Top Bar Message Display a message at t
Carrara Piazza Alberica

Carrara czyli na marmurowym szlaku. Upadek potęgi. MNW A 4.0

Carrara czyli na marmurowym szlaku. Carrara to na swój sposób synonim najwyższej jakości marmurów. Michał Anioł oraz wielu innych rzeźbiarzy korzystali z tego białego bogactwa. Ale o wiele częściej widać go na budynkach. Jeżeli zwiedzałaś dość intensywnie Włochy to widziałeś go w setkach miejsc. Dlaczego marmurowy szlak wyjaśniłem wpisie o wycieczce do Pietrasanta.

Carrara upadek potęgi

Carrara to oczywiście liczne atrakcje turystyczne. O niektórych napiszę w dalszej części. Jednak mi Carrara kojarzy się z pewnym upadkiem. I chodzi mi raczej o kontekst “nieuchronności dziejów”. W Carrarze, ale też i w ogromnej ilości miejscowości w Włoszech widać zmiany społeczne. Odpływ ludności z starego centrum na obrzeża czy w ogóle w inny zakątek świata. W historii oczywiście wiele miast a wręcz państw upadało z różnych powodów. My na szczęście żyjemy w zakątku ziemi gdzie pokój rozgościł się na dłuższy okres. I widać zmiany nie jak po gwałtownym sztormie ale jak po powolnym drążeniu skały przez krople.

Carrara to bogate miasto. Czuć to. A raczej czuć, że było bogate. Byliśmy z żoną w wielu miejscach we Włoszech i muszę powiedzieć, że w Carrarze jest mnóstwo pięknych, starych kamienic. To nie jest miejsce gdzie masz skalę atrakcji na miarę Wenecji, Florencji czy chociażby Pizy. Nie ma w Carrarze wybijających się pozycji, spychających inne piękne obiekty na bok. Carrara jest atrakcyjna sama w sobie. Tak ogólnie.

Oczywiście moje spostrzeżenia wyłoniły się biorąc pod uwagę historię i zamiłowanie do dawnych czasów jako punkt wyjścia do obserwacji. Bo czy Carrara jako współczesne miasto upada? Nie. Ono się przeobraziło. Rozbudowane przedmościa pełne aktywności ludzkiej okraszone poczuciem zamożności przechodzą w centrum wypełnione galeriami i sklepami a kończą się starą, opuszczoną, odrapaną, z wybitymi oknami zabitymi deskami Carrarą. Wiele starych miast we Włoszech po prostu pustoszeje. Ludzie się wyprowadzają do większych ośrodków. Sukcesem Carrary na swój sposób jest to, że ludzie wyprowadzili się na przedmieścia. Niemniej dłuższe spacerowanie po starej Carrarze powoduje, że do początkowego uczucia zachwytu powoli wkraplane są przygnębiające nuty.

Atrakcje turystyczne Carrary

Jest ich więcej niż ja zobaczyłem. Po prostu byliśmy na wycieczce objazdowej gdzie samochodem zwiedziliśmy kilka miast tego dnia. Często tak robimy bo jak to już w poprzednich artykułach pisałem stosujemy taktykę “port i jednodniowe wyjazdy w każdym z kierunków”. Niemniej udało mi się poczuć różne odcienie Carrary. A to jest najważniejsze. Co do kilku ciekawych miejsc to polecam:

Piazza Giacomo Matteotti

Carrara Piazza Giacomo Matteotti

Dobry punkt do zaparkowania i rozpoczęcia zwiedzania. Zaletą są dające cień drzewa więc można odpocząć.

Piazza Giacomo Matteotti

Tu znajduje się wspomniana wcześniej część sklepowo – galeryjna Carrary.

Piazza Antonio Gramsci
Piazza Antonio Gramsci

Piazza Antonio Gramsci

Duży skwer w którym znajdują się ciekawe rzeźby ale co ciekawsze to są otaczające budynki (opuszczony kościół, posterunek policji itp).

Palazzo Cybo Malaspina
Palazzo Cybo Malaspina

Palazzo Cybo Malaspina

Piękny XIII wieczny zamek wraz z renesansowym pałacem. Zbudowany został w miejscu dawnych lombardzkich fortyfikacji.

Duomo di Carrara

Duomo di Carrara

Największa atrakcja turystyczna. Piękny marmurowy obiekt. Obok stoi rzeźba “Statua del Gigante” autorstwa Baccio Bandinelli. Mankamentem i to ogromny jest bliskość innych budynków.

Duomo di Carrara
Duomo di Carrara
Duomo di Carrara
Duomo di Carrara

Mankamentem oczywiście dla robiącego zdjęcia. Z drugiej strony wolę to niż ekspozycję obiektów w Pizie.

Duomo di Carrara
Duomo di Carrara

W środku czuć czas, historię. Pierwsze wzmianki mówiące o istnieniu kościoła pochodzą z 1035 roku. Ciekawostką jest to, że był to pierwszy średniowieczny kościół zbudowany z marmuru.

Carrara Piazza Alberica
Carrara
Carrara
Carrara

Piazza Alberica

Największa atrakcja dla mnie. Ze względu na oszałamiające widoki. Potężny plac, otoczony starymi kamienicami. W środku placu piękna, duża rzeźba a w tle góry. Kwintesencja Carrary.

Palazzo Del Medico

Palazzo Del Medico

Pisałem, że Carrara jest ciekawa ale w całości? Że w Carrarze nie ma wybijających się obiektów? Na Piazza Aleberica znajduje się Palazzo Del Medico. Zgadnij który to budynek.

Piękna Carrara

Przedstawiam kilka migawek z tego uroczego miasta. Jeżeli będziecie mieli okazję koniecznie wstąpcie do miasta, które jest synonimem najlepszego marmuru dostarczanego od wieków dla gigantów sztuki.

Carrara – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie. 

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Carrara Piazza Alberica
Carrara
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
4
MNW A