Poradniki

Ile kosztuje benzyna we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny paliw w 2023

Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka05.10.20236 min.
 Ile kosztuje benzyna we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny paliw w 2023

Ceny paliw są obecnie jednym z najbardziej palących tematów nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Wysokie koszty tankowania odczuwają kierowcy na całym kontynencie, a Włochy nie są tu wyjątkiem. Jak obecnie prezentują się ceny benzyny i oleju napędowego na Półwyspie Apenińskim i jak zmieniały się one na przestrzeni ostatnich miesięcy? Przyjrzyjmy się bliżej.

Jakie są aktualne ceny benzyny we Włoszech w 2023 roku?

Według danych z początku stycznia 2023 roku, średnia cena litra benzyny bezołowiowej 95 we Włoszech wynosi około 1,85 euro, czyli ponad 8,50 zł. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku, kiedy to litr benzyny kosztował około 1,75 euro. Podobnie ma się sytuacja z olejem napędowym - jego średnia cena za litr wynosi obecnie około 1,90 euro, podczas gdy jeszcze w 2022 roku było to około 1,60 euro.

Ile kosztuje litr benzyny na włoskich stacjach paliw?

Ceny benzyny na włoskich stacjach paliw różnią się w zależności od regionu kraju. Najdrożej jest w północnych Włoszech, gdzie za litr popularnej benzyny 95 trzeba zapłacić nawet ponad 9 zł. Im dalej na południe, tym ceny są nieco niższe. W Rzymie i okolicach średnia cena litra tego paliwa to około 8,80 zł, natomiast na Sycylii i Sardynii można zatankować nieco taniej, bo za około 8,50-8,70 zł.

Gdzie są najtańsze stacje benzynowe we Włoszech?

Najtańsze stacje benzynowe we Włoszech znajdują się z reguły w mniejszych miejscowościach oraz przy trasach szybkiego ruchu i autostradach. Warto więc zatankować auto poza dużymi miastami oraz korzystać z promocji, jakie oferują niektóre sieci stacji paliw. Przykładowo, dobrym pomysłem może być tankowanie na stacjach koncernu Eni, który często ma promocje w postaci zniżek na paliwo.

W których regionach Włoch benzyna jest najdroższa?

 Ile kosztuje benzyna we Włoszech? Sprawdź aktualne ceny paliw w 2023

Zdecydowanie najwyższe ceny benzyny i oleju napędowego odnotowuje się w północnych Włoszech, szczególnie w rejonie Wenecji, Mediolanu i Bolonii. W tych regionach średnia cena litra benzyny 95 przekracza 9 zł, a oleju napędowego sięga nawet 10 zł. Wysokie koszty tankowania dotykają również kierowców w Rzymie i Toskanii. Nieco łaskawsze ceny obowiązują na południu kraju - zwłaszcza na Sycylii, Sardynii i w Kalabrii.

Jak zmieniły się ceny paliw we Włoszech w ostatnich latach?

W ostatnich kilku latach, podobnie jak w całej Europie, ceny paliw we Włoszech systematycznie rosły. Jeszcze w 2020 roku średnia cena litra benzyny 95 wynosiła około 1,40 euro, oleju napędowego 1,30 euro. Rok później, w 2021 roku, było to odpowiednio około 1,65 euro i 1,50 euro. Natomiast w 2022 roku nastąpił znaczny wzrost do poziomu około 1,80 euro za benzynę i 1,65 euro za olej napędowy. Obecnie, na początku 2023 roku, włoscy kierowcy płacą już blisko 2 euro za litr.

Czy ceny benzyny wzrosły we Włoszech w 2023 roku?

Zdecydowanie tak. Włoski rząd, podobnie jak w innych krajach UE, zniósł w grudniu 2022 roku ulgę na paliwo w wysokości 0,25 euro za litr. Spowodowało to natychmiastowy wzrost cen o tę wartość. Dodatkowo od stycznia 2023 obowiązuje we Włoszech wyższa stawka VAT na paliwa - 26% zamiast dotychczasowych 22%. Te dwie zmiany przełożyły się łącznie na wzrost cen benzyny i oleju napędowego o około 0,30-0,35 euro na litrze.

Jak Włochy radzą sobie z wysokimi cenami paliw?

Rosnące ceny paliw są dużym problemem dla włoskiej gospodarki. Rząd stara się łagodzić skutki podwyżek, m.in. obniżając podatki na energię i wprowadzając dopłaty dla najuboższych rodzin. Jednak wsparcie to nadal nie rekompensuje w pełni rosnących kosztów tankowania. W efekcie Włosi coraz częściej rezygnują z podróży samochodem na rzecz tańszych środków transportu. Maleje też sprzedaż nowych aut. Niestety kryzys energetyczny mocno uderza także w budżety włoskich rodzin.

Czy warto tankować samochód we Włoszech przed powrotem do Polski?

Mimo wysokich cen, tankowanie we Włoszech przed powrotem do kraju może się opłacać ze względu na słabego złotego. Aktualnie benzyna i olej napędowy są tam średnio o około 0,05-0,10 euro na litrze tańsze niż w Polsce. Dla pełnego baku różnica robi się zauważalna. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę koszt dojazdu do włoskiej stacji paliw. Niemniej jednak zatankowanie przed wracaną podróżą to dobry pomysł na zaoszczędzenie kilkudziesięciu złotych.

Podsumowanie

Podsumowując, ceny paliw we Włoszech, podobnie jak w całej Europie, od pewnego czasu systematycznie rosną. W 2023 roku doszło do kolejnych znaczących podwyżek spowodowanych zniesieniem ulg paliwowych i wzrostem VAT. Obecnie litr benzyny czy oleju napędowego kosztuje we Włoszech średnio około 2 euro, choć na północy kraju ceny są jeszcze wyższe. Rząd stara się walczyć z kryzysem energetycznym, jednak wysokie koszty tankowania mocno dają się we znaki kierowcom i gospodarce. Mimo to zatankowanie we Włoszech przed powrotem do Polski może się opłacać ze względu na słabego złotego.

Najczęstsze pytania

Najtańsza benzyna dostępna na włoskich stacjach to benzyna bezołowiowa 95, której średnia cena za litr wynosi około 1,85 euro.

Najniższe ceny benzyny są zazwyczaj na południu Włoch - zwłaszcza na Sycylii, Sardynii i w Kalabrii. Najdrożej jest na północy kraju.

Główne przyczyny to wzrost cen ropy naftowej na światowych rynkach, zniesienie ulg paliwowych przez rząd oraz podniesienie VAT na paliwa z 22% do 26%.

Ze względu na słabego złotego, tankowanie w Italii może być korzystniejsze niż w Polsce. Różnica w cenie wynosi obecnie około 0,05-0,10 euro na litrze.

Coraz częściej rezygnują z jazdy samochodem na rzecz tańszych środków transportu. Rząd wprowadza dopłaty dla ubogich rodzin, jednak wsparcie to nie rekompensuje w pełni rosnących cen paliw.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Najpiękniejsze plaże Sardynii - Zobacz TOP 10 i zaplanuj urlop!
  3. Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia - co zdradza pierwszy zwiastun wyczekiwanej przygody?
  4. Malta - plan zwiedzania w 3 dni
  5. Lotnisko Fiumicino w Rzymie - jak dojechać do centrum?
Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka

Jestem Wanda, a moja pasja do odkrywania świata jest jak ogień, który pali we mnie nieustannie. Na mojej stronie będziemy razem odkrywać fascynujące miejsca, kultury i przygody, które czekają na nas w różnych zakątkach globu. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły