Top Bar Message Display a message at t
Starożytne miasto Hierapolis

Starożytne miasto Hierapolis to nie tylko basen Kleopatry! MNW A 5.0

Starożytne miasto Hierapolis to nie tylko basen Kleopatry! A najwidoczniej chyba biura turystyczne wypromowały tylko te nieszczęsne baseny. Ja miałem szczęście trochę pochodzić po tym mieście i powiem, że bylem pod wrażeniem ilości i stanu zachowania zabytków architektury.

Starożytne miasto Hierapolis Zostało założone najprawdopodobniej przez króla Pergamonu Eumenesa II na początku II wieku p.n.e. Nazwa miasta wiązana jest z imieniem Hiery, żony Telefosa, króla Myzji, któremu oddawano w Pergamonie cześć jako herosowi i legendarnemu założycielowi. (wikipedia)

Zanim jednak pokażę część zdjęć jakie udało mi się zrobić nawiążę do mojej wycieczki zorganizowanej w ramach której miałem możliwość obejrzenia Hierapolis (Turcja wiosną bez obaw. Tania wycieczka zorganizowana). Przyjechaliśmy po południu (bo musieliśmy zaliczyć niechciane atrakcje) więc czasu było mało. Na Pamukkale (Wapienne tarasy Pamukkale czyli basen Kleopatry) oraz Hierapolis mieliśmy trochę ponad 2 godziny!!! Byłem oszołomiony ogromem zwiedzania a tak nielicznym czasem na to przeznaczonym. Z żoną od razu rozdzieliliśmy się od wycieczki. Wycieczka zabrana przez usłużnych Turków (kierowca, pilot wycieczki i “polityczny obserwator”) została od razu do jedynego motelu na terenie Hierapolis (reszta zburzona jak przekształcili w obszar dziedzictwa kulturowego). Jak powiedzieli na posiłek (no nic nie jedliśmy od rana) więc wszyscy oprócz nas się na to dali złapać. My już nauczeni tym że jeżeli cokolwiek chcemy zobaczyć musimy zrobić to sami jak już wspomniałem – oddzieliliśmy się. Już teraz powiem, że decyzja ta była znamienna – nie zobaczyliśmy tych basenów (są przy motelu). Za to żona naładowała duchową baterię w Pammukale a ja jak kozica leciałem od ruin do ruin. Gdzie ja nie byłem.

Starożytne miasto Hierapolis

Podsumowując to do dnia dzisiejszego jestem zadowolony z podjętej decyzji. Nie zobaczyłem tych basenów zachwalanych w każdym biurze turystycznym ale zobaczyłem starożytne miasto Hierapolis i jego doskonale zachowane ruiny starożytnego miasta. Mogłem nawet sobie wyobrazić jak wyglądało w swojej świetności.

Cudowne przeżycie.

Szkoda tylko że mój operator wycieczki dał mi sekundy a nie godziny by to poczuć.

Przedstawiam nieliczne tylko zdjęcia.

Ciekawostka: zajrzałem na stronę mojego operatora wycieczki i zobaczyłem iż po latach co prawda nadal jest ta oferta ale zmieniona: na Pamukkale i Hierapolis przeznaczyli 2 dni! Aczkolwiek nie ufam temu opisowi – prawdopodobnie znaleźli sposób by wypełnić te 2 dni “niechcianymi” atrakcjami zostawiając na te perły minuty.

Starożytne miasto Hierapolis – mapa

Starożytne miasto Hierapolis – podsumowanie

Mimo niechcianych atrakcji to i tak do dnia dzisiejszego miło wspominam tą wycieczkę do Turcji. Smacznie i tanio. Udało się zobaczyć kilka rzeczy i pomimo utrudnień, wysiłku i nerwów jak to bywa w życiu – pamięta się tylko dobre rzeczy.

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Starożytne miasto Hierapolis
Hierapolis
Musisz Zobaczyć

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
5
MNW A