Top Bar Message Display a message at t
Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek w Radzyniu Chełmińskim. MNW A 1.9

Zamek w Radzyniu Chełmińskim. Miałem szczęście zobaczyć te potężne ruiny średniowiecznego zamku. Oczywiście szczęściu dopomogłem namawiając żonę (okazało się, że nie było to trudne) byśmy wracali z Gdańska szlakiem zamków. Mam taką mapę zamków w Polsce zawsze przy sobie. To był czwarty zamek więc całe moje zwiedzanie było dość krótkie. Przyznam, że ja byłem już zmęczony (o jeden zamek za dużo). Patrząc na żonę też nie miałem wątpliwości co ona czuje. A przed nami do domu było jeszcze naprawdę mnóstwo kilometrów. Zrezygnowany skreśliłem w myśli inne ciekawe miejsca na trasie i postanowiłem rozejrzeć się (i przy okazji odpocząć) w tych robiących wrażenie ruinach.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Z okien samochodu zamek ten nie wydaje się aż tak duży. Może dlatego, że zamek ten usytuowany jest na dość płaskiej powierzchni a ponadto z łatwością obejmuje się go wzrokiem.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Sądzę, że większość zabytków w Polsce gdyby była usytuowana na płaskiej powierzchni to też ich odbiór byłby podobny. To dziwne, ale Zamek w Ciechanowie mimo podobnego położenia (czyli na płaskiej powierzchni) nie powodował u mnie takich wrażeń.

Niemniej gdy stanie się przed zamkiem to od szybko wraca poczucie bycia malutkim przy takim obiekcie. Jego wielkość a może inaczej: pojemność widzi się w pełni po wejściu do środka. Widać wtedy ogromną przestrzeń, która mogła pomieścić wszystko np. dość liczną załogę.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Moje dodatkowe myśli związane z Zamkiem w Radzyniu Chełmińskim były też takie, że w odróżnieniu do innych zamków “krzyżackich”, które wcześniej zwiedziłem to ten zamek był od początku do końca zbudowany tylko w celu militarnym. Oczywiście. Każdy zamek jest budowany w celu militarnym. Ale mnóstwo zamków pełniło ważne różne funkcje (też np. reprezentacyjne).

No i właśnie takie wrażenie jakie miałem patrząc na ten zabytek nie dawało mi spokoju i pobudzało do zadawania w duchu dalszych pytań. Mówiąc w skrócie – nie mogłem połączyć tej płaskiej powierzchni gruntu z tą potężną budowlą. Cóż, zakładałem, że setki lat wcześniej wyglądało to wszystko inaczej.

Historia Zamku w Radzyniu Chełmińskim

Jak już wspomniałem zamek ten został zbudowany przez “krzyżaków” czyli przez Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Dokładnie miało się to stać w roku 1234 za sprawą Hermanna von Balka. Skrócę historię i wymienię najważniejsze etapy czyli: zniszczenie zamku przez Szwedów oraz rozbiórka zamku (tak się działo powszechnie z zamkami bo przecież to był niezły magazyn gotowego budulca dla okolicznych mieszkańców). Odbudowy zamku w zasadzie nie było. Były prace zabezpieczające i odgruzowujące zamek. W sumie się nie dziwię. Patrząc na ten obiekt wyobrażam sobie pieniądze potrzebne na doprowadzenie go do stanu świetności.

Jak sądzę, małą autostradę dałoby się wybudować za pieniądze, które są potrzebne do odbudowy tego zamku.

Jakie atrakcje oferuje Zamek w Radzyniu Chełmińskim?

Niewielkie albo ogromne. W zależności z jakim nastawieniem tam przyjedziecie. Jeżeli jesteście pasjonatami zamków to będziecie zadowoleni. Jeżeli jesteście pasjonatami muzeów – cóż. Ja gdy byłem w tym zamku (a było to wiele lat temu) to nie zaobserwowałem by muzeum zamkowe wiele oferowało. Niemniej bilet kupiłem (zawsze warto kupować bilet). Możliwe, że po latach kolekcja eksponatów znacznie się powiększyła. Podsumowując powiem, że warto tam pojechać. Chociażby robiąc to jak to ja zrobiłem czyli przerwa w podróży. Dla tych co są chętni by zobaczyć ten zamek krzyżacki polecam stronę internetową zamku. Znajdziecie tam cenę wstępu oraz godziny otwarcie.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim Zamek w Radzyniu Chełmińskim Zamek w Radzyniu Chełmińskim Zamek w Radzyniu Chełmińskim Zamek w Radzyniu Chełmińskim

Zamek w Radzyniu Chełmińskim – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zamek w Radzyniu Chełmińskim
Zamek w Radzyniu Chełmińskim
Można odwiedzić

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
1.9
MNW A