Top Bar Message Display a message at t
Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką

Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką. Czy faktycznie jest tam zamek? MNW A 2.9

Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką to tak naprawdę pałac. Wpisując w Google hasło “Rzucewo” mamy liczne odniesienia do tajemniczego “zamku”. To dziwne. Byłem tam przecież. Widziałem pałac, nie zamek. A jednak w internecie jest “zamek”. O co chodzi? Otóż hotel który mieści się w tym obiekcie ma nazwę “Zamek Jan III Sobieski”. Brzmi szumnie i jak dla mnie niezasłużenie. A dlaczego jest odwołanie do króla Polski? O tym za chwilę.

Jak trafiłem do pałacu w Rzucewie?

Już wspominałem wcześniej, że teren województwa pomorskiego to skarbnica zabytków. Rzucewo obraliśmy z żoną jako punkt do kolejnego wyjazdu autem. Nie jesteśmy w stanie wytrzymać kilku dni z rzędu na plaży. Musimy co jakiś czas włączyć “aktywne zwiedzanie“.

Młody pałac w stylu neogotyckim – zabytek w Polsce

Bardzo łatwo mogę nawet po latach od zobaczenia jakiejś atrakcji turystycznej określić czy mi się podobało czy nie. Liczba zdjęć. To naprawdę się sprawdza w moim przypadku. Jak coś mnie zachwyca to oglądam godzinami i robię namiętnie zdjęcia jak turysta z Japonii. Jeszcze mam siłę by filmiki nakręcić. To że większość rzeczy można wyrzucić do kosza to inna sprawa.

Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką

Im mniej mi się coś podoba tym mniej mam zdjęć. Pałac w Rzucewie nie zachwycił mnie. Mam kilka słabych zdjęć, zrobionych tylko po to by zaznaczyć fakt bycia w tym miejscu. Być może rozczaruję wielu z Was tym stwierdzeniem ale nie obiecywałem nigdzie, że zawsze będę pisał o tym co mi się podobało. Zwiedzanie, wycieczki, turystyka to zawsze ryzyko niezadowolenia, rozczarowania czy złych wręcz wspomnień. Ja złych wspomnień z Rzucewa nie mam. Nie mam jakichkolwiek wspomnień. Wiem tylko, że sam pałac nie przypadł mi do gustu. Za młody, za świeży (zbudowany w 1840 roku). Budynek kompletnie mi się nie podobał. Cegły z których jest zbudowany sprawiają, że mam wrażenie iż widziałem dużą prywatną posesję, którą jakiś bogacz wybudował. Wczoraj.

Dlaczego Zamek w Rzucewie a nie Pałac w Rzucewie?

Już nie będę się rozpisywał nad faktem braku zamku. Nie rozumiem jednej rzeczy. Jak można było mając taki obiekt, który przecież jest pałacem z korzeniami historycznymi (temu nikt nie zaprzeczy) wybrać nazwę “Zamek w Rzucewie”. Przecież “Pałac w Rzucewie” brzmi adekwatnie i też zachęcająco. Nie rozumiem tego marketingu. Jak dla mnie – chybiony.

Dlaczego Jan III Sobieski?

Z Wikipedii dowiedziałem się (bo mnie naprawdę interesował ten fakt) dlaczego hotel ma nazwę “Zamek Jan III Sobieski”. Może inaczej, nie dowiedziałem się dlaczego. Dowiedziałem się jakie podstawy były do wybrania takiej nazwy. W Rzucewie jest “Aleja lipowa (zwana Aleją Sobieskiego) z XVII w. prowadząca z Rzucewa do Osłonina. Według tradycji aleję sadził sam Jan III Sobieski, w czasie gdy właścicielką wsi była jego siostra Katarzyna.

Naprawdę? Hm. Mam nadzieję, że nie rozpowszechni się pomysł w Polsce na takie łatwe dobieranie nazw dla działalności prowadzonej w zabytkach. Zresztą, wystarczy przeczytać zapiski historyczne o tym gdzie usiadł na pieńku Jan III Sobieski i postawić Karczmę Jan III Sobieski. Jestem trochę złośliwy, przyznaję. Przyznaję też, że gdybym miał do czynienia z nazwą “Pałac Jan III Sobieski” zaakceptował bym te odniesienie bez problemu.

Pałac w Rzucewie

Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką

Mimo,że mój opis brzmi zniechęcająco to pamiętaj o jednej rzeczy. Na tym blogu podróżniczym są opisywane moje wrażenia. Być może Ty uznasz, że miejsce to jest dobre do spędzenia krótszego lub dłuższego pobytu (bliskość Zatoki Puckiej to tylko jeden z atutów). Zresztą, wyjazd tam to dobra okazja by zobaczyć kolejny zabytek w Polsce. Ale żebyś mógł się o tym przekonać musisz po prostu tam pojechać i zobaczyć na własne oczy Pałac w Rzucewie.

(Pałac) Zamek w Rzucewie– mapa

 

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zamek w Rzucewie nad Zatoką Pucką
Rzucewo
Można Zobaczyć

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
2.9
MNW A