Zwiedzanie Kijowa - plan na weekend

thumbnail
author-image

Wanda Wysocka

29.08.2023 | 5 min.

Kijów - jak najlepiej zwiedzić stolicę Ukrainy

Kijów to niezwykle ciekawe miasto z bogatą historią i wieloma zabytkami do zwiedzania. Planując weekendowy wypad tutaj, warto wcześniej przygotować się do zwiedzania, aby móc zobaczyć jak najwięcej atrakcji w krótkim czasie. Poniżej znajdziesz praktyczny przewodnik po tym, co koniecznie trzeba zobaczyć w Kijowie.

Najważniejsze zabytki i atrakcje

Sercem Kijowa jest malowniczy Plac Niepodległości, zwany również Maidanem Niepodległości. To tutaj rozgrywały się kluczowe wydarzenia współczesnej historii Ukrainy. Warto zobaczyć pomnik Niepodległości, fontannę Samsona i barwną zabudowę dookoła placu. Nieopodal znajduje się też Majdan Nezałeżnosti z pomnikiem Bohaterów Majdanu upamiętniającym ofiary protestów z lat 2013-2014.

Obowiązkowym punktem zwiedzania jest również zespół klasztorno-cerkiewny Ławra Kijowsko-Peczerska wpisany na listę UNESCO. Można tu zobaczyć system jaskiń i katakumb z mumiami zakonników. Główną świątynią jest tu Sobór Mądrości Bożej z unikatowymi freskami i ikonami.

Wart uwagi jest Pałac Maryjski wybudowany w XVIII wieku dla carycy Elżbiety. Obecnie mieści się w nim Muzeum Sztuki Ukrainy. W pobliżu rozciąga się malowniczy Park Mariński ze stawem i pomnikami postaci historycznych.

Muzea i galerie

Kijów ma do zaoferowania wiele interesujących muzeów, które pozwolą lepiej poznać historię i kulturę Ukrainy. Muzeum Historii Kijowa gromadzi eksponaty od czasów Rusi Kijowskiej po współczesność. Można tu zobaczyć unikatowe zabytki archeologiczne, dzieła sztuki czy militaria.

Koniecznie trzeba odwiedzić Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy, gdzie podziwiać można obrazy takich artystów jak Repin, Malevitcz czy Archipenko. Warto również zajrzeć do Muzeum Sztuki Rosyjskiej prezentującego dorobek malarzy rosyjskich od XI do XX wieku.

Miłośnikom sztuki nowoczesnej polecamy też Centrum Sztuki Współczesnej PinchukArtCentre, które organizuje ciekawe wystawy czasowe.

Miejsca do spacerów i wypoczynku

Spacerując po Kijowie, warto wybrać się na Wyspę Weńciany - malowniczą enklawę zieleni na Dnieprze. Można tu spacerować alejkami, podziwiać panoramę miasta i odpocząć na łonie natury.

Kolejnym urokliwym miejscem jest Park Tarasa Szewczenki ze wspaniałym widokiem na Dniepr. Znajduje się tu pomnik słynnego ukraińskiego poety. Nieopodal rozciąga się Park Wołodymyrska Góra ze stawem i amfiteatrem.

Doskonałą opcją na niedzielny relaks jest też ogromny Park Puszczyński na obrzeżach miasta. Można tu pojeździć rowerami, pobiegać alejkami i odetchnąć świeżym powietrzem.

Kulinaria

Podczas pobytu w Kijowie koniecznie trzeba spróbować tradycyjnej kuchni ukraińskiej. Warto skosztować barszczu, pierogów, gołąbków czy smażonej kotlety po kijowsku. Smakołyki można zjeść w jednej z licznych knajpek na Chreszczatyku.

Kijów słynie też z licznych klubów z muzyką na żywo. Szczególnie polecamy ulicę Kontraktową, gdzie można posłuchać jazzu i posiedzieć w klimatycznych knajpkach.

Miłośnikom nocnego życia polecamy natomiast ulicę Chreszczatyk, gdzie znajdziecie niezliczone puby, kluby i bary czynne do białego rana.

Jak się przemieszczać

Do Kijowa można dostać się pociągiem, autobusem lub samolotem. Komunikacja miejska obejmuje metro, tramwaje i autobusy. Metro ma 3 linie i umożliwia szybkie przemieszczanie się po mieście.

Warto też pobrać aplikację Ukrainian Maps, która pomoże w orientacji i planowaniu trasy zwiedzania. Przyda się również mapa Kijowa, dostępna w info-punktach i hotelach.

Poruszając się po centrum, można wszędzie dojść pieszo. Odległości między głównymi atrakcjami nie są duże. Także transportem miejskim łatwo przemieścić się z punktu A do B.

Gdzie się zatrzymać

Wybierając hotel w Kijowie, najlepiej zatrzymać się w ścisłym centrum, aby mieć wszędzie blisko. Sporo hoteli znajdziemy na Chreszczatyku i w okolicach. Ceny są umiarkowane, a standard na dobrym poziomie.

Bardziej budżetową opcją są hostele i tanie hotele na obrzeżach centrum, np. w rejonie stacji metra Lukjaniwska. Można też wynająć kwaterę prywatną lub apartament przez Airbnb.

Niezależnie od miejsca noclegu, warto wcześniej zarezerwować pokój online, aby uniknąć problemów ze znalezieniem wolnych miejsc.

Podsumowując, Kijów to fascynujące miasto z wieloma atrakcjami. Planując weekendowy wyjazd, warto wcześniej przemyśleć trasę zwiedzania, by móc jak najwięcej zobaczyć. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik ułatwi Ci odwiedziny w ukraińskiej stolicy!

Podsumowanie

Kijów to fascynujące miasto o bogatej historii i kulturze. W ciągu weekendu można zobaczyć tu wiele ciekawych miejsc - od zabytków z czasów Rusi Kijowskiej po nowoczesne muzea sztuki. Atrakcji i rzeczy do zrobienia jest tak wiele, że warto tu wrócić na dłużej. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik pomoże zaplanować zwiedzanie Kijowa i pozwoli maksymalnie wykorzystać czas. Z pewnością stolica Ukrainy na długo pozostanie w pamięci i zachęci do kolejnych odwiedzin.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są najlepsze miejsca do zakwaterowania w Kijowie?

Najlepiej zatrzymać się w hotelu lub hostelu w ścisłym centrum, najlepiej na Chreszczatyku lub w pobliżu. Alternatywą są tańsze hotele i kwatery na obrzeżach.

Jaki jest najlepszy sposób na przemieszczanie się po Kijowie?

Najwygodniej poruszać się komunikacją miejską - metrem, tramwajami i autobusami. W centrum można też chodzić pieszo.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Kijowa?

Aby zobaczyć najważniejsze atrakcje, potrzeba przynajmniej 2-3 dni. Na intensywne zwiedzanie warto zarezerwować cały weekend.

Jakie pamiątki kupić w Kijowie?

W Kijowie warto kupić tradycyjne ukraińskie rękodzieło - hafty, ceramikę, drewniane zabawki. Dobrymi pamiątkami są też przewodniki i książki o mieście.

Gdzie można zjeść tradycyjne ukraińskie dania?

Ukraińską kuchnię serwują liczne knajpki na Chreszczatyku i w okolicach. Smakołyki można też kupić na targach spożywczych.

tagTagi
shareUdostępnij
author
Wanda Wysocka

Jestem Wanda, a moja pasja do odkrywania świata jest jak ogień, który pali we mnie nieustannie. Na mojej stronie będziemy razem odkrywać fascynujące miejsca, kultury i przygody, które czekają na nas w różnych zakątkach globu. 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Polecane artykuły