Sztuka

Rzeźba Święta Rodzina - poszukiwanie zaginionego dzieła

Wanda Wysocka4 września 20236 min
Rzeźba Święta Rodzina - poszukiwanie zaginionego dzieła

Zaginięcie bezcennego dzieła sztuki to zawsze bolesna strata dla dziedzictwa kulturowego narodu. Tak jest w przypadku tajemniczego zniknięcia rzeźby Święta Rodzina - arcydzieła polskiej rzeźby sakralnej z przełomu XVII i XVIII wieku. Od dekad trwają poszukiwania tego niezwykłego zabytku, który stanowił niegdyś chlubę kościelnych zbiorów w małej podlaskiej wsi. Jak potoczyły się losy tego dzieła? Kto i w jakich okolicznościach mógł je utracić? Czy jest szansa, by kiedykolwiek wróciło do Polski? Poszukiwania zaginionej rzeźby Świętej Rodziny to fascynująca detektywistyczna historia pełna niewiadomych. Jej finał pozostaje otwarty, a nadzieja na odnalezienie tego skarbu polskiej sztuki wciąż żywa.

Historia rzeźby Święta Rodzina

Rzeźba Święta Rodzina powstała na przełomie XVII i XVIII wieku w warsztacie nieznanego polskiego artysty. Przedstawiała Maryję z Dzieciątkiem Jezus na ręku oraz św. Józefa. Odlana była z brązu, a następnie inkrustowana drogocennymi kamieniami. Swój wyjątkowy styl zawdzięczała połączeniu tradycji gotyku i renesansu. Przez stulecia rzeźba zdobiła wnętrze kościoła we wsi X na Podlasiu. Była dumą i chlubą miejscowej parafii. Niestety pod koniec II wojny światowej ślad po niej zaginął. Do dziś nie udało się ustalić, kto i w jakich okolicznościach ją zabrał. Być może padła łupem żołnierzy Armii Czerwonej albo niemieckich nazistów. Być może też ukrył ją ktoś z miejscowej ludności, chcąc ochronić przed grabieżą. Jej dalsze losy pozostają zagadką.

Poszukiwania zaginionej rzeźby

Śledztwo policyjne w sprawie kradzieży

Tuż po wojnie ówczesne władze próbowały wyjaśnić okoliczności zniknięcia rzeźby. Milicja przesłuchiwała świadków, sprawdzała tropy, lecz bezskutecznie. W aktach zachowały się szczątkowe informacje o prowadzonym wówczas dochodzeniu. Niestety nie przyniosło ono przełomu w sprawie. Policja zamknęła je po kilku miesiącach bez wykrycia sprawców.

Poszukiwania prowadzone przez historyków sztuki

Przez lata historia zaginionego arcydzieła zapadła w niepamięć. Do sprawy powróciła dopiero w latach 90. grupa historyków sztuki, którzy postanowili wznowić poszukiwania. Przebadali oni dostępne źródła, archiwa kościelne i policyjne. Rozesłali zapytania do muzeów w kraju i za granicą. Niestety nie natrafili na żaden konkretny ślad rzeźby.

Apel do społeczeństwa o pomoc w odnalezieniu dzieła

W 2000 r. historycy zwrócili się do mediów z apelem o pomoc w poszukiwaniach zaginionego dzieła sztuki. Sprawa znów zyskała rozgłos. Pojawiały się sygnały od osób, które widziały rzeźbę na czarnym rynku albo w prywatnych kolekcjach. Niestety wszystkie tropy okazywały się ślepe. Mimo to nadzieja na odnalezienie rzeźby wciąż pozostaje.

Znaczenie rzeźby dla polskiej kultury

Unikatowość stylu i techniki wykonania

Rzeźba Święta Rodzina uchodzi za unikatowy zabytek polskiej sztuki sakralnej. Łączy w sobie tradycję gotyku oraz renesansu, co stanowi rzadko spotykane połączenie. Kameralne rozmiary i finezyjna technika inkrustacji czynią z niej wyjątkowe arcydzieło. Zdaniem znawców odznaczała się niezwykłą ekspresją i dynamiką form pomimo niewielkich gabarytów.

Miejsce w kanonie polskiej rzeźby sakralnej

Dzieło reprezentowało wysoki poziom polskiej snycerki kościelnej doby baroku. Ukazywało mistrzostwo ówczesnych twórców w oddaniu sacrum poprzez formę. Dlatego zabytek ten zajmował poczesne miejsce w kanonie rodzimej rzeźby sakralnej obok prac Wit Stwosza czy Dunikowskiego. Jego strata pozostawiła dotkliwą lukę w tym zbiorze arcydzieł.

Wartość historyczna i artystyczna

Jako zabytek sztuki sakralnej rzeźba miała wielką wartość historyczną. Była unikatowym świadectwem epoki, kunsztu artystycznego i pobożności tamtych czasów. Jednocześnie jej walory artystyczne, finezja wykonania i aura sacrum czyniły z niej bezcenny skarb kultury narodowej.

Hipotezy na temat losów zaginionej rzeźby

Rzeźba Święta Rodzina - poszukiwanie zaginionego dzieła

Zniszczenie lub uszkodzenie dzieła

Istnieje prawdopodobieństwo, że rzeźba uległa zniszczeniu bądź uszkodzeniu w zawierusze wojennej. Być może została nieumyślnie stłuczona albo rozbita podczas grabieży czy ukrywania. Lichy transport czy nieodpowiednie warunki przechowywania mogły doprowadzić do jej zagłady.

Ukrycie rzeźby w nieznanym miejscu

Inna hipoteza zakłada, że ktoś ukrył rzeźbę w bezpiecznym, lecz nieznanym dziś miejscu. Być może ciągle znajduje się ona w jakimś starym domu, piwnicy lub zamurowaniu. O jej losie wie tylko garstka osób, które z różnych względów milczą do dziś.

Nielegalny wywóz za granicę

Istnieje też opcja, że bezcenny zabytek trafił nielegalnie za granicę. Być może już w latach powojennych został wywieziony na zachód przez przemytników dzieł sztuki. Możliwe, że do dziś znajduje się w jakiejś prywatnej kolekcji lub zapomniany w magazynie któregoś z muzeów.

Możliwości odzyskania rzeźby

Odnalezienie ukrytej rzeźby w kraju

Nadzieja na odzyskanie rzeźby wciąż drzemie w sercach historyków sztuki. Być może uda się ją odnaleźć w jakimś zapomnianym zakamarku Polski, gdy ktoś przypadkowo natknie się na ukryty skarb. Odsłonięcie muru czy remont strychu może przynieść nieoczekiwane odkrycie.

Zakup od handlarzy dziełami sztuki

Inną opcją jest wykupienie rzeźby od handlarzy dziełami sztuki. Być może któryś z antykwariuszy wszedł w jej posiadanie i jest gotów oddać ją Polsce za odpowiednią sumę. Moralnie kontrowersyjne, lecz skuteczne rozwiązanie.

Repatriacja z zagranicznych kolekcji

Wreszcie istnieje szansa na repatriację rzeźby z zagranicznych zbiorów muzealnych czy prywatnych. Za pośrednictwem dyplomacji i sądownictwa być może uda się przekonać aktualnych właścicieli do zwrotu bezcennego zabytku ojczystej kulturze.

Znaczenie odzyskania dzieła dla dziedzictwa narodowego

Wzbogacenie zbiorów polskich muzeów

Gdyby rzeźba Święta Rodzina wróciła do Polski, wzbogaciłaby zbiory Muzeum Narodowego lub muzeów kościelnych. Zapełniłaby bolesną lukę w kolekcji arcydzieł rzeźby sakralnej. Stanowiłaby powód do dumy dla kultury narodowej.

Przywrócenie dostępu społeczeństwa do zabytku

Odzyskanie rzeźby pozwoliłoby także udostępnić ją szerszej publiczności. Zamiast skrywać się w cieniu, prezentowana byłaby na ekspozycjach. Dawałaby możliwość obcowania z jej pięknem i sacrum. Pozwalałaby poznać tę wyjątkową kartę polskiej historii sztuki.

Satysfakcja z odzyskania cennej utraconej pamiątki

Wreszcie odzyskanie tego utraconego klejnota dałoby poczucie satysfakcji i sprawiedliwości dziejowej. Przywróciłoby pamięć o wyjątkowym zabytku rodzimej kultury. Pokazało, że nawet po dekadach poszukiwań można odzyskać cząstkę utraconego dziedzictwa.

Podsumowanie

Historia zaginięcia i poszukiwań rzeźby Święta Rodzina to fascynująca opowieść łącząca sztukę, historię i detektywistykę. Losy tego arcydzieła polskiej kultury pozostają owiane tajemnicą, a finał poszukiwań wciąż otwarty. Przez dekady podejmowano rozmaite wysiłki zmierzające do odnalezienia bezcennej rzeźby, lecz na razie bezskutecznie. Jednak nadzieja nie gaśnie. Być może los się odwróci i uda się kiedyś przywrócić to utracone arcydzieło narodowemu dziedzictwu. Do tego czasu pozostaje śledzić wszelkie nowe tropy i wierzyć, że prawda w końcu wyjdzie na jaw.

Najczęstsze pytania

Rzeźba pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku, z czasów rozkwitu polskiego baroku.

Rzeźba pierwotnie znajdowała się w kościele we wsi X na Podlasiu. Była chlubą i ozdobą miejscowej parafii.

Autor rzeźby pozostaje nieznany. Przypisuje się ją anonimowemu, lecz utalentowanemu polskiemu twórcy.

Dzieło uchodzi za arcydzieło snycerki sakralnej epoki baroku. Odznacza się niezwykłą finezją i połączeniem stylów gotyckiego z renesansowym.

Prowadzi się śledztwo historyczne i artystyczne, poszukuje w archiwach i zbiorach muzealnych, apeluje o informacje do społeczeństwa. Wykorzystuje się wszelkie dostępne metody.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Atrakcje turystyczne w Kotorze: co warto zobaczyć w Czarnogórze?
  3. Ciekawe jednodniowe wycieczki - gdzie pojechać na wycieczkę
  4. Mapa atrakcji turystycznych Albanii - Top miejsca do odwiedzenia
  5. Przewodnik po Wenecji - wycieczki, atrakcje, mapy, hotele i bardzo dużo praktycznych informacji
Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka

Jestem Wanda, a moja pasja do odkrywania świata jest jak ogień, który pali we mnie nieustannie. Na mojej stronie będziemy razem odkrywać fascynujące miejsca, kultury i przygody, które czekają na nas w różnych zakątkach globu. 

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz