Przewodniki

Wycieczka po Roztoczu - co warto zobaczyć

Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora22.09.20239 min.
Wycieczka po Roztoczu - co warto zobaczyć

Najciekawsze miejsca Roztocza

Zwierzyniec - pałac i park

Zwierzyniec to malownicza miejscowość położona w sercu Roztocza, której symbolem jest dawną rezydencja Zamoyskich. Pałac wybudowany w stylu angielskiego neogotyku w XIX wieku, otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym z alejkami i stawami. W parku rosną pomnikowe drzewa, głównie dęby, graby, lipy i klony. Warto spacerować alejkami parkowymi podziwiając piękne widoki na pałac i okolicę. Przy pałacu działa hotel oraz restauracja serwująca dania kuchni regionalnej. W ofercie znajdują się również wycieczki z przewodnikiem po parku i wnętrzach pałacu. Zwierzyniec to doskonałe miejsce na spokojny wypoczynek w malowniczym otoczeniu przyrody.

Krasnobród - uzdrowisko

Krasnobród położony jest w malowniczej dolinie rzeki Wieprz i słynie ze swoich wód mineralnych i leczniczego mikroklimatu. Miejscowość ma ponad 100-letnią tradycję uzdrowiskową. Do najważniejszych atrakcji należy zaliczyć tężnie solankowe, pijalnię wód mineralnych oraz park zdrojowy z alejkami spacerowymi. W Krasnobrodzie znajdują się liczne sanatoria, w których można skorzystać z szerokiej oferty zabiegów leczniczych m.in. kąpieli mineralnych, inhalacji i masaży. Idealne miejsce dla osób szukających wypoczynku w ciszy i spokoju, otoczeniu natury, z dala od miejskiego zgiełku.

Sanktuarium w Tomaszowie Lubelskim

W Tomaszowie Lubelskim znajduje się Sanktuarium Maryjne z cudownym obrazem Matki Bożej Łaskawej z Dzieciątkiem. Świątynia z XVII wieku przyciąga rzesze pielgrzymów z całej Polski. W sanktuarium odbywają się liczne uroczystości religijne, msze święte i nabożeństwa. Warto zobaczyć barokowe wnętrze z bogatym wystrojem i polichromią. Naprzeciwko bazyliki stoi dzwonnica z XVIII wieku. Tomaszów Lubelski to ważny punkt na mapie Sanktuariów Maryjnych w Polsce.

Przyroda Roztocza

Rezerwaty przyrody

Roztocze słynie z dobrze zachowanych walorów przyrodniczych, czego dowodem jest obecność licznych rezerwatów przyrody. Najciekawsze z nich to m.in. rezerwat Czartowe Pole z malowniczymi wąwozami i wychodniami skalnymi, rezerwat Florianka chroniący buczynę karpacką oraz rezerwat Broduszurski chroniący torfowiska. Rezerwaty na Roztoczu to idealne miejsce na wędrówki piesze lub rowerowe, podczas których można podziwiać rzadkie gatunki roślin i zwierząt w ich naturalnym środowisku. Ciekawa propozycja dla miłośników przyrody.

Szewnia Góra - punkt widokowy

Najwyższy szczyt Roztocza o wysokości 394 m n.p.m. Szewnia Góra to doskonały punkt widokowy, z którego roztaczają się fantastyczne panoramy na pasmo wzgórz roztoczańskich i okoliczne lasy. Na szczycie usytuowana jest wieża widokowa, z której można podziwiać malownicze widoki na Roztocze. Trasa prowadząca na punkt widokowy jest łatwa i krótka, idealnie nadaje się na spacer z dziećmi lub dla mniej wprawionych piechurów. Warte odwiedzenia miejsce na trasie zwiedzania Roztocza.

Źródła Tanwi

Malownicze źródła rzeki Tanwi wypływające spod Góry Gródeckiej to jedna z największych atrakcji Roztocza. Przejrzysta woda w kolorze turkusu wyróżnia się na tle okolicznej zieleni. Wokół źródeł prowadzą urokliwe ścieżki spacerowe. To idealne miejsce na odpoczynek na łonie natury, połączony z podziwianiem niezwykłego zjawiska przyrody, jakim jest źródło rzeki biorącej swój początek na Roztoczu.

Zabytki i atrakcje Roztocza

Zamość - renesansowe miasto

Renesansowy zespół staromiejski w Zamościu wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto zwane "Padwą Północy" zachwyca urokliwymi kamieniczkami, ratuszem i katedrą. Warto wybrać się na spacer z przewodnikiem śladem zabytków Zamościa i zobaczyć mury obronne, Bramy Lwowską i Szczebrzeską oraz imponującą Twierdzę Zamość. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Twierdza z XVII wieku

Potężna Twierdza Zamość wybudowana w XVII wieku na planie gwiazdy to jeden z najciekawszych zabytków militarnych w Polsce. Dziś w twierdzy mieści się muzeum, w którym można zobaczyć militaria, dawne umundurowanie i broń. W podziemiach twierdzy utworzono trasę turystyczną, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć XIX-wieczne kazamaty i więzienia. Z tarasów widokowych rozpościera się fantastyczny widok na Stare Miasto w Zamościu.

Muzeum - skansen w Bełżcu

W Bełżcu na zwiedzających czeka wyjątkowe miejsce - Muzeum - Miejsce Pamięci o obozie zagłady z okresu II wojny światowej. Na terenie byłego obozu zgłady można zobaczyć zachowane fundamenty baraków i ruiny gazu komór. Poza tym w Bełżcu działa ciekawe muzeum - skansen, w którym można zobaczyć zabytki budownictwa i kulturę materialną Roztocza. Zgromadzono tu stare chałupy, zagrody, wiatraki oraz narzędzia i sprzęty związane z dawnym rzemiosłem i rolnictwem.

Aktywny wypoczynek na Roztoczu

Wycieczka po Roztoczu - co warto zobaczyć

Szklaki piesze i rowerowe

Roztocze to raj dla amatorów aktywnego wypoczynku. Wytyczono tutaj liczne szlaki turystyczne - piesze, rowerowe i konne. Ciekawa propozycja to np. czerwony Szlak Roztoczański im. Turystów z GBR przebiegający przez najciekawsze miejsca regionu. Dla rowerzystów polecany jest zielony Szlak Green Velo wytyczony wokół Roztocza lub czarny Szlak MTB prowadzący malowniczymi leśnymi duktami. Na szlakach nie brakuje atrakcji: rezerwatów, punktów widokowych i ciekawych zabytków.

Spływy kajakowe Tanwią

Rzeka Tanew to malowniczy szlak kajakowy ciągnący się przez ponad 160 km wzdłuż Roztocza. Spływ Tanwią to świetna propozycja na aktywny wypoczynek w pięknej scenerii przyrody. Na trasie spotkać można wiele ciekawych miejsc i atrakcji: zabytkowy zespół pałacowo-parkowy w Biszczy, urokliwe ruiny zamku w Oleszycach czy rezerwat przyrody Las Bukowy. Tanew to rzeka o spokojnym nurcie, idealna dla początkujących kajakarzy.

Jazda konna

Roztocze ze względu na pagórkowaty teren, lasy i łąki stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki konnej. W wielu miejscowościach działają ośrodki jeździeckie oferujące jazdę pod siodłem dla zorganizowanych grup i indywidualnych jeźdźców. W siodle można zwiedzać urokliwe zakątki Roztocza, podziwiając malownicze widoki. Jazda konna to świetny sposób na aktywny wypoczynek w pięknej naturalnej scenerii tego regionu.

Smaki Roztocza

Regionalna kuchnia

Kuchnia Roztocza słynie z prostych, ale wyśmienitych potraw przygotowywanych według tradycyjnych receptur. Wśród specjałów regionu warto wymienić kołduny, pierogi z kaszą gryczaną, kartacze, babkę ziemniaczaną oraz ciasta drożdżowe. Koniecznie trzeba też skosztować nalewek na bazie lokalnych owoców, miodów pitnych i piw warzonych w browarach rzemieślniczych na Roztoczu. To idealna okazja do poznania bogactwa smaków tego regionu!

Tłocznia wód mineralnych

Na Roztoczu znajduje się wiele źródeł mineralnych, a ich wody od wieków słyną ze swoich właściwości leczniczych. W miejscowości Grabniak działa tłocznia wód mineralnych "Roztocze", gdzie można zobaczyć proces butelkowania wody prosto ze źródła. W tłoczni istnieje możliwość zakupu wód mineralnych Roztocze, które ze względu na swój wyjątkowy skład zyskały popularność w całej Polsce. Odwiedziny w tłoczni połączone z degustacją to obowiązkowy punkt podczas wycieczki po Roztoczu.

Wyroby regionalne - sery

Sery owcze i krowie wytwarzane w gospodarstwach na Roztoczu należą do smacznych i poszukiwanych produktów regionalnych. Wyróżniają się charakterystycznym smakiem i aromatem. Warto skosztować zwłaszcza oscypka z mleka owczego wędzonego na naturalne drewno lub serki krowie z ziołami. Dobrym miejscem do zakupu jest Jarmark Regionalny w Kańczudze, gdzie można też znaleźć inne wyroby i przysmaki lokalnej kuchni.

Baza noclegowa na Roztoczu

Hotele w większych miejscowościach

W takich miejscowościach jak Zwierzyniec, Krasnobród czy Zamość nie brakuje hoteli reprezentujących zróżnicowany standard - od tanich hoteli ekonomicznych po luksusowe 5-gwiazdkowe. Hotele położone są zwykle w centrach miejscowości lub w malowniczym otoczeniu zieleni. W hotelach na Roztoczu oprócz noclegów można skorzystać z dodatkowych atrakcji - basenu, strefy spa i wellness, smacznej kuchni regionalnej. To dobre miejsce na bazę wypadową do zwiedzania Roztocza.

Agroturystyka na wsi

Osoby szukające spokoju i kontaktu z naturą powinny skorzystać z noclegów agroturystycznych. Gospodarstwa agroturystyczne położone są z dala od zgie

Podsumowanie

Roztocze to region o wielu twarzach - malowniczych krajobrazach, cennych zasobach przyrody i niezwykłych zabytkach. Wędrówki po rezerwatach, zdrowotne pobyty w uzdrowiskach, zabytki z Listy UNESCO, aktywny wypoczynek i regionalne smaki - to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie oferuje zwiedzającym. Niezależnie od tego, czy preferujemy spokojny relaks na łonie natury, czy raczej aktywne zwiedzanie - Roztocze ma w swojej ofercie coś interesującego dla każdego. Jego urokliwe krajobrazy, gościnna atmosfera i bogactwo zabytków na długo pozostają w pamięci każdego odwiedzającego.

Najczęstsze pytania

Do najbardziej znanych atrakcji Roztocza należą: Zamość z zespołem renesansowym, Rezerwaty przyrody (np. Czartowe Pole), uzdrowisko w Krasnobrodzie, źródła rzeki Tanwi oraz Roztoczański Park Narodowy.

Polecamy spróbować regionalnych specjałów w restauracjach w większych miejscowościach (Zwierzyniec, Zamość, Józefów). Warto też zajrzeć do gospodarstw agroturystycznych serwujących domowe wypieki i potrawy.

Polecane szlaki to m.in. czerwony Szlak Roztoczański im. Turystów z GBR, zielony Szlak Green Velo wokół Roztocza oraz szlaki prowadzące do najciekawszych rezerwatów przyrody.

Baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta - w każdej większej miejscowości znajdziemy hotele i pensjonaty. Polecamy też noclegi u gospodarzy agroturystycznych.

Warto kupić regionalne przysmaki - sery, miody, nalewki. Dobrym pomysłem są też rękodzieło ludowe (hafty, ceramika) oraz wyroby z drewna - rzeźby, zabawki.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Co warto zobaczyć w Krabi: najpiękniejsze miejsca w Tajlandii
  3. Ciekawe jednodniowe wycieczki - gdzie pojechać na wycieczkę
  4. Mapa atrakcji turystycznych Albanii - Top miejsca do odwiedzenia
  5. Przewodnik po Wenecji - wycieczki, atrakcje, mapy, hotele i bardzo dużo praktycznych informacji
Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora

Jestem podróżniczką, odkrywam świat z pasją do przygód i tajemnic. Moje przewodniki prowadzą wędrówki budżetowe, a porady ułatwiają podróżowanie solo. Eksploruję transportem marzeń, wnikam w serca miast przez soczyste opowieści. Razem z Tobą odkrywam świat w pełni kolorów i możliwości.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły