Kuchnia włoska to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kuchni na świecie. Słynie przede wszystkim z prostych, ale wyjątkowo smacznych dań, przygotowywanych ze świeżych i wysokiej jakości składników. Włosi potrafią stworzyć prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej z pozornie prostych produktów. Oto przegląd najpopularniejszych tradycyjnych dań włoskiej kuchni, które koniecznie trzeba spróbować będąc we Włoszech lub gotując w domu.
Jakie są najpopularniejsze dania włoskiej kuchni?
Do najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni włoskiej należą bez wątpienia pizza i makarony. Te dwie potrawy można znaleźć w menu większości włoskich restauracji na całym świecie. Jednak oprócz nich, włoska kuchnia ma do zaoferowania o wiele więcej smacznych specjałów. Do tradycyjnych włoskich dań zalicza się między innymi:
- Risotto - kremowy ryż z warzywami, mięsem lub owocami morza
- Ossobuco - duszona cielęcina z gremolatą
- Saltimbocca - cienkie plasterki cielęciny z szynką i szałwią
- Polpette - kuleczki mięsne podawane z sosem pomidorowym
- Lasagne - makaron zapiekany z sosem mięsnym i beszamelem
- Tiramisu - Deser z serka mascarpone, biszkoptów i kawy
Oprócz dań mięsnych, bardzo popularne w tradycyjnej kuchni włoskiej są także dania rybne, zwłaszcza w regionach nadmorskich. Do hitów należą świeże owoce morza, kalmary, ośmiornice czy dorada. Wędliny takie jak szynka parmeńska, salami czy bresaola również często gościły na włoskich stołach.
Dlaczego pizza jest najbardziej znanym włoskim daniem na świecie?
Pizza to zdecydowanie najpopularniejsza potrawa kojarzona z Włochami. Choć jej historia sięga czasów starożytnych, to współczesny kształt przybrała dopiero w XVIII wieku w Neapolu. Szybko zdobyła popularność w całych Włoszech, a na światowe podboje wyruszyła wraz z emigrantami włoskimi. Dzisiaj pizza jest uwielbiana na całym świecie i można ją zjeść praktycznie w każdym zakątku globu.
Pizza podbiła świat, bo łączy w sobie kilka cech idealnej potrawy. Jest prosta w przygotowaniu, tania, sycąca i niezwykle smaczna. Daje pole do kreatywności przy wyborze składników. Może być na słodko i na słono. Nie bez powodu stała się ulubioną “fast foodową” przekąską na całym świecie.
Które makarony są obowiązkowe w tradycyjnej kuchni włoskiej?
Makarony to kolejny włoski hit kulinarny. Włosi potrafią przyrządzić je na wiele sposobów i podają do rozmaitych sosów. Kluczem jest tutaj jakość i świeżość makaronu, który we Włoszech produkowany jest głównie z durum - twardej odmiany pszenicy.
Do najbardziej tradycyjnych rodzajów włoskich makaronów należą:
- Spaghetti - cienkie, długie nitki
- Tagliatelle - wstążki
- Rigatoni - rurki z przecięciem
- Farfalle - kokardki o kształcie motylich skrzydełek
- Ravioli - kwadratowe kieszonki z farszem
Makarony podaje się zazwyczaj z sosami na bazie pomidorów, mięsa, warzyw lub owoców morza. Klasyczne połączenia to spaghetti bolognese (z mięsnym sosem ragout), tagliatelle z sosem carbonara, czy też makaron z owocami morza.
Jak przygotować oryginalne włoskie tiramisu w domu? Przepis
Tiramisu to jeden z najbardziej rozpoznawalnych włoskich deserów na świecie. Jego nazwa oznacza dosłownie “podnieś mnie”, co idealnie oddaje efekt tego deseru - dawki energii naładowanej w cukrowe i kawowe smaki. Oto przepis na oryginalne włoskie tiramisu, które można łatwo przygotować w domu:
- Ubić żółtka z cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Oddzielnie ubić białka na sztywną pianę.
- Połączyć pianę z żółtkami i wymieszać z serkiem mascarpone.
- Namoczyć biszkopty w mocnej kawie z likierem, układać je naprzemiennie z kremem w naczyniu.
- Posypać kakao i wstawić na kilka godzin do lodówki.
Tradycyjnie do tiramisu używa się biszkoptów savoiardi lub babeczek piaskowych. Kluczowe jest także użycie włoskiego sera mascarpone i mocnej kawy espresso, które nadają niepowtarzalny smak.
Co to jest carpaccio i skąd wzięła się jego nazwa?
Carpaccio to popularna, włoska przystawka, która stała się znana na całym świecie. Jest to cienko krojony surowy stek z wołowiny lub - rzadziej - z dziczyzny lub ryb. Carpaccio podaje się zazwyczaj z oliwą z oliwek, sokiem z cytryny, rukolą lub płatkami parmezanu.
Nazwa carpaccio pochodzi od nazwiska weneckiego malarza Vittore Carpaccio, który malował obrazy jaskrawymi, wręcz "krwistymi" barwami. Podobne skojarzenie miał szef kuchni Giuseppe Cipriani, który stworzył to danie w 1950 roku w Wenecji i nazwał je na cześć malarza.
Jakie owoce morza i ryby są typowe dla włoskiej kuchni?
Włochy mają długą linię brzegową, więc owoce morza od dawna były istotnym elementem ich kuchni. Najpopularniejsze ryby i owoce morza w tradycyjnych włoskich daniach to:
- Kalmary - podawane najczęściej smażone lub w formie sałatki
- Ośmiornice - grilllowane lub w formie pasty do kanapek
- Krewetki - wykorzystywane do sałatek, makaronów i risotto
- Małże - spożywane głównie na surowo
- Tuńczyk - grillowany, wędzony lub konserwowany
- Sardynki - w oleju, na grillu lub w sałatkach
W zależności od regionu popularne są także miejscowe gatunki ryb takie jak dorada, wargacz czy morszczuk.
Dlaczego warto spróbować oryginalnej włoskiej oliwy z oliwek?
Oliwa z oliwek to składnik, który pojawia się w większości tradycyjnych włoskich potraw i jest nieodłącznym elementem włoskiej diety śródziemnomorskiej. Wysokiej jakości oliwa dodaje niepowtarzalnego smaku i aromatu.
Smak włoskiej oliwy zależy od wielu czynników - odmiany oliwek, regionu uprawy, klimatu czy technologii produkcji. Włoscy producenci oliwy słyną z dbałości o najwyższą jakość. Oliwa extra vergine poddana jest minimalnej obróbce i zachowuje więcej wartości odżywczych.
Oryginalna włoska oliwa extra vergine ma wyrazisty, lekko pikantny smak i złocisty kolor. Idealnie komponuje się z włoskimi daniami i warto po nią sięgnąć, by w pełni poczuć smak tradycyjnej kuchni włoskiej.
Jakie wina pasują do dań kuchni włoskiej? Podstawy doboru
Włochy słyną z produkcji wysokiej jakości win, które idealnie komponują się z tamtejszą kuchnią. Oto podstawowe zasady doboru wina do tradycyjnych dań:
- Do pizzy - lekkie, owocowe czerwone wino, np. Chianti
- Do makaronów w sosach pomidorowych - wino Montepulciano
- Do mięs - wytrawne Chianti lub Barolo
- Do dań rybnych - białe wino Vermentino lub rosé
- Do serów - Amarone della Valpolicella
- Do deserów - słodkie wino Vin Santo
Oczywiście najlepiej kierować się własnym gustem i odkrywać ulubione połączenia. Degustując oryginalne włoskie potrawy warto jednak sięgnąć po lokalne wina, by w pełni rozkoszować się smakiem tradycyjnej kuchni włoskiej.
Podsumowanie
Podróżując po Włoszech koniecznie trzeba spróbować lokalnych specjałów, które oddają prawdziwy charakter włoskiej kuchni. Proste, ale jakże wyśmienite dania przygotowywane są ze świeżych, naturalnych składników z pasją i dbałością o każdy szczegół. Pizza, makarony, tiramisu czy carpaccio to tylko wierzchołek góry lodowej bogactwa smaków, które oferuje tradycyjna kuchnia włoska. Różnorodność włoskich win doskonale dopełnia smakowite dania. Gotując w domu włoskie specjały można poczuć klimat Italii i sprawdzić, dlaczego włoska kuchnia cieszy się tak dużą popularnością na całym świecie.