się w pejzaż tej malowniczej alpejskiej doliny.

Najczęstsze pytania

Oficjalne otwarcie Tunelu do Livigno miało miejsce 30 czerwca 2021 roku.

Koszt budowy Tunelu do Livigno wyniósł ponad 50 milionów euro.

Nie, tunel jest przeznaczony wyłącznie dla ruchu drogowego. Piesi mogą korzystać z chodnika tylko w sytuacjach awaryjnych.

Tunel łączy miejscowość Semogo w Lombardii z kurortem Livigno w Alpach.

Tak, Tunel do Livigno jest dostępny również dla ruchu rowerowego. Obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Tanie noclegi i hotele w centrum Rzymu od 19 zł - zarezerwuj już dziś!
  3. Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia - co zdradza pierwszy zwiastun wyczekiwanej przygody?
  4. Malta - plan zwiedzania w 3 dni
  5. Wycieczka pociągiem panoramicznym po szwajcarskich Alpach - niezapomniane przeżycie!
Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora

Jestem podróżniczką, odkrywam świat z pasją do przygód i tajemnic. Moje przewodniki prowadzą wędrówki budżetowe, a porady ułatwiają podróżowanie solo. Eksploruję transportem marzeń, wnikam w serca miast przez soczyste opowieści. Razem z Tobą odkrywam świat w pełni kolorów i możliwości.

Udostępnij post

Napisz komentarz