Top Bar Message Display a message at t
Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą

Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą czyli zabytek architektury romańskiej. MNW A 1.9

Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą czyli zabytek architektury romańskiej. Bardzo stary, bardzo cenny, bardzo piękny. Piszę o tym kościele, sanktuarium, klasztorze, bazylice (ile stron opisujących ten zabytek tyle odniesień słownych) z perspektywy wielu lat. Zdjęcia, które obrazują ten artykuł na tym blogu podróżniczym oddają tę przestrzeń czasową dość dokładnie. No dobra, dmucham na kurz wspomnień…

Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą

Będę posługiwał się słowem “Bazylika” i “Sanktuarium” gdyż sami Salezjanie (czyli obecni gospodarze tego kompleksu) na swojej stronie tak odnoszą się do swojej wiekowej siedziby. A czy może być lepsze źródło wiedzy niż sami gospodarze? Trafiłem tam zresztą tak jak do większości miejsc robiąc sobie jedno dniową wycieczkę. Jedynie co wiedziałem przed przybyciem do Bazyliki było to, że będę miał okazję zobaczyć bardzo, bardzo stary zabytek. To jak najbardziej się potwierdziło. Zresztą, mamy szczęście posiadać w Polsce mnóstwo dobrze zachowanych kościołów mających w swych murach setki lat historii. Często już po samych tablicach dziękczynnych przy wejściu okazuje się, że to nie tylko zaklęta historia regionu ale wręcz Polski. Kościoły w Polsce to naprawdę świetne kapsuły czasu. Nie wspomnę o kryptach czy wystroju wnętrz (chociażby obrazy). Wystarczy posiadać minimalną wiedzę historyczną by poczuć iż jest się w ważnym miejscu.

Tak na marginesie powiem, że jak się nie ma pomysłu na to co zrobić w weekend, co zwiedzić, gdzie pojechać, jak się odnaleźć to wybór takiej prostej wycieczki jak zwiedzanie kościołów po okolicznych wsiach czy miasteczkach jest dobrym rozwiązaniem. Ja oczywiście wybieram stare kościoły niemniej i w tych najnowszych można podziwiać architekturę a w zasadzie rozwiązania już nie mówiąc o najciekawszym elemencie czyli wizualizacja ołtarza (czasami ma się wrażenie, że jest się w muzeum sztuki nowoczesnej).

Sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą

Jak już wspomniałem jest to bardzo cenny i stary zabytek. Początki sięgają XII wieku (Wiki: (..) jego fundatorem był Aleksander z Malonne, biskup płocki w latach 1129–1156). To robi wrażenie. Tym bardziej, że na przestrzeni dziejów mnóstwo zabytków w Polsce zostało brutalnie zniszczonych.

Sam zabytek prezentuje się świetnie. Mnóstwo detali architektonicznych, które rozpoznaje się mając za sobą liczne wycieczki po Polsce. We wnętrzu piękny, pozłacany, bogato zdobiony ołtarz a w nim cudowny obraz Matki Boskiej (Potwierdził to Papież Innocenty X). Co więcej? Pamiętam, że oprócz czucia wielkości obiektu (pod każdym względem) ma się widok na Wisłę, taką szerszą perspektywę. Miejsce te po prostu skłania do głębszych przemyśleń.

Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą

Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą
Bazylika w Czerwińsku nad Wisłą
Można odwiedzić

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
1.9
MNW A