Top Bar Message Display a message at t
Pałac Lipskich w Czerniejewie

Pałac Lipskich w Czerniejewie. A dookoła piękny park. MNW A 3.3

Pałac Lipskich w Czerniejewie. To kolejne ciekawe miejsce w Polsce, które zobaczyliśmy z żoną. Stało się to w czasie jednej z naszych podróży typu “wycieczka, wycieczka – hej przygodo”. Mówiąc w skrócie – nie boimy się robić dłuższych przerw między głównymi punktami naszego aktywnego odpoczynku i często zbaczamy znacznie z drogi by zobaczyć jakiś zabytek. Właśnie tak odwiedziliśmy ten piękny pałac.

Pałac Lipskich w Czerniejewie – pozytywne wspomnienia

Przeglądając zdjęcia z naszego pobytu widzę radość malującą się na naszych twarzach co tylko świadczy dobrze o tym ciekawym miejscu, które nas krótko ugościło. Nie wynajęliśmy tam pokoi chociaż przeglądając stronę internetową właściciela (na marginesie – świetna i profesjonalna strona – aż się chce oglądać) widzę, że cenny są odpowiednie do tego typu obiektów. Wstąpiliśmy na chwilę, odsapnąć. Zresztą uwielbiam zwiedzać polskie zabytki. Czasami okazuje się, że spotykasz właściciela pasjonatę, który z ogniem w głosie opowiada Tobie jak jeździ po świecie po aukcjach antyków szukając czegoś co by upiększyło zamek, dwór, pałac. I to za naprawdę małe pieniądze – co nie oznacza wcale że kupujesz niewartościową rzecz. Zresztą to jest naprawdę ciekawy temat do osobnego wpisu.

Pałac Lipskich w Czerniejewie

Wracając do Pałacu Lipskich w Czerniejewie – był okazały. Pałac jak się patrzy. Zadbany co cieszy. Piękny szeroki dziedziniec z którego można zobaczyć całą dostojność i okazałość budynku. Park – cudowny. W swojej dzikości. Byłem w parkach (które na pewno umieszczę na tej stronie) zaaranżowanych po czubek drzewa. Każdy ma coś w sobie. Ten miał – zapewniam. Pałac Lipskich w Czerniejewie to kolejny przykład iż nasz kraj jest piękny. Tylko trzeba go chcieć zwiedzać. Życzę wam i czasu i chęci i co by nie mówić trochę gotówki. Jak już nie raz wspomniałem na tym blogu podróżniczym, ja z żoną staramy się robić objazdówki. Wybieramy jakiś punkt bazę do odpoczynku i hej..przygodo. A tam, za kolejnym zakrętem, za kolejnym drzewem czai się piękna Polska. Aż mi się chce znów gdzieś wyjechać…

Pałac Lipskich w Czerniejewie – trochę historii

Pałac w Czerniejewie – pałac Lipskich – znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją, wzniesiony w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa. Pałac pierwotnie późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami. Pierwszy, zewnętrzny (tzw. avant-cour, przeddziedziniec) ma po bokach wozownie i stajnie. Drugi, wewnętrzny (tzw. cour d’honneur, dziedziniec honorowy) otoczony jest z boków dwiema oficynami. (wikipedia)

Kilka zdjęć Pałacu Lipskich w Czerniejewie

Co prawda zdjęcie może które umieszczę za chwile może u ciebie wzbudzić podejrzliwość co do napojów którymi się raczyłem ale przysięgam – to był tylko energetyk (co też niektórzy mogą sobie interpretować nadal po swojemu).

Pałac Lipskich w Czerniejewie Pałac Lipskich w Czerniejewie Pałac Lipskich w Czerniejewie

A mówiąc poważnie, jest to kolejny zabytek w Polsce, który jest po prostu wdzięcznym obiektem do robienia zdjęć. Fotograf naprawdę może się tu wykazać (wspomniałem o dużym dziedzińcu nie przesłaniającym widoku pałacu). Oczywiście, trzeba mieć trochę szczęścia by trafić w moment w którym nikt nie parkuje przed tym zabytkiem.

Pałac Lipskich w Czerniejewie Pałac Lipskich w Czerniejewie Pałac Lipskich w Czerniejewie

No i ten uroczy park:

Pałac Lipskich w Czerniejewie Pałac Lipskich w Czerniejewie

Pałac Lipskich w Czerniejewie – mapa

Gdzie na weekend? Jest wiele możliwości

Pałac Lipskich w Czerniejewie położony jest blisko Gniezna. Do Poznania też jest niedaleko. Autem to “chwila” więc to dobry pomysł by urozmaicić sobie pobyt – zachęcam! Oczywiście mówimy o osobach, które nie zwiedziły Poznania i Gniezna gdyż te miasta dostarczają atrakcji na dwa dni – wypełnisz sobie spokojnie swój weekend różnymi atrakcjami . O tych pełnych historii miejscach na pewno napiszę na tym blogu podróżniczym (jak tylko pozwoli mi czas).

 

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Pałac Lipskich w Czerniejewie
Pałac Lipskich w Czerniejewie
Można Zobaczyć

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.3
MNW A