Eksploracja

Jezioro Como we Włoszech - największe atrakcje i co warto zobaczyć

Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka20.10.20238 min.
 Jezioro Como we Włoszech - największe atrakcje i co warto zobaczyć

Jezioro Como to jedno z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych miejsc we Włoszech. Leży w północnych Włoszech, w regionie Lombardia, zaledwie godzinę jazdy od Mediolanu. Ten malowniczy zbiornik wodny otoczony jest stromymi zboczami górskimi i małymi urokliwymi miasteczkami. Jezioro Como przyciąga turystów nie tylko oszałamiającymi widokami i śródziemnomorskim klimatem, ale także bogactwem atrakcji i ciekawych miejsc do zwiedzania.

Jakie są najciekawsze miejsca do zobaczenia nad Jeziorem Como?

Nad Jeziorem Como znajduje się wiele malowniczych miasteczek, które koniecznie trzeba odwiedzić. Do najpopularniejszych należą: Bellagio, Varenna, Menaggio i Como. Każde z tych miasteczek ma swój niepowtarzalny urok i atrakcje. Bellagio uchodzi za perłę Jeziora Como - to tam znajdują się stylowe wille, romantyczne ogrody i słynna Villa Melzi. Warto wybrać się na spacer promenadą, podziwiając widoki na jezioro i Alpy. Varenna oczarowuje stromymi uliczkami i malowniczymi domkami. Menaggio ma piękną plażę i promenadę. Z kolei w Como można zwiedzić historyczną starówkę z piękną katedrą.

Oprócz miasteczek, nad Jeziorem Como znajdują się liczne zabytkowe wille. Jedną z najsłynniejszych jest Villa Carlotta w Tremezzino ze wspaniałymi ogrodami w stylu włoskim. Warto również zobaczyć Villę Balbianello w Lenno, którą pokazano w filmach o Jamesie Bondzie. Nie można też przegapić Willi del Balbianello z XVI w. czy monumentalnej Willi d'Este w Cernobbio.

Sporo atrakcji czeka też na wodzie. Rejsy statkami po Jeziorze Como pozwalają podziwiać malownicze brzegi i miasteczka. Można wybrać rejs z Como do Bellagio lub objechać całe jezioro. Na wodzie można również popływać kajakiem, łodzią czy uprawiać sporty wodne.

Historia i ciekawostki związane z Jeziorem Como we Włoszech

Jezioro Como ma bardzo długą i ciekawą historię sięgającą czasów prehistorycznych. Pierwsze ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z epoki brązu. W starożytności Como należało do prowincji rzymskiej Gallia Cisalpina. Miasto rozwijało się dzięki handlowi i produkcji wełny. W średniowieczu nad jeziorem powstawały liczne warownie. Od XV wieku zaczęły tam powstawać wspaniałe rezydencje możnych rodów włoskich.

W XIX wieku Jezioro Como stało się celem podróży romantycznych. Przyciągało artystów i arystokratów pięknem krajobrazów. Swoje wille wznieśli tam m.in. kompozytor Giuseppe Verdi i pisarz Alessandro Manzoni. W 1909 r. nad jeziorem gościł car Mikołaj II Romanow.

Dziś Jezioro Como nazywane jest "jeziorem gwiazd", ponieważ mają tam rezydencje liczne celebryty - m.in. George Clooney, Madonna, Sylvester Stallone czy Matthew Bellamy.

Wycieczka statkiem po Jeziorze Como - co warto zobaczyć z pokładu?

Rejs statkiem to świetny sposób, aby podziwiać uroki Jeziora Como. Trasy statków pozwalają zobaczyć najpiękniejsze zakątki i miejscowości. Popularny jest rejs z Como do Bellagio, trwający około 2 godzin. Statek zatrzymuje się w kilku miejscach, m.in. w Cernobbio, Moltrasio i Varenna. Można podziwiać strome brzegi jeziora, malownicze ogrody willi, kościoły i zamki.

Rejs z Bellagio do Menaggio trwa około 1,5 godziny. Na trasie mija się m.in. słynną Villa Balbianello i promenadę w Bellagio. Z pokładu widać też Alp Giumella z charakterystycznym szczytem w kształcie stołu.

Całodniowy rejs dookoła Jeziora Como (ok. 5-6 godzin) pozwala najpełniej podziwiać uroki jeziora. Obejmuje wszystkie najpiękniejsze miejscowości - Bellagio, Varenna, Tremezzo, Como. Dodatkową atrakcją są przystanki na plażach do kąpieli.

Villa Carlotta - jedna z najpiękniejszych willi nad Jeziorem Como

 Jezioro Como we Włoszech - największe atrakcje i co warto zobaczyć

Villa Carlotta w Tremezzino uchodzi za jedną z najpiękniejszych rezydencji nad Jeziorem Como. Została zbudowana w XVII w. W XIX w. stała się własnością księżnej Marii z Prus. Nazwa willi pochodzi od imienia jej córki Carlotty.

Willa słynie przede wszystkim ze wspaniałych ogrodów w stylu włoskim, pełnych rzadkich gatunków roślin i rzeźb. Roztaczają się z nich przepiękne widoki na jezioro i góry. We wnętrzach budynku można zobaczyć zbiory dzieł sztuki, meble i instrumenty muzyczne.

W Villa Carlotta warto zobaczyć też muzeum z pamiątkami po słynnym kompozytorze Giuseppe Verdim, który był częstym gościem tej rezydencji. W ogrodach wystawiane są niekiedy przedstawienia operowe.

Miasteczka warte odwiedzenia wokół Jeziora Como

Wokół Jeziora Como rozsiane są urokliwe miasteczka, które koniecznie trzeba odwiedzić. Każde z nich ma swój niepowtarzalny charakter.

Bellagio - perła jeziora, ze stylowymi willami, malowniczymi zaułkami i słynną Villa Melzi. Warto wybrać się na spacer promenadą lub rejs statkiem.

Varenna - malownicze miasteczko ze stromymi, kamienistymi uliczkami. Można stąd popłynąć promem na Bellagio.

Menaggio - większe miasto z długą promenadą, placami i sklepami. Dobre miejsce na spacer lub rejs statkiem.

Como - największe miasto nad jeziorem, z piękną starówką, katedrą i basilicą Sant'Abbondio.

Tremezzo - słynie z zabytkowych willi, m.in. Carlotta i Balbianello. Można stąd popłynąć na Bellagio.

Lenno - malownicza miejscowość z wąskimi uliczkami i starą zabudową. Znajduje się tam Villa Balbianello.

Spacer promenadą w Bellagio - co warto zobaczyć?

Bellagio słynie z malowniczej promenady ciągnącej się wzdłuż brzegu jeziora, w cieniu platanów. Spacer wzdłuż niej to obowiązkowy punkt programu.

Z promenady roztaczają się przepiękne widoki na jezioro, przeciwległy brzeg z miasteczkami oraz szczyty Alp. Można podziwiać eleganckie fasady hoteli i willi w stylu włoskim. Przy promenadzie cumują też statki wycieczkowe.

Warto zobaczyć Piazza Mazzini z fontanną oraz kościół św. Jakuba z XVII w. Na deptaku Via Garibaldi znajdują się liczne kafejki i restauracje. Niedaleko jest też słynny ogród przy Villa Melzi.

Spacer promenadą w Bellagio to najlepszy sposób, aby poczuć urok tej perły Jeziora Como.

Jak dotrzeć nad Jezioro Como i poruszać się po okolicy?

Jezioro Como leży zaledwie godzinę jazdy od Mediolanu, więc najlepiej tam wylądować samolotem, aby następnie dojechać nad jezioro samochodem lub pociągiem.

Samochód daje największą swobodę w zwiedzaniu okolic jeziora, ale trzeba uważać, bo niektóre drogi są wąskie i kręte. Dobrze też wynająć skuter lub rower.

Pociągi Trenitalia kursują z Mediolanu do Como i innych miasteczek nad jeziorem np. Varenny czy Bellano. Trzeba się jednak liczyć z przesiadkami.

Sprawnym środkiem transportu są też promy kursujące pomiędzy miasteczkami, np. z Bellagio do Varenny, Como lub Tremezzo.

Autobusy jeżdżą głównie z Como do poszczególnych miejscowości. Warto sprawdzić rozkład, bo kursują 1-2 razy dziennie.

Kiedy najlepiej wybrać się nad Jezioro Como? Pory roku a atrakcje

Jezioro Como ma swój urok przez cały rok. Wiosną i jesienią można podziwiać kwitnące ogrody willi bez tłumów turystów. Latem jezioro zachęca do kąpieli i rejsów, ale jest też najwięcej ludzi.

Zimą otoczenie jeziora pokrywa śnieg i nie wszystkie atrakcje są dostępne, ale mniej ludzi i niższe ceny rekompensują to.

Najlepszym okresem wydaje się być maj-czerwiec lub wrzesień-październik. Jest wtedy ciepło, kwitną kwiaty, tłumy turystów jeszcze nie nadciągają. Można w pełni cieszyć się urokami Jeziora Como.

Podsumowanie

Jezioro Como to jedno z najpiękniejszych miejsc we Włoszech, które urzeka malowniczymi krajobrazami, urokliwymi miasteczkami i licznymi zabytkowymi willami. Rejs statkiem, spacer promenadą w Bellagio czy zwiedzanie ogrodów willi Carlotta to obowiązkowe punkty podczas wizyty nad tym jeziorem. Niezależnie od pory roku, Jezioro Como zachwyca i pozwala poczuć prawdziwie włoski klimat. To miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Najczęstsze pytania

Najlepiej dolecieć do Mediolanu, a następnie dojechać nad jezioro samochodem, pociągiem lub autobusem. Podróż z Mediolanu zajmuje około 1 godziny.

Koniecznie trzeba zobaczyć Bellagio, Varennę, Como, Menaggio, Tremezzo i Lenno. Każde ma swój niepowtarzalny urok.

Najlepiej wynająć samochód lub skuter. Dobrze działa też komunikacja - promy, pociągi, autobusy. Można też wypożyczyć rower.

Najlepsze miesiące to maj-czerwiec lub wrzesień-październik, kiedy jest ciepło i nie ma już tłumów turystów.

Minimum 2-3 dni, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje. Optymalnie warto zarezerwować 4-5 dni na wypoczynek nad jeziorem.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-outline
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Bazylika św. Marka w Wenecji - historia i zdjęcia słynnej katedry
  3. Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia - co zdradza pierwszy zwiastun wyczekiwanej przygody?
  4. Malta - plan zwiedzania w 3 dni
  5. Lotnisko Fiumicino w Rzymie - jak dojechać do centrum?
Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka

Jestem Wanda, a moja pasja do odkrywania świata jest jak ogień, który pali we mnie nieustannie. Na mojej stronie będziemy razem odkrywać fascynujące miejsca, kultury i przygody, które czekają na nas w różnych zakątkach globu. 

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły