Rumunia to niezwykle interesujący kraj, który zdecydowanie warto zwiedzić samochodem. Podróżując na własną rękę, można w pełni poczuć rumuński klimat i odkryć uroki tego bałkańskiego państwa. Aby wycieczka przebiegła bezproblemowo, należy jednak dobrze się do niej przygotować.
Planowanie podróży samochodem po Rumunii
Wybór trasy i celów podróży
Przed wyjazdem warto dokładnie zaplanować trasę i wybrać najciekawsze miejsca, które chcemy zobaczyć. Rumunia to duży kraj, dlatego przy ograniczonej ilości czasu trzeba ustalić priorytety. Koniecznie trzeba zobaczyć stolicę - Bukareszt z parlamentem oraz starówką. Warto też zajechać w Góry Fogaraskie i przejechać Transfogaraską Drogę. Obowiązkowy punkt to również Transylwania ze słynnymi zamkami Drakuli i malowniczymi wioskami saski mi. Nie można pominąć Delty Dunaju z jej wyjątkową przyrodą. Można też wybrać mniej uczęszczane szlaki, np. Bułowinę ze starymi cerkiewkami czy Maramuresz ze wsiami ze drewnianymi domami.
Przygotowanie samochodu i wyposażenia
Przed podróżą trzeba sprawdzić stan techniczny auta i zadbać o jego serwis. Rumuńskie drogi bywają wyboiste, więc lepiej mieć mocne zawieszenie. Konieczne jest też wyposażenie w apteczkę, gaśnicę, koło zapasowe i kamizelki odblaskowe. Warto zaopatrzyć się w nawigację GPS i mapy Rumunii, powerbanki do ładowania telefonu oraz adaptery do gniazdek. Przyda się też lodówka turystyczna, leżaki i namiot, jeśli planujemy noclegi na dziko. Niezbędne jest oczywiście ubezpieczenie samochodu wjeżdżającego do Rumunii.
Przepisy drogowe i ubezpieczenie w Rumunii
W Rumunii obowiązują podobne przepisy drogowe jak w Polsce. Dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym to 50 km/h, poza nim 90 km/h na drogach jednojezdniowych i 100-110 km/h na autostradach. Mandaty za przekroczenie prędkości są wysokie. Pamiętajmy też o konieczności jazdy na światłach mijania przez cały rok. Rumuńskie OC i AC można wykupić na przejściach granicznych lub w większości firm ubezpieczeniowych w Polsce.
Najciekawsze atrakcje turystyczne
Zamki i twierdze Rumunii
Rumunia słynie ze swoich średniowiecznych zamków. Koniecznie trzeba zobaczyć Zamek Bran zwany Zamkiem Drakuli. Znajduje się w miejscowości Bran w Transylwanii. Kolejna atrakcja to Zamek Corvinów w Hunedoarze - jedna z największych gotyckich budowli w Europie. Interesujące są ruiny Twierdzy Deva, położone na szczycie góry wśród malowniczych skał. Z pewnością warto też zobaczyć świetnie zachowany Zamek Peleş - letnią rezydencję rumuńskiej rodziny królewskiej.
Bukowina - przyroda i folklor
Bukowina to region w północnej części Rumunii, słynący z pięknych krajobrazów i bogatej kultury. Koniecznie trzeba tu zobaczyć Cerkwie Malowane z XVI-XVIII wieku wpisane na listę UNESCO. Bukowina słynie również z tradycyjnych strojów ludowych haftowanych w kolorowe wzory. Warto też wybrać się w Bieszczady Bukowińskie, gdzie można podziwiać dziką przyrodę i odpocząć nad górskimi jeziorami.
Transylwania i legendy o hrabim Draculi
Transylwania, to kraina legend i historii, która zainspirowała Brama Stokera do napisania powieści „Drakula”. Warto zwiedzić tam zamek Bran, rzekomą siedzibę władcy-wampira, a także historyczną stolicę regionu – Braszów. Można też poszukać śladów hrabiego Drakuli w ruinach zamków w okolicach Făgăraș. Transylwania słynie również z malowniczych wsi saskich z zabytkową architekturą.
Rumuńska gościnność i kuchnia
Rumuńskie dania i produkty regionalne
Kuchnia rumuńska to połączenie wpływów bałkańskich, tureckich i węgierskich. Koniecznie trzeba spróbować popularnej zupy rybnej – ciorby lub pieczonych na rożnie kiełbasek mititei. Z dań mięsnych polecamy sarmale z ryżem i ziołami w liściach kapusty. Do picia świetnie smakuje wino z okolic Dragasani lub Jassów. Jako przekąski warto kupić sery typu telemea i bryndzę.
Noclegi i baza gastronomiczna
W Rumunii znajdziemy zarówno hotele, jak i tanie schroniska młodzieżowe. Warto też przenocować na polu namiotowym lub w pensjonacie na wsi. W większych miastach dobrze rozwinięta jest baza restauracyjna. Na trasach często można zjeść w stołówkach drogowych serwujących typowe dania. Nie zabraknie też małych karczm z lokalną kuchnią i domowym winem.
Rumuńska gościnność i kontakty z mieszkańcami
Rumuni są bardzo życzliwym i gościnnym narodem. Chętnie nawiązują rozmowy z turystami i polecają lokalne atrakcje. Dobrze jest znać choć podstawy języka rumuńskiego, żeby łatwiej się porozumieć. Warto też zapytać miejscowych o najciekawsze miejsca i skorzystać z ich sugestii. To świetny sposób na poznanie Rumunii od podszewki i spróbowanie prawdziwie domowej, tradycyjnej kuchni.
Bezpieczeństwo i porady praktyczne
Bezpieczna jazda po Rumunii
Mimo że Rumunia należy do UE, kraj ten wciąż zmaga się z problemami infrastrukturalnymi. Drogi bywają wyboiste i wąskie, a oznakowanie niewystarczające. Warto jeździć ostrożnie, zwłaszcza po zmroku. Często spotyka się też zwierzęta na drodze. Pamiętajmy też o konieczności posiadania odblaskowego triangle'a i gaśnicy w samochodzie.
Radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych
Awaria samochodu czy wypadek to sytuacje, które mogą się przytrafić w każdej podróży. W Rumunii sprawnie działa system pomocy drogowej i można wezwać lawetę. W razie wypadku należy powiadomić policję i straż pożarną pod numerami 112 lub 955. Dobrze mieć pod ręką kontakt do polskiego konsulatu.
Porozumiewanie się z Rumunami po polsku
Mimo słowiańskich korzeni, język rumuński niewiele ma wspólnego z polskim. Warto nauczyć się kluczowych zwrotów, jak dzień dobry (bună ziua) czy dziękuję (mulțumesc). Starsi Rumuni czasem znają rosyjski. W większych miastach można porozumieć się po angielsku. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie tłumacza w telefonie.
Podsumowanie i praktyczny przewodnik
Przydatne linki i materiały o Rumunii
Planując podróż do Rumunii, warto skorzystać z przewodników i stron internetowych prezentujących ten kraj. Przyda się np. strona rumuńskiego Narodowego Urzędu Turystycznego. Można też poszukać filmów i blogów podróżników, którzy dzielą się doświadczeniami z Rumunii.
Aplikacje i mapy Rumunii
Dobrej jakości mapa Rumunii to podstawa bezproblemowej podróży samochodem. Warto też pobrać aplikacje takie jak Maps.me, Rome2Rio czy PeakFinder ułatwiające nawigację i wyszukiwanie atrakcji. Szybki dostęp do map w telefonie pozwoli sprawniej poruszać się po Rumunii.
Spakowana torba - lista niezbędników
W podróży samochodem przez Rumunię przydadzą się: zapasowa odzież, obuwie sportowe, płaszcz przeciwdeszczowy, krem z filtrem UV, środki higieny osobistej, lekarstwa i kosmetyki, ręczniki papierowe, woda butelkowana, przekąski, latarka i nieduża gotówka w rumuńskich lejach. Z takim wyposażeniem samochodowa wyprawa przez ten niezwykły kraj będzie prawdziwą przygodą!
Podsumowanie
Podróż samochodem po Rumunii to świetny pomysł na aktywny urlop i poznanie tego fascynującego kraju. Aby wycieczka była bezpieczna i komfortowa, warto zadbać o dobry stan techniczny auta, sprawdzić przepisy drogowe w Rumunii oraz wyposażyć się w niezbędne akcesoria. Kraj ten oferuje wiele atrakcji – od górskich krajobrazów po średniowieczne zamki. Rumuni to bardzo życzliwi i gościnni ludzie, a ich tradycyjna kuchnia to prawdziwa uczta dla podniebienia. Zaplanowana z głową samochodowa eskapada po Rumunii na pewno dostarczy niezapomnianych wrażeń i wspomnień na długie lata.