Top Bar Message Display a message at t
Zamek Bolków

Zamek Bolków. Ruiny pięknego zabytku. Atrakcja na Dolnym Śląsku. MNW A 3.8

Zamek Bolków. W tytule napisałem ruiny pięknego zabytku. Podtrzymuję. Nie przesadzam. Zamek w Bolkowie to wielka atrakcja turystyczna. Wielokrotnie na tym blogu podróżniczym zachwycałem się pięknymi zabytkami w Polsce (to sztuczna dysproporcja – po prostu nie mam czasu by pisać o moich wrażeniach z wycieczek po Europie). Zapewne zauważyliście iż moje wpisy czasami są jednym wielkim zrzędzeniem i marudzeniem pokrapiane utyskiwaniem (przekupy). A to nie zadbane, a to przesadzone, a to czuć braki pieniężne a to tamto i owamto.

Oczywiście zdarza mi się być zaślepionym w swych zachwycie (nie mi oceniać czy niesłusznie jednak). Często uwypuklam i nagradzam dobrym słowem miejsca o które po prostu ktoś dba. Jak jest z Zamkiem w Bolkowie? Nie zwiodę Was choćbym chciał bo przecież tytuł mówi już o tym jakie mam nastawienie do tego pięknego miejsca.

Atrakcja na Dolnym Śląsku

Jest ich mnóstwo, nieliczne zobaczyłem a jeszcze mniej opisałem. Do tej pory mogliście przeczytać o Tajnym laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze, o Pałacu w Strudze oraz o Sanktuarium w Krzeszowie. Dokładając do tego ten wpis otrzymujemy: zwiedzanie zabytków i poznawanie historii Dolnego Śląska od średniowiecza poprzez barok aż do czasów WWII. Gdybym jeszcze opisał Wałbrzych mielibyśmy PRL i odbudowa w czasach współczesnych. W pigułce. A to wszystko jesteście w stanie zobaczyć w jeden bogaty w wrażenia weekend. Czyli masz odpowiedź na odwieczne pytanie: Gdzie pojechać na weekend? Na Dolny Śląsk!

Skomponowanie dobrej i prostej wycieczki jest jak…

Oczywiście, taką kompozycje dań turystycznych mogę produkować w ilościach dużych a stopień ostrości dań dostosować dla konkretnego smakosza. Dlaczego używam porównań restauracyjnych do zwiedzania? Bo przecież w haśle “turystyka”, które według mniej jest pojemne bardzo, można zmieścić i turystykę kulinarną. Samą w sobie lub w połączeniu z turystyką wycieczkową. Ja osobiście najlepiej pamiętam miejsca z którymi kojarzy mi się dobre danie jakie miałem szczęście spożyć. Niestety czasami miałem “nieszczęście” co oczywiście też spowodowało “zapamiętanie” miejsca kaźni.

To nie oznacza, że jestem smakoszem na pierwszym miejscu czy degustatorem win czy piwoszem po prostu. Czerpać przyjemności na wielu polach. Leżeć na piasku i zwiedzać pałace gdzie posmakuję przystawki myśliwskiej opatulonej bratkami. To jest coś co warto zapamiętać. Pojedynczo wrażenia nie są aż tak dogłębne. Zresztą wiem już po moich licznych przygodach, że kilka gigantycznych wystaw z kilkunastoma tysiącami najwyżej próby obiektami (obrazy, posągi, freski itp) w dwa dni powoduje u mnie głośne wewnętrzne “nie” tak samo jak dwa dni wypełnione tylko leżeniem.

Podsumowując tą myśl: skomponowanie dobrej i prostej wycieczki jest jak skomponowanie dobrego dania.

Zamek Bolków to bogata oferta turystyczna

Wracając do tego uroczego pod każdym względem miejsca. Zamek Bolków to atrakcja kompletna. Oczywiście poruszamy się w obszarze: zamki. Może nie jest to tak kompletna atrakcja jak Zamek w Altenie (patrząc obiektywnie) niemniej kończąc zwiedzanie tego zabytku czułem się w pełni zaspokojony. Co otrzymujemy zatem?

 • Pełne ruiny (mury, wieża, budynki główne) dające kompletne wyobrażenie (przy minimalnej woli do skorzystania z wyobraźni)
 • Dostęp do całości obiektu (można chodzić dookoła zamku i po zamku, zajrzeć w większości zakamarków, wejść na wieżę, wejść do pomieszczeń zamkowych)
 • Muzeum zamkowe – ciekawe, pouczające i ułatwiające czyli: makiety zamków pobliskich, historię Piastów Śląskich z gigantycznym drzewem genealogicznym, kilka zabytkowych przedmiotów.
 • Można wejść na wieżę dzięki czemu otrzymujemy: cudowną panoramę okolicy oraz bardzo ciekawe spojrzenie na zarys zamku (i znów uruchamiając wyobraźnię możemy “zobaczyć” obronę i zdobywanie zamku – rozwiązania obronne z tamtego okresu).
 • Samo podejście pod zamek to niezapomniane wrażenie – zza zieleni, na górze wyłania się bryła zamku (zachwycające)
 • Jeden z najbardziej wdzięcznych obiektów dla fotografa

To wszystko i jeszcze więcej za śmieszną cenę wejścia (10 PLN za bilet normalny). Dla tych dla których cena ta jest zaporowa oznajmiam, że w poniedziałki wejście jest darmowe (na sam obiekt, muzeum niedostępne). Wszelkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj (warto zajrzeć gdyż zamek czasami jest zamknięty ze względu na trwające imprezy; obecnie gdy piszę ten artykuł trwa festiwal Castle Party 2017).

Zamek Bolków – historia

Tu podam tylko wycinek ciekawej historii Zamku w Bolkowie (reszta dostępna jest na Wikipedii). Oczywiście jest to moje wielce subiektywne spojrzenie na to co jest ciekawe. Dla kogoś innego fakt uczestniczenia zamku w “Wiedźminie” może być bardziej ciekawy.

 • Według legend początki zamku osadzone są w IX wieku
 • 1277-1293 – budowa zamku
 • 1277 – pierwsza wzmianka o zamku, książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką używa nazwy Castro nostro
 • 1277-1278 – zamek pod panowaniem księcia Bolesława II Rogatki
 • 1345 – wojska czeskie bezskutecznie oblegają zamek
 • 1368 – śmierć Bolka II; zamkiem dożywotnio zarządza jego żona, księżna Agnieszka
 • 1392 – śmierć Agnieszki, miasto wraz z zamkiem przechodzi na rzecz korony czeskiej, jako wiano bratanicy Bolka II, księżniczki Anny, żony króla czeskiego i cesarza niemieckiego Karola IV.
 • 29 sierpnia 1428 – zdobycie miasta przez Husytów

Zamek Bolków – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zamek Bolków
Zamek Bolków
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

 • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
 • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
 • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.8
MNW A