Top Bar Message Display a message at t
Zamek w Golubiu

Golub-Dobrzyń. Co zwiedzać? Zamek w Golubiu, Turniej Rycerski i inne atrakcje. MNW A 3.8

Golub-Dobrzyń. Co zwiedzać? Zamek w Golubiu, turniej rycerski i inne atrakcje. Jeżeli nie wiesz gdzie pojechać na weekend to Zamek w Golubiu jest świetnym wyborem. Możesz również przyjechać na odbywający się tutaj Turniej Rycerski. Zresztą, Golub-Dobrzyń to coś więcej niż zamek i Turniej Rycerski.

Gdzie na weekend?

Ostatnio żona często zadaje mi to pytanie. Gdzie na weekend pojedziemy? Zróbmy coś. Cokolwiek. Cóż, zamiast jechać gdzieś na weekend i odkryć kolejne atrakcyjne miejsce w Polsce, które mógłbym polecić Wam na tym blogu podróżniczym co robię? Siedzę w starych folderach zapełnionych setkami zdjęć z moich wyjazdów ale sprzed lat. Tam też jest mnóstwo zrealizowanych wyjazdów “gdzie na weekend” ale to wszystko było. Nie mam czasu na nowe czekające na mnie ciekawe miejsca w Polsce. Pisanie bloga podróżniczego to jednak trudne zadanie.

Zabytki w Polsce to moja pasja

Uwielbiam je oglądać, dotykać i słuchać (wyjaśnię,że chodzi mi o koncerty obywające się na terenie ale też i szum parku którym jest często otoczony zabytek w Polsce) . Ale największą radość mam gdy spontanicznie jedziemy do obranego punktu na mapie. Jak z drogi zbaczamy, czasem nawet i 50 kilometrów odbijamy by coś zobaczyć. Bo na przykład zachęciła nas tabliczka przy drodze (jeszcze w naszym kraju nie ma dużo łatwo widocznych dla kierowców tablic informujących o ciekawych miejscach w Polsce). Mniej więcej w taki sposób trafiliśmy do Golubia.

Zanim weszliśmy na Zamek w Golubiu

To jest przedziwna historia. Nie wiem jak to się stało ale zaparkowaliśmy pod Zamkiem w Golubiu a nie przed zamkiem (a w zasadzie na ogromnym parkingu przed zamkiem). Ten fakt spowodował trzy rzeczy.

  • Mogliśmy się rozejrzeć trochę po okolicy nie mając za sobą widoku (jak się później okazało pięknego zabytku).
  • Mogliśmy wejść do zamku z dołu, schodkami i zachwycać się rosnącym majestatem Zamku w Golubiu
  • Nic nie zapłaciliśmy (kasa jest na terenie parkingu)

Zamek w Golubiu – piękne miejsce w Polsce

Zabytek ten przywitał nas swoją potężną bryłą. Nie wiem dlaczego ale wchodząc schodami z dołu ulicy nie zaobserwowałem tych wykończeń ścian. Tak naprawdę piękno zamku widać z odległości. Z bliska jest, jak już wspomniałem – potężny. Trochę przytłaczający. Przyzwyczaiłem się do zwiedzania licznych ruin zabytków w Polsce, pełnych dużych fragmentów rozebranych lub zniszczonych murów, wybitych okien czy z brakującym dachem. Wtedy jakoś czuję przestrzeń, nie mówiąc już o większej ogarniającej mnie nostalgii.

Zamek w Golubiu wydaje się kompletny, stąd mój odbiór tego obiektu. Na tle całej tej ogromnej struktury małe wejście na dziedziniec (zapewne miało to swoje walory obronne). Dziedziniec też nie wydał mi się duży. Piszę już o mojej wizycie w Golubiu, która była dawno. Niemniej wydaje mi się iż Zamek w Nidzicy mógł się pochwalić większą wewnętrzną przestrzenią.

Co można zobaczyć na Zamku w Golubiu – atrakcje

Mnóstwo dział. Takie kolubryny jakie pamiętamy z powieści Sienkiewicza. Małe, duże. Przed zamkiem, za zamkiem, w zamku. Są po prostu wszędzie.

Z Poziomu dziedzińca widać zabudowę wyższych pięter. Ogólnie mam w pamięci obraz zamku kompletnego. Takiego zabytku który ogląda się nie często. To znaczy, że nie musisz wysilić swojej wyobraźni by stworzyć sobie obraz z życia w dawnych czasach. Chociażby z tego względu warto tam pojechać. Ale jest powód ważniejszy.

Turniej Rycerski na Zamku w Golubiu

Nie miałem okazji być na nim. Niemniej mogę każdego zachęcić kto będzie miał okazję by się udał na to wydarzenie. Na tle tego pięknego zamku, na dużym płaskim przedpolu zobaczyć dziesiątki rycerzy i giermków ubranych w historyczne zbroje i szaty, wszystko okraszone soczystością kolorowych herbów, sztandarów i proporców – to musi zaowocować wspomnieniem, które pamięta się do końca życia. Jeżeli chciałbyś zobaczyć jakie atrakcje odbywają się na Zamku w Golubiu zapraszam na stronę obiektu.

Nie wiem dlaczego, ale ja byłem na podobnych imprezach za granicą. Nigdy w Polsce. To pewnie przez to,że człowiek musi pracować ciężko na jedno wakacje. A większość tego typu atrakcji zazwyczaj odbywa się właśnie w wakacyjnym okresie. Czasami odkrywanie ciekawych miejsc w Polsce to trudna sztuka wyboru.

Zamek w Golubiu – piękna i zwarta bryła dla fotografa

Jak już wspomniałem wcześniej – piękno Zamku w Golubiu można docenić z pewnej odległości. Ponieważ pomiędzy głównym parkingiem a zamkiem jest duże przedpole (płaskie i zielone jak pole golfowe) to można zrobić naprawdę piękne zdjęcie (jak się ma sprzęt i umiejętności, czyli nie o mnie mowa) całego Zamku w Golubiu. Duża, odpowiednia odległość i nic nie zasłania widoku zamku. Po prostu idealny, jeden z najpiękniejszych zabytków w Polsce do robienia zdjęć. To się nie zdarza często gdyż, przynajmniej w tych miejscach co byłem albo jest za gęsty park, albo przetłaczająca ilość miejskich budynków dookoła. Często też trzeba mieć szczęście. Trafić na moment gdzie nie ma remontu (wspominam Florencję i rusztowania na Baptysterium – czułem rozpacz)

Przeglądając zdjęcia przypomniałem sobie, że będąc przed zamkiem, na obrzeżach przedpola można zobaczyć piękną panoramę Golubia-Dobrzynia.

Inne atrakcje do zobaczenia w Golubiu-Dobrzyniu

Piękny rynek w Golubiu-Dobrzyniu składający się z starych i kolorowych kamienic (oczywiście nie tylko “pięknych i starych budynków – w sumie to przypomina mi trochę rynek w Płocku). Tam też znajdziecie Dom “Pod Kapturem” w Golubiu-Dobrzyniu. Niedaleko rynku znajdują się resztki miejskich murów obronnych.

Nie wiem jak Wy ale ja uwielbiam chodzić po kościołach – to naprawdę są świetne obiekty do zwiedzania. Kościoły są zazwyczaj w o wiele lepszym stanie zachowania niż otaczające je budynki, posiadajcie mnóstwo starych obrazów, czasem znanych malarzy. We Włoszech to też miejsce chwilowego ukrycia przed upałem, niemniej często w tzw. sjestę zamykają tam kościoły. No i najważniejsza rzecz – czasem okazuje się, że w danym kościele jest grób znanego władcy. W Golubiu-Dobrzyniu znajdziesz dwa kościoły: Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz Kościół św. Katarzyny (Kiedyś Golub i Dobrzyń były oddzielnymi miejscowościami).

Zamek w Golubiu to ciekawe i piękne miejsce w Polsce

Jest to też miejsce w którym spokojnie można spędzić weekend wypełniony odpoczynkiem i zwiedzaniem. Mimo iż nie dane mi było z chęcią spędziłbym wieczór a w zasadzie dwa wieczory w Golubiu. Jeden spędziłbym pod zamkiem podziwiając jego bryłę na tle zachodzącego słońca a drugi wieczór spędziłbym na rynku (pijąc powoli napoje z mojej krótkiej karty “ulubione”). Ponadto Zamek w Golubiu to obowiązkowe miejsce dla pasjonatów rycerstwa i zabytków w Polsce. Golub to powinien znaleźć się na liście najpiękniejszych miejsc w Polsce. Po prostu – polecam każdemu!

Zamek w Golubiu – mapa

..

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zamek w Golubiu
Zamek w Golubiu
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.8
MNW A