Top Bar Message Display a message at t
Dwór w Prusewie

Dwór w Prusewie. Historia pomorskiego zabytku z cudownym parkiem. MNW A 3.1

Dwór w Prusewie. Historia tego pomorskiego zabytku jest długa ale mnie najbardziej interesuje szczególna część tej opowieści. Ci co przeczytali uważnie moje poprzednie wpisy zapewne już domyślają się czym się zachwyciłem będąc w tym pięknym polskim zabytku oraz zapewne prawidłowo przeczuwają w jakim kierunku będę prowadził ten artykuł.

Województwo Pomorskie – miejsce wypełnione zabytkami

Mógłby przecież zacząć na tym blogu podróżniczym moją opowieść o zwiedzaniu Polski a w tym przypadku o zwiedzaniu województwa pomorskiego od wpisu dotyczącego Gdańska. To jest takie proste i oczywiste. Ale własnie przez tą oczywistość Gdańsk opiszę późno. Dlaczego? Bo gdy tak sobie spróbuję (a to jest trudne) przypomnieć wszystkie ciekawe miejsca, które zobaczyłem w województwie pomorskim, wszystkie zabytki, wszystkie te punkty gdzie mógłbym z czystym sumieniem polecić każdemu cudzoziemcowi – by zobaczył, by poczuł, by nauczył się i by wreszcie w sposób udany spędził swój pobyt to okazuje się, że Gdańsk to jest promil tego co oferuje województwo pomorskie.

Okolice Jeziora Żarnowieckiego

Mimo, że całe województwo pomorskie jest wypełnione zabytkami to są miejsca w których ich nagromadzenie jest największe. To jest oczywiście moje subiektywne spostrzeżenie gdyż niemożliwością jest zobaczyć wszystko. Z moich podróży wyłoniły się trzy takie “zagłębia” pięknych miejsc. Okolice Jeziora Żarnowieckiego to jedno z nich. Na tym blogu podróżniczym zdążyłem już opisać piękny Zespół Klasztorny w Żarnowcu oraz Dwór w Bychowie.

Dwór w Prusewie jest kolejnym przykładem uroczego dworu, który miałem przyjemność zobaczyć jeżdżąc z żoną samochodem dookoła Jeziora Żarnowieckiego. To są wyjazdy spontaniczne. Wsiadamy w auto i jedziemy przed siebie. Na szczęście w województwie pomorskim jest dużo tablic informacyjnych więc często jest tak, że po 20 kilometrach skręcamy zgodnie z taką informacją. Oglądamy piękny pałac, odpoczywamy. Jedziemy znów przed siebie aż do następnego znaku. Znów coś zobaczymy i tak dalej. Można powiedzieć, że po wakacjach w których przeplatają się takie wyjazdy i wygrzewanie się na plaży wracamy do domu z głowami wypełnionymi pięknymi widokami i wrażeniami, które będziemy pamiętać do końca życia. O tysiącach zdjęć nie wspomnę.

Zarys historii Dworu w Prusewie

Przedstawię tylko “zarys” gdyż nie ma dostępnych obszernych informacji na temat tego zabytku. Jak już wspomniałem historia tego dworu jest długa. Na stronie internetowej tego dworu (Dwór nazywa się “Sześć Dębów” – teraz jest tam sala konferencyjna i odbywają się tam wesela) możemy przeczytać, że “pierwszy dokument, w którym znajdziemy wzmiankę o Prusewie pochodzi z 1342 roku i dotyczy granic klasztoru Żarnowieckiego”. Pominę kilka zdań o historii Dworu w Prusewie prowadzących nas do nieodległych czasów rabunkowych czyli: “Po II wojnie światowej Prusewo zostaje przejęte przez Skarb Państwa, a na jego terenie powstaje Ośrodek Hodowli Zwierząt Zarodowych”.

Jak już wielokrotnie pisałem na stronie ThiDoIn – czasy PRL zdewastowały po prostu polskie zabytki. Byłem w wielu miejscach, które się po prostu nie podniosły. Dla mnie widok gołych fundamentów (zniszczone zamki przez Szwecję) jest mniej bolesny niż widok odrapanych tynków i dziurawych dachów ( bo o wewnętrznych zniszczeniach nie chcę nawet myśleć) w dworach i pałacach przeznaczonych na różnego typu działalność “rolniczą” w czasach PRL.

Dwór w Prusewie

Dwór w Prusewie

Dwór w Prusewie został w sposób profesjonalny odrestaurowany. I nawet słowo “odrestaurowany” nie oddaje tego co mam na myśli. Bo świeże ściany czy nowe meble to nie jest “odrestaurowanie” kompletne. W Prusewie zobaczymy “pełnię” świetności dworu. O czym mówię? Wyjaśnię już za chwilę ale teraz opiszę nasze pierwsze wrażenia z pobytu w tym dworze.

Dwór w Prusewie Dwór w Prusewie Dwór w Prusewie

Nie wiem jak jest teraz ale przy wjeździe na duży dziedziniec po prawej stronie jeszcze “straszył” duży obiekt (młyn? spichlerz? budynek przemysłowy?). Nie wiem co to było ale wyglądało jakby dopiero PRL się skończył i uwolnił ze swych niszczących rąk ten obiekt. Za to sam dwór lśnił. Lśnił nowością. I po prostu był naprawdę ładny. Obsługa dworu potwierdziła smutną cześć historii tego zabytku. Nasze przemyślenia zostały przerwane szybko możliwością obejrzenia obiektu – parter, sale, pokoje. Zobaczyliśmy duży wysiłek włożony w to by dwór ten znów zachwycał. Mimo, że wszystko nam się tam podobało to największe wrażenie zrobił na nas park.

Cudowny park w Prusewie

Mam dylemat. Z jednej strony chciałbym zachęcić każdego by sam sprawdził a z drugiej strony mam przeogromną ochotę pokazać te zdjęcia, które w sposób najpełniej oddają to co czułem będąc w Dworze w Prusewie. Trudno, liczę na to, że osoba gotowa do zwiedzania pojedzie tam mimo zobaczenia tych zdjęć ( a może przede wszystkim dlatego, że zobaczyła).

Dwór w Prusewie Dwór w Prusewie Dwór w Prusewie

Byłem zachwycony widokiem parku patrząc na niego z piętra, z parteru, z bliska i daleka. Chodzić po nim to czysta przyjemność. Jest to jeden z najpiękniejszych parków w Polsce jaki widziałem biorąc pod uwagę: wielkość i historię obiektu oraz działalność jaka tam jest prowadzona. Trzeba też wziąć pod uwagę właściciela – jeden inwestuje drugi tylko czerpie korzyści.

Co oferuje Dwór w Prusewie?

Jak już wspomniałem wcześniej w Dworze w Prusewie odbywają się wesela. Patrząc na ten park (nie wspominając o pięknym wnętrzu dworu) mogę sobie wyobrazić co czują goście weselni (państwo młodzi często są zestresowani więc ich pominę w tym rozważaniu) spędzając tak radosną uroczystość w tak uroczym miejscu. Swoje wesele miałem w innym dworze i wiem w jaki sposób mówią o swoich wspomnieniach moi goście weselni.

Dwór w Prusewie

W czasach gdy ja tam byłem (a było to kilka lat temu) można było wynająć po prostu pokoje na kilka dni Biorąc pod uwagę początek mojego wpisu czyli ilość atrakcji turystycznych w okolicach Jeziora Żarnowieckiego to Dwór w Prusewie jest dobrym miejscem by spędzić udany weekend.

Dwór w Prusewie

Na koniec dodam podziękowania dla obsługi tego obiektu: zostaliśmy oprowadzeni po każdym zakamarku dworu, mogliśmy skorzystać z każdego miejsca mimo, że przecież wstąpiliśmy tylko na kawę. Jak widać po latach – taka pozytywna postawa personelu zaprocentowała tym o to artykułem o pięknym Dworze w Prusewie. Polecam tamto miejsce!

Dwór w Prusewie – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Dwór w Prusewie
Dwór w Prusewie
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.1
MNW A