Przewodniki

Szlaki piesze po Roztoczu - top 5 propozycji

Wanda Wysocka30 sierpnia 20239 min
Szlaki piesze po Roztoczu - top 5 propozycji

Roztocze to wyjątkowy region Polski, który zachwyca malowniczymi krajobrazami, bujną roślinnością i ciekawymi formacjami skalnymi. Nic dziwnego, że z roku na rok przybywa tu szlaków turystycznych, które umożliwiają podziwianie uroków tej krainy. Wędrówki po Roztoczu to świetny sposób na aktywny wypoczynek i poznanie natury oraz historii tego regionu. Oprócz znanych atrakcji, jak rezerwaty przyrody czy zabytkowe miasteczka, Roztocze kryje w sobie wiele mniej znanych, ale jakże malowniczych zakątków. Aby je odkryć, wystarczy wybrać jeden z licznych szlaków pieszych lub rowerowych.

Piękne szlaki na Roztoczu Zachodnim

Zachodnia część Roztocza to pasmo wzgórz i lasów ciągnące się od Lublina po Zwierzyniec. Można tu znaleźć wiele urokliwych szlaków turystycznych prowadzących przez bukowe lasy, wąwozy i polany. Jedną z najciekawszych tras jest niebieski szlak z punktu widokowego nad Jeziorem Zemborzyckim na Krawcową Górę. Prowadzi on przez rezerwat przyrody Wrotków z malowniczymi skałkami piaskowca. Innym polecanym szlakiem jest zielony Sender Wolhyn przez las w okolicy miejscowości Józefów. Wędrując nim dotrzemy do uroczej Kapliczki św. Rocha z XIX w.

Szlak "Pętla Zwierzyniecka"

Jedną z najpopularniejszych tras w tej części Roztocza jest pętla zwierzyniecka oznaczona kolorem żółtym. Jej długość to 12 km, a na całej długości mija się liczne atrakcje turystyczne. Zaczyna się w samym Zwierzyńcu, malowniczej miejscowości uzdrowiskowej z zabytkowym zespołem pałacowo-parkowym. Idąc dalej, szlak prowadzi do rezerwatu przyrody Zwierzyniec z pomnikowymi dębami i bukami. Kolejnym punktem jest punkt widokowy Szum, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Roztocze. Następnie szlak schodzi do doliny potoku Płonka, by z powrotem wrócić do Zwierzyńca.

Szlak niebieski na Bukową Górę

Jednym z najwyższych szczytów Roztocza Zachodniego jest Bukowa Góra, na którą prowadzi niebieski szlak z Nowin. Ma on długość 6,5 km w jedną stronę i na całym odcinku prowadzi przez bukowy las. Rozpoczyna się łagodnym podejściem, które po drodze oferuje piękne widoki na dolinę potoku Sopot. Im bliżej szczytu, tym bardziej strome się staje. Z Bukowej Góry (387 m n.p.m.) roztacza się wspaniała panorama Roztocza i Wyżyny Lubelskiej. Ze szczytu można zejść w kierunku wsi Nowiny lub wrócić tą samą drogą.

Żółty szlak przez rezerwat Zwierzyniec

Rezerwat przyrody Zwierzyniec to jedno z najpiękniejszych miejsc na Roztoczu Zachodnim. Chroni on cenne drzewostany buczyny karpackiej i dębniaków. Przez sam środek rezerwatu przechodzi żółty szlak pieszy o długości 3,5 km. Prowadzi on po drewnianych kładkach przerzuconych nad trudnymi do przejścia parowami. Po drodze mija się okazałe pomnikowe drzewa, które rosną tutaj od ponad 200 lat. Jest to zarazem świetna propozycja, aby poznać walory przyrodnicze tego obszaru chronionego.

Szlaki piesze wokół Zwierzyńca

Zwierzyniec to niezwykle urokliwa miejscowość będąca stolicą turystyczną Roztocza. Leży w samym sercu tego regionu i stanowi doskonałą bazę wypadową na liczne szlaki. W promieniu kilku kilometrów od Zwierzyńca wytyczono kilka malowniczych tras pieszych, które umożliwiają podziwianie roztoczańskich krajobrazów.

Szlak "Pętla Zwierzyniecka"

Jedną z najpopularniejszych tras jest pętla zwierzyniecka oznaczona kolorem żółtym o długości 12 km. Prowadzi ona przez rezerwat przyrody Zwierzyniec, który chroni unikalne buczyny i dębniaki. Kolejną atrakcją jest punkt widokowy Szum, z którego rozpościera się zapierający dech panorama okolicy. Szlak kończy się w samym Zwierzyńcu, skąd można wrócić do punktu startu.

Szlak niebieski na Bukową Górę

Bukowa Góra to najwyższy szczyt w okolicy Zwierzyńca, na który prowadzi niebieski szlak o długości 6,5 km. Rozpoczyna się łagodnym podejściem przez bukowy las, aby pod koniec wdrapać się stromo na szczyt. Z wierzchołka roztacza się przepiękna panorama okolicy. Jest to świetna propozycja na całodniową wędrówkę z noclegiem na Bukowej Górze.

Żółty szlak przez rezerwat Zwierzyniec

Przez sam środek rezerwatu przyrody Zwierzyniec przebiega żółty szlak o długości 3,5 km. Prowadzi on po drewnianych kładkach wśród pomnikowych buków i dębów. Dzięki niemu można poznać walory przyrodnicze tego obszaru chronionego. Jest to krótka, ale bardzo malownicza trasa w okolicy Zwierzyńca.

Wycieczki po Roztoczu Środkowym

Centralna część Roztocza to pasmo wzniesień ciągnące się od Zwierzyńca po Tomaszów Lubelski. Można tu znaleźć przepiękne szlaki prowadzące przez bukowe lasy, wapienne skałki i pasma wzgórz. Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych jest rezerwat Czartowe Pole z labiryntem skalnych ostańców. Roztocze Środkowe to także rejon wielu malowniczych dolin rzecznych, którymi poprowadzono szlaki piesze.

Czerwony szlak na górę Długą

Jednym z najwyższych szczytów Roztocza Środkowego jest góra Długa (387 m n.p.m.), na którą wiedzie czerwony szlak z Nowin. Ma on długość 7 km i prowadzi przez piękny las bukowy aż na sam wierzchołek. Z góry Długiej roztacza się przepiękna panorama okolicy. Ze szczytu można kontynuować wędrówkę dalej czerwonym szlakiem do Józefowa.

Zielony szlak wzdłuż Tanwi

Urokliwą trasą prowadzącą dnem malowniczej doliny Tanwi jest zielony szlak z Susiec do Józefowa. Ma on długość 12 km, z czego większość prowadzi wśród łąk i pól wzdłuż meandrującej rzeki. Po drodze mija się urocze zakątki nadbrzeżne, kępy drzew i stare młyny wodne. Jest to świetna propozycja na spokojną całodniową wędrówkę.

Ścieżka po Czartowej Skale

Rezerwat przyrody Czartowe Pole to jedno z najpiękniejszych miejsc na Roztoczu Środkowym. Obejmuje on labirynt skalnych ostańców, między którymi poprowadzono uroczą ścieżkę turystyczną. Ma ona długość ok. 2 km i prowadzi po drewnianych pomostach. Dzięki niej można podziwiać z bliska malownicze wapienne skałki i panoramę okolicznych lasów.

Piesze wędrówki po Roztoczu Wschodnim

Szlaki piesze po Roztoczu - top 5 propozycji

Wschodnia część pasma roztoczańskiego rozciąga się od Tomaszowa Lubelskiego po granicę z Ukrainą. Krajobraz staje się coraz bardziej dziki i górski, pojawiają się liczne wzniesienia przekraczające 400 m n.p.m. Wytyczono tu wiele malowniczych szlaków pieszych, z których roztaczają się piękne widoki. Jest to także obszar wielu rezerwatów przyrody chroniących cenne gatunki roślin i zwierząt.

Szlak zielony na górę Sobótkę

Jednym z najwyższych szczytów Roztocza Wschodniego jest góra Sobótka (404 m n.p.m.). Na jej wierzchołek prowadzi zielony szlak ze wsi Kuńkowce. Ma on długość 5 km i początkowo biegnie łagodnie lasem, by pod koniec wdrapać się stromo na sam szczyt skąd rozciąga się przepiękna panorama okolicy.

Żółty szlak z Hrebennego na Szumy

Uroczym szlakiem prowadzącym przez buczyny jest żółta trasa z Hrebennego na górę Szumy. Ma ona długość 5 km w jedną stronę i cały czas prowadzi lasem, mijając po drodze malownicze skalne ostańce. Z góry Szumy (394 m n.p.m.) roztacza się przepiękny widok na okolicę. Jest to świetna propozycja na całodniową wycieczkę z noclegiem na Szumach.

Czarny szlak na Kiczerę

Bardzo malowniczym szlakiem jest czarny szlak z Maził do wsi Hoszów prowadzący na szczyt Kiczera (399 m n.p.m.). Ma on długość 6 km i prowadzi przez dzikie lasy, polany oraz obszary skalne z ostańcami. Na samym szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się fantastyczna panorama Roztocza Wschodniego.

Szlaki w Bieszczadach Zachodnich

Choć Bieszczady kojarzą się głównie ze swoją wschodnią częścią, to również zachodnia ich część obfituje w piękne szlaki piesze i rowerowe. Pasmo to ciągnie się od Uherzec Mineralnych do Cisnej i obejmuje m.in. malownicze widokowo pasmo Granicznego Wierchu. Wytyczono tu liczne trasy, z których podziwiać można dzikie, górskie krajobrazy.

Czerwony szlak z Uherzec do Polan

Jednym z najciekawszych szlaków w Bieszczadach Zachodnich jest czerwony szlak z Uherzec Mineralnych do Polan. Ma on długość 16 km i prowadzi przez malownicze lasy, polany oraz wzdłuż potoku Olszanka. Po drodze mija się m.in. wodospad na Olszance i punkt widokowy Diabli Kamień. Jest to wspaniała całodniowa trasa z noclegiem w Polanach.

Niebieski szlak na Tarnicę Podsumowanie Podsumowanie

Roztocze to prawdziwa kraina dla pieszych wędrowców, którzy kochają aktywny wypoczynek na łonie natury. Region ten oferuje setki kilometrów znakowanych szlaków turystycznych, które prowadzą przez malownicze lasy, wzdłuż meandrujących rzek i na szczyty wzniesień. Każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno krótkie spacerowe trasy, jak i całodniowe wyprawy z noclegiem na łonie dzikiej przyrody. Dzięki gęstej sieci szlaków, warto zaplanować wędrówkę pieszą objazdową, która pozwoli poznać różne oblicza Roztocza. Z pewnością każdy miłośnik turystyki pieszej odnajdzie tu swoje ulubione krajobrazy i atrakcje.

Najczęstsze pytania

Na roztoczańskie szlaki warto zaopatrzyć się w wysokie buty trekkingowe, które zapewnią komfort i stabilność na różnych nawierzchniach. Przydadzą się zwłaszcza na dłuższe trasy z noclegiem.

Choć całe pasmo roztoczańskie urzeka pięknymi widokami, za szczególnie malownicze uchodzą okolice Bieszczadów Zachodnich ze względu na wyższe wzniesienia i dziką przyrodę.

Roztocze to idealne miejsce do uprawiania nordic walking. Wędrówki z kijkami urozmaicą zwiedzanie i pozwolą dotrzeć w rejony z dala od szlaków.

Najdłuższym szlakiem jest czerwony szlak rowerowy Green Velo liczący ponad 2000 km, z których duża część prowadzi przez Roztocze.

Bazy noclegowej szukać można w licznych gospodarstwach agroturystycznych lub podczas noclegu na polu namiotowym. Warto wcześniej zarezerwować miejsce.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Atrakcje turystyczne w Kotorze: co warto zobaczyć w Czarnogórze?
  3. Ciekawe jednodniowe wycieczki - gdzie pojechać na wycieczkę
  4. Mapa atrakcji turystycznych Albanii - Top miejsca do odwiedzenia
  5. Przewodnik po Wenecji - wycieczki, atrakcje, mapy, hotele i bardzo dużo praktycznych informacji
Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka

Jestem Wanda, a moja pasja do odkrywania świata jest jak ogień, który pali we mnie nieustannie. Na mojej stronie będziemy razem odkrywać fascynujące miejsca, kultury i przygody, które czekają na nas w różnych zakątkach globu. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły