Top Bar Message Display a message at t
Zaleta włoskich miast

Zaleta włoskich miast. Bibbona w Toskanii oferuje wiele wspomnień. MNW A 3.6

Zaleta włoskich miast. Bibbona w Toskanii to dobry przykład na to,że nieważne gdzie pojedziecie, nieważne jaki cel sobie obierzecie w Toskanii lub w innym regionie Włoch – prawie zawsze wyniesiecie z takiego miasta czy miasteczka czy wręcz miejscowości złożonej z 3 budynków piękne wspomnienia.

Dlaczego warto zwiedzać włoskie miasta?

Warunek – musicie zbadać te miejsce. Nie przejechać samochodem i podziwiać z okna. Nie przeć do przodu do danego kościoła czy fortecy – bo tak wskazuje przewodnik. Zwiedzanie włoskich miast wymaga więcej uwagi i czasu. Musicie przejść się po mieście i poświęcić mu większą chwilę a prawie zawsze te miejsce odwdzięczy się Wam pięknymi wspomnieniami.

Zaleta włoskich miast. Bibbona w Toskanii.

My tak mieliśmy z Bibboną w Toskanii. Jechaliśmy z Marina di Cecina do Bolgheri. Znowu (a dlaczego opiszę już niedługo). Postanowiliśmy zmienić trochę trasę by jak najwięcej naoglądać się Toskanii. Ponieważ nigdzie nam się nie spieszyło zatrzymaliśmy się w Bibbonie. Na pierwszy rzut oka – zwykłe miasteczko. Urokliwe w swej jednolitej tonacji jaką znajdziecie wszędzie we Włoszech. I z taką myślą byśmy pewnie wyjechali z tej miejscowości ale zgodnie z naszym zwyczajem postanowiliśmy zajrzeć trochę głębiej, rozsunąć tę kotarę sennego, zwykłego toskańskiego miasteczka. Było warto. Ale o tym – za chwilę.

Zwykła i senna Bibbona w Toskanii

W zasadzie powinienem uprzedzić iż za chwilę będzie dużo zdjęć. I to nie “lekkich” ale kto już był na tej stronie o naszych wspomnieniach to wie, że nie oszczędzam. Ponieważ już wcześniej nakreśliłem krajobraz Bibbony w pierwszym naszym wrażeniu nie pozostaje nic więcej jak ukazać ją na zdjęciach.

Stara Bibbona – kościoły i uliczki

Im głębiej tym ukazywała nam się coraz starsze oblicze tego miasta. Budynki z potęgującym klimat odrapanym tynkiem. Wiele budynków które wydają się na nie zamieszkane. Znaleźliśmy stary kościół – Pieve Sant’Ilario.

Jakiś czas później odkryliśmy budynek który wyglądał na kompletnie opuszczony. Wyglądał jak jeden z wielu oglądanych przez nas toskańskich kościołów.

Ta przemiana miasta z nowocześniejszego w te zakorzenione w dawnych czasach nastąpiła tak płynnie iż dopiero po jakimś czasie dotarło do mnie że przebywam w naprawdę starej części Bibbony.

Same uliczki z płaskich i łatwych do przejścia szybko przemieniły się w strome i wręcz nie do przebycia. To oczywiście było spowodowane męczącym upałem. Gdy przechodziliśmy w tych wąskich uliczkach czasem widzieliśmy otwarte drzwi na klatkę – wąskie, drobne schodki jakby wyciągnięte prosto ze starego zamku.

Niektóre uliczki przebiegały przez budynki. Można było wyobrazić sobie zasięg starego miasta sprzed lat dzięki bramom wjazdowym i fragmentom murów miejskich.

I mimo iż same uliczki są wąskie (dzięki temu zawsze jakiś cień można było odnaleźć) to jednak samo wejście na szczyt miasta było swego rodzaju wyczynem (dziwne – Sienna jest kilka razy bardziej górzysta i trudniejsza do zwiedzania a jednak to Bibbona zwyciężyła w mej pamięci). Ale było warto.

Kopalnia zdjęć do pocztówek czyli Plac Zwycięstwa w toskańskiej Bibbonie

Piazza della Vittoria. Moja przystań. Mój port. Moje przeznaczenie. Tak się przynajmniej ja wtedy czułem. Upał był bardzo dokuczający. Samo dojście męczące a przecież przeszedłem metry a nie kilometry.

Fakt,że mogłem odpocząć w cieniu na ławce smakował jak odnalezione źródło na pustyni. Zresztą na jednym ze zdjęć widać jak moja żona prostuje nogi (skurcze).

Gdy doszedłem do siebie oniemiałem. Na Piazza della Vittoria jest przepięknie. Mogłem skierować aparat w każdą stronę i robić zdjęcia jak do pocztówek (gdyby jeszcze nie było tam zaparkowanych aut). Niestety nie mam umiejętności pozwalających na jak najbardziej przybliżenie tego niewyczerpanego źródła dla fotografa.

Ta ławka to właśnie mój port i oaza. To kolejna zaleta włoskich miast – takie urokliwe miejsca odpoczynku. Najmilej wspominam Florencję – tam mnóstwo marmurowych siedzisk porozrzucanych po licznych placach. Wenecja? Studnie na placach i schody. Tak. Schody we Włoszech to bardzo popularne miejsce. My korzystaliśmy wraz z nieprzeliczoną ilością Włochów i turystów najczęściej z przykościelnych.

Poniżej przedstawiam krajobraz jaki jest dostępny dla wytrwałych turystów z punku widokowego, który jest kilka metrów od tej mojej przystani (trochę czasu minęło zanim zdobyłem się na pokonanie tych metrów).

Piękna Bibbona – niesamowita mieszanka uczuć

Bibbona wywarła na mnie niesamowite wrażenie mieszanki opuszczenia, mijających lat, upału, stromości uliczek i tych “momentów” czyli stop klatek które siedzą w pamięci mocno usadowione na lata.

Taką ją zapamiętam. Tak też można zapamiętać wiele miasteczek toskańskich. To właśnie jest zaleta włoskich miast. W każdym można się zakochać, w każdym można coś odnaleźć. Wystarczy poświęcić im chwilę.

Lokalizacja Bibbony w Toskanii

Zaleta włoskich miast – podsumowanie

Piszę to w oparach skrajnego subiektywizmu. Włoska zapadła dziura i tak ma mnóstwo uroku i z chęcią bym tam wrócił. Warunek jest jeden – to ma być zapadła dziura. Miasteczka portowo – przemysłowe we Włoszech potrafią być mało znośne.

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zaleta włoskich miast
Bibbona
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.6
MNW A