Top Bar Message Display a message at t
Zamek w Czersku

Zamek w Czersku. MNW A 2.0

Zamek w Czersku. Zabytek jest wdzięcznym obiektem do zwiedzania. W zasadzie cały Czersk to taki niezły pomysł na jednodniową, weekendową wycieczkę. Widoki po horyzont a i w środku dość ciekawie.

Zamek w Czersku

Potężna forteca obronna. Przypomina mi Zamek w Ciechanowie. Inna historia, inne korzenie ale podobny rys architektoniczny. Może to przez brak wysublimowanego uroku jaki ja dostrzegam w zamkach krzyżackich a który jest częsty w zamkach polskich. Może to poprzez prostą konstrukcję czyli mur i baszta, mur i baszta. Prostota która ma spełniać określone role obronne.

Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku Zamek w Czersku

Być może podobieństwo nasuwa mi się poprzez niepokojący widok ze szczytu baszty w jej głąb. Mroczna otchłań. Też tego można doświadczyć w ciechanowskim zamku.

Zamek w Czersku Zamek w Czersku

Zamek jest ogromny. Widać to szczególnie będąc na murach lub na szczycie baszty. Zresztą, więcej atrakcji nie uświadczymy. Podziwiamy ruiny z których roztacza się, wspomniany już wcześniej piękny widok.

Zamek w Czersku

Ciekawie byłoby zobaczyć zamek w pełni chwały. Nie mówię o dostępności do wszystkich pomieszczeń (to już przekracza moje skromne marzenia) ale o przynajmniej wszelkich profesjonalnych atrapach budynków, dobudówek wewnętrznych do murów itp. Po zwiedzaniu takich zamków jak niemiecki Zamek w Altenie mam już trochę inne wymagania. Niemniej, zachęcam każdego do zwiedzenia tego zabytku. Potrzebne informacje o godzinach otwarcia i cenniku są dostępne na stronie internetowej zamku.

Zamek w Czersku – garść informacji

Większość informacji można znaleźć na wspomnianej przeze mnie stronie www zamku lub na Wikipedii (tutaj) ale dla bardziej niecierpliwych przytaczam kilka ciekawszych informacji:

  • Początki: XI wiek – drewniany gród
  • 1388 rok – rozpoczęcie budowy zamku z cegieł w miejscu starego grodu.
  • Potop szwedzki – częściowa dewastacja zamku.
  • Po III rozbiorze Polskim wojska pruskie zdewastowały kompletnie zamek
  • Znane postacie związane z Zamkiem w Czersku: książę Konrad Mazowiecki, księżna Jadwiga, książę Bolesław Wstydliwy, książę Janusz I, królowa Bona

Ten krótki wypis z historii zamku w zasadzie obrazuje prawie całą trudną historię Polski. Słowem – dewastacja. Serce boli… Do pełni obrazu brakuje tylko wielkich wojen i okresu PRL. Pocieszające jest to, że w każdym zakątku Polski skończyły się lub nabierają kształtu odbudowy różnych zabytków (pałace, dwory, zamki ale też i kamienice chociażby). O niektórych takich miejscach zdążyłem już napisać na tym blogu podróżniczym.

Duże pieniądze. Najczęściej prywatne ale też i lokalnych samorządów. Duże wyzwania. Każdemu kto się tego podejmuje życzę powodzenia bo przecież korzystamy my wszyscy.

Zamek w Czersku – mapa

Ps: A w zasadzie dwa:

  • Znów brak czasu potrzebnego na wygładzenie wpisu oraz poprawki dał o sobie znać. Cóż… Powód? W końcu dowlokłem się do Włoch. Przygotowania przed wyjazdem i takie tam. Efekt. Czerwińsk nad Wisłą? (kto zdążył zobaczyć przepraszam powyższym wyjaśnieniem, kto nie zdążył – chwała Bogu).
  • Wpis o Zamku w Czersku popełniłem bez emocji. Widzę to sam po przeczytaniu po pewnym czasie. Tłumaczę to sobie i Wam tym, że moje wyobrażenia o Czersku były kilkukrotnie barwniejsze od moich wrażeń, które pojawiły się w trakcie zwiedzania. Po prostu więcej sobie obiecywałem przed przybyciem na ten zamek. Co nie oznacza, że nie jest obiektem wartym zobaczenia. I znów w tym miejscu nasuwają mi się podobieństwa pomiędzy Zamkiem w Czersku a wymienionym wcześniej Zamkiem w Ciechanowie.

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zamek w Czersku
Zamek w Czersku
Można odwiedzić

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
2
MNW A