Top Bar Message Display a message at t
Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Spa, termy, hotele czyli nowoczesny relaks. MNW A 3.8

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie. Chciałbym aby to był tylko wpis o wrażeniach związanych z dotknięciem cegieł w starym, pięknym zamku ale nie mogę uniknąć spostrzeżeń na temat panujących tendencji w wykupowaniu, remontowaniu i eksploatowaniu różnych historycznych obiektów w Polsce. Ale zacznijmy od początku czyli

Gdzie na weekend? Prosty pomysł na jednodniową wycieczkę

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Gdy tryb “praca – dom -praca – dom” zbyt mocno już nam ciąży zaczynamy z żoną rozglądać się za krótkim wyjazdem. Gdziekolwiek. Tak by zmienić perspektywę. By przerwać ten smutny schemat dorosłego życia. I wtedy wyłaniają się takie wypady jak ten który zrobiliśmy do Uniejowa.

Wyjazd był zaplanowany dla pokrzepienia ducha żony. Ja mimo uciążliwości tego “trybu życia” jeszcze zdołałem zachować integralność swojej osoby.

Brzmiało zachęcająco. Baseny i termy. Ja oczywiście na myśl o termach wyobraziłem sobie Ciechocinek. Żonę, ponieważ uwielbia pływać (i przebywać blisko wody – stąd nasze częste wycieczki nad morze) bardzo zainteresowała możliwość popływania sobie w basenie.

Szybki pakunek, samochód i witaj przygodo. Przez drogę myślałem co ja ze sobą zrobię. Miałem cichą nadzieję, że w czasie gdy żona będzie zażywać kąpieli będę w stanie w miarę znośnie spędzić czas. Ale i tak perspektywa gazet i radia nie brzmiała zachęcająco. Zostawały termy. Pochodzę sobie. Może jakieś zdjęcie nawet zrobię. Z takimi myślami dojechałem do Uniejowa. Pierwsze moje wrażenie to rozczarowanie.

Potężny kompleks spa w Uniejowie

Potężny kompleks spa w Uniejowie

Widok ogromnego kompleksu który poprzedzał chyba jeszcze większy parking przyprawił mnie o “wewnętrzne mdłości”. Czy to ma być moje przeznaczenie na ten dzień? Mój port docelowy? Ten ogromny parking? Dookoła płasko. Nic ciekawego do zobaczenia. Tylko ten ogromny budynek spa. Sam Uniejów majaczył w dużej odległości.

Żona natomiast wniebowzięta. Baseny zewnętrzne, baseny wewnętrzne. A w środku jeszcze więcej atrakcji. Trudno. To miał być dzień dla niej.

Gdzie są te termy w Uniejowie?

No właśnie. W zasadzie to te “termy w Uniejowie” to tak naprawdę “termy w kompleksie spa”. Baseny z wodą termalną. Ot i cała tajemnica. Nie pochodzę sobie jak w Ciechocinku. Przyszło mi nudzić się na parkingu.

Czy Uniejów to tylko nowoczesne spa?

Jednak nie chciałem spędzić tego czasu na parkingu. Udałem się na wycieczkę po okolicy. Zajęło mi kilka minut by diametralnie zmienić zdanie o Uniejowie, o tym czy to będzie “dobry dzień” dla mnie, o tym czy potrzebuję radia w aucie do przetrwania i o wielu innych myślach zazwyczaj ponurych.

Moje trzy odkrycia:

Naprawdę, jadąc do Uniejowa nie spodziewałem się tego zabytku. Pojechaliśmy tylko ze względu na hasło “Uniejów termy i baseny”. Nie będę przytaczał słów jakie wypowiedziałem przy bramie od której rozpoczynała się piękna aleja prowadząca do odkrytego zamku (lub raczej ufortyfikowanego pałacu). Oglądaliście bajki w których oczy postaci robiły się wielkie jak pięciozłotówki? Czy moje takie były? Jeżeli nie to było bardzo blisko.

Zwarta i kompletna bryła pozwalała na dobre wyobrażenie o wcześniejszych latach świetności tego obiektu. Co więcej – zauważyłem liczne prace remontowe. Z jednej strony powodowały mój grymas gdyż nie lubię jak rusztowania i auta ekip remontowych niweczą szansę na niezłe zdjęcia. Ale z drugiej strony cieszyłem się iż kolejny zabytek w moim kraju jest poddany procesowi rewitalizacji. To bardzo budujące.

Z bliska widziałem jeszcze martwe okna z martwym wnętrzem. Ale były już miejsca przepełnione obietnicą wigoru i życia, które będzie jeszcze tętniło w tym zamku.

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie

Krótki przegląd za pomocą kilku fotografii. Niestety nie mam zdjęć które ukazałby Wam tamtą uzewnętrzniającą się w niektórych miejscach dzikość parku ani zdjęć z bardzo ciekawej Zagrody Młynarskiej (muzeum, nocleg i jedzenie). Co prawda podsumuję to na końcu ale wrażenie na mnie zrobiło to jak Gmina Uniejów rozwija swoją coraz dłuższą kartę atrakcji turystycznych (historia karczmy w Zagrodzie Młynarskiej to jeden z przykładów). Ale teraz najważniejsze (dla mnie) czyli sam zamek.

Krótki zarys historyczny: Zamek wybudowany został w latach 1360–1365 na miejscu starej fortalicji drewnianej, zniszczonej podczas najazdu Krzyżaków na miasto w 1331. Inicjatorem budowy zamku był abp gnieźnieński Jarosław Bogoria Skotnicki, jeden z najbliższych współpracowników króla Kazimierza Wielkiego (więcej na wiki).

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich – zdjęcia

Dziedziniec zamku okazuje się iż jest po prostu mały. Bryła obiektu sugeruje iż będzie większy ale już nie raz się przekonałem iż wyobrażenie a rzeczywistość nie często idą w parze. To króciutki film poglądowy na to jak jest w środku Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich.

Wracaliśmy z żoną do domu wypełnieni pozytywną energią. Ona pozbyła się balastu codzienności w termalnych basenach. Ja, chociaż nie oczekiwałem tego wzmocniłem się dzięki wspomnieniom wyniesionym z Uniejowa. Byliśmy gotowi by rozpocząć nowy cykl “praca-dom”. Dziękujemy Gminie Uniejów…

Jaki jest Uniejów w moich oczach?

Może powinienem o tym napisać wcześniej ale w Uniejowie byliśmy jakiś czas temu. Teraz gdy przeglądam sobie różne zdjęcia w internecie które obrazują jak wiele się zmieniło to widzę iż jest jeszcze więcej, lepiej, nowocześniej.

Zachęcam do wejścia na stronę Urzędu Miasta w Uniejowie. Znajdziecie tam wiele informacji świadczących o tym iż miejscowość ta ma dobrego gospodarza. Strona nowoczesna na której są łatwe do odnalezienia odnośniki eksponujące, jak się okazuje liczne walory tej miejscowości. Można naprawdę spędzić cały dzień na zwiedzaniu różnych miejsc w Uniejowie ( Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, Zagroda Młynarska, cerkiewka, dworek szlachecki) a jeżeli będziesz miał szczęście trafisz na rożne imprezy (sportowo – historyczne).

Uniejów – ciekawe miejsce w Polsce, które dba o zabytki

Mogę tylko powiedzieć nawiązując do mojej wstępnej myśli o losach zabytków w Polsce iż bardzo podoba mi się ten kompleksowy pomysł na miejscowość jaką jest Uniejów. Właścicielem term jest Gmina Uniejów. Sam Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie podobno przechodził z rąk do rąk ale w końcu trafił do PGK Termy Uniejów Sp. z o.o (spółka gminna, która zarządza termami i innymi obiektami jak np. Zagroda Młynarska). Patrząc na organizowane na terenie przy zamkowym liczne imprezy to widzę iż udało się gminie wpleść zamek w spójną politykę promowania i zarabiania na swoich klejnotach koronnych z pożytkiem dla swoich mieszkańców ale też i przecież z pożytkiem dla odwiedzających. Co więcej – gminie udało się skupić i utrzymać w swoich rękach wszystkie ważne obiekty historyczne w swoich rękach. Brawo.

Nie dane mi było zobaczyć ale w Uniejowie znajdziesz jeszcze Kolegiatę Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (to gotycka budowla z XIV wieku).

Podsumowując: Uniejów i jego atrakcje to przykład dla gospodarzy z innych miejscowości jak stworzyć warunki do tego by Polska po prostu piękniała. To także miejsce w którym spędzisz cały weekend nie nudząc się (spacery, zwiedzanie, termy, spa – czysty relaks).

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie
Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.8
MNW A