Poradniki

Mapa Włoch 2023 - Sprawdź Gdzie Leżą Największe Miasta i Regiony

Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora08.10.20236 min.
 Mapa Włoch 2023 - Sprawdź Gdzie Leżą Największe Miasta i Regiony

Włochy to niezwykle malowniczy kraj położony w południowej Europie, słynący z bogatej historii, kultury i zabytków. Jego rozległe terytorium obejmuje Półwysep Apeniński wraz z wyspami na Morzu Śródziemnym i Adriatyckim. Zapoznając się z mapą Włoch, można dostrzec ich niezwykle urozmaiconą rzeźbę terenu i podział administracyjny.

Gdzie na mapie Włoch znajduje się Rzym?

Rzym, stolica Włoch, leży w środkowej części kraju, w regionie Lacjum. To największe i najludniejsze miasto Italii, liczące około 2,8 mln mieszkańców. Na mapie Włoch Rzym znajduje się niedaleko zachodniego wybrzeża, u ujścia rzeki Tyber do Morza Tyrreńskiego. Jest położony mniej więcej w połowie drogi między północną granicą kraju a Cieśniną Mesyńską. Rzym stanowi centrum stołecznego regionu Lacjum. Oprócz niego wyróżnia się tam jeszcze 4 prowincje: Rzym, Viterbo, Rieti i Frosinone. Na południowy zachód od Rzymu rozciągają się Alpy, a na północnym wschodzie - Apeniny.

Jakie są największe miasta we Włoszech poza Rzymem?

Poza Rzymem do największych miast we Włoszech zaliczają się:

 • Mediolan - położony w północnych Włoszech, w Lombardii, liczy ok. 1,3 mln mieszkańców,
 • Neapol - południowe miasto w Kampanii nad Zatoką Neapolitańską, ponad 960 tys. mieszkańców,
 • Turyn - stolica Piemontu w północno-zachodniej części kraju, niemal 900 tys. mieszkańców,
 • Palermo - położone na Sycylii największe miasto południowych Włoch, ok. 670 tys. mieszkańców.


Czytaj więcej: Ile kosztuje benzyna we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny paliw w 2023

W którym regionie Włoch znajduje się Wenecja?

Wenecja położona jest w północno-wschodniej części Włoch, w regionie Wenecja Euganejska. Leży w północnej części Morza Adriatyckiego. Jest to wyjątkowe miasto zbudowane na wodzie, słynące z malowniczych kanałów i bogactwa zabytków. Według danych z 2020 roku liczy ok. 261 tys. mieszkańców. Na mapie Włoch widać, że Wenecja Euganejska graniczy od zachodu z Lombardią, od południa z Emilią-Romanią, a na północy i wschodzie oblewają ją wody Adriatyku.

Gdzie leżą Włoskie Alpy?

 Mapa Włoch 2023 - Sprawdź Gdzie Leżą Największe Miasta i Regiony

Włoskie Alpy rozciągają się wzdłuż północnej granicy kraju, od regionu Piemont po Friuli-Wenecję Julijską. Stanowią część łańcucha Alp, który biegnie przez wiele państw Europy. Włoskimi Alpami biegnie granica z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Najwyższym szczytem jest Mont Blanc o wysokości 4808 m n.p.m. Innym znanym masywem jest Monte Rosa. Alpy Włoskie dzielą się na: Alpy Graicko-Lepontyńskie, Alpy Pennińskie, Alpy Lepontyńskie, Alpy Bergamaskie i Alpy Retyckie.

Które morze oblewa Włochy od południa?

Od południa Włochy oblewane są przez Morze Śródziemne. Wschodnie wybrzeże Włoch położone jest nad Morzem Jońskim, zachodnie nad Morzem Liguryjskim, południowe nad Morzem Tyrreńskim, a północno-wschodnie nad Morzem Adriatyckim. Długość linii brzegowej Włoch wynosi aż 7600 km. Wyróżnia się wybrzeże adriatyckie, jońskie, tyrreńskie i liguryjskie. Morze Śródziemne łączy się z Oceanem Atlantyckim poprzez Cieśninę Gibraltarską.

W jakim regionie znajduje się Jezioro Como?

Słynne Jezioro Como położone jest w północnych Włoszech, w regionie Lombardia. Jest to trzecie co do wielkości jezioro we Włoszech. Leży u podnóża Alp, w pobliżu granicy ze Szwajcarią. Jego powierzchnia wynosi 146 km2, a maksymalna głębokość sięga 425 m. Jezioro Como ma charakterystyczny kształt odwróconej litery Y. Słynie z malowniczych krajobrazów, luksusowych willi i ogrodów. Nad jego brzegami położone są znane miejscowości, takie jak Como, Bellagio czy Varenna.

Gdzie leży Sycylia?

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, położona na południu Włoch. Od Półwyspu Apenińskiego oddziela ją Cieśnina Mesyńska. Powierzchnia Sycylii wynosi 25 711 km2. Jest to autonomiczny region Włoch ze stolicą w Palermo. Wyspa ma kształt trójkąta i rozciąga się na długości ok. 255 km. Od północy oblewają ją wody Morza Tyrreńskiego, od wschodu Morza Jońskiego, a od południa Morza Śródziemnego. Sycylia słynie z aktywnych wulkanów, takich jak Etna.

Jakie są największe włoskie wyspy?

Do największych włoskich wysp zaliczają się:

 • Sycylia - 25 711 km2,
 • Sardynia - 24 090 km2,
 • Elba - 223 km2,
 • Ischia - 46 km2,
 • Capri - 10 km2.

Sycylia i Sardynia są nie tylko największymi wyspami Włoch, ale też całego Morza Śródziemnego. Położone są na południu kraju. Z kolei Elba to trzecia co do wielkości włoska wyspa, leżąca na Morzu Liguryjskim. Mniejsze Ischia i Capri znajdują się natomiast u wybrzeży Kampanii w Zatoce Neapolitańskiej.

Podsumowanie

Podróżując po Włoszech, warto zapoznać się z mapą tego niezwykle urozmaiconego pod względem geograficznym kraju. Półwysep Apeniński skrywa wiele ciekawych atrakcji - od zabytków Rzymu i Wenecji, przez Jezioro Como, po słoneczną Sycylię. Włoskie Alpy, rozciągające się na północy, zachwycają wysokimi szczytami i malowniczymi widokami. Przy planowaniu wycieczki dobrze wiedzieć, w którym regionie znajdują się najważniejsze miasta i atrakcje turystyczne. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże lepiej zorientować się na mapie Włoch i zainspiruje do odwiedzenia tego niezwykłego kraju.

Najczęstsze pytania

Do najważniejszych włoskich miast należą: Rzym, Mediolan, Neapol, Turyn, Palermo, Florencja, Bolonia, Wenecja i Genua.

Włochy podzielone są na 20 regionów administracyjnych.

Włochy oblewane są przez Morze Śródziemne - na zachodzie Morze Liguryjskie, na południu Morze Tyrreńskie, na wschodzie Morze Jońskie, a na północnym wschodzie Morze Adriatyckie.

Do najwyższych szczytów włoskich Alp należą: Mont Blanc, Monte Rosa, Matterhorn, Gran Paradiso.

Największymi włoskimi wyspami są Sycylia i Sardynia, położone na Morzu Śródziemnym na południu kraju.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
 2. Najpiękniejsze plaże Sardynii - Zobacz TOP 10 i zaplanuj urlop!
 3. Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia - co zdradza pierwszy zwiastun wyczekiwanej przygody?
 4. Malta - plan zwiedzania w 3 dni
 5. Lotnisko Fiumicino w Rzymie - jak dojechać do centrum?
Autor Marlena Sikora
Marlena Sikora

Jestem podróżniczką, odkrywam świat z pasją do przygód i tajemnic. Moje przewodniki prowadzą wędrówki budżetowe, a porady ułatwiają podróżowanie solo. Eksploruję transportem marzeń, wnikam w serca miast przez soczyste opowieści. Razem z Tobą odkrywam świat w pełni kolorów i możliwości.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły