Top Bar Message Display a message at t
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbudza zachwyt. MNW A 4.3

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze wzbudza zachwyt. Muzeum romantyzmu? Oczywiście, że to jest pierwsza rzecz jaką Google łączy z Opinogórą. Krasiński? Już gorzej. Park? Że co? Już lepsze wzięcie ma oranżeria. O oranżerii Wam nie opowiem – nie byłem. Po prostu podczas mojej wizyty w muzeum romantyzmu w Opinogórze jeszcze jej nie było. Ale z udostępnionych zdjęć mogę tylko powiedzieć – musi tam być przepięknie w nocy gdy widzi się cały kompleks podświetlony. Polecam stronę internetową muzeum. Może akurat traficie na koncert. To byłaby przysłowiowa wisienka na torcie.

Dlaczego wyjeżdżamy zwiedzać Polskę?

Wracając do zachwytów. Przyjechałem tam z żoną szukać dla niej ukojenia. Trudny życiowy egzamin wyłaniał się szybkimi krokami zza horyzontu. By zapomniała na chwilę. Wiedziałem, że Opinogóra mnie nie zawiedzie – przecież tysiące nauczycieli nie może się aż tak mylić organizując wycieczki do Opinogóry. To ze względu oczywiście na cały ten “romantyzm”. Tu dygresja – kochani uczniowie – ja po latach z nostalgią wspominam wycieczkę szkolną do Łańcuta. Nikt nigdy nie wie ile życia przed nim, gdzie będzie mieszkał czyli czy będzie kiedykolwiek okazja by cokolwiek tak prawdziwie polskiego zobaczyć. Korzystajcie.

Opinogóra wzbudza zachwyt

Opinogóra. Zielona, zadbana jak w najlepszych tego typu miejscach na świecie. Trawa ścięta, ławeczki, zakątki. Mnóstwo drzew. Park? 21 hektarów. Mnóstwo by zapomnieć o problemach. Dusza raduje się widząc “pańską rękę” która dba. Dba dla nas wszystkich. Zbliżaliśmy się do uroczego dworku, który był właśnie świeżo oddawany ku radości odwiedzających. Odbywają się w nim teraz koncerty i uroczystości.

Muzeum romantyzmu w Opinogórze

Dalej podążyliśmy do pałacyku (niektórzy mówią zameczek) w którym mieści się muzeum romantyzmu (jakże mało informacji na Wikipedii!!). Zachwyciły mnie detale architektoniczne. Zobaczcie sami:

Muzeum jest piękne. Jest co oglądać.

Miałem szczęście zobaczyć wystawę związaną z połączonymi losami Napoleona i wypełnionych nadzieją o wolnej ojczyźnie Polakami. Mam mnóstwo zdjęć ale nie zamieszczam tutaj – bo byście koniecznie wstąpili do muzeum bo naprawdę warto.

Grób Zygmunta Krasińskiego

Na koniec, wypełnieni zadumą weszliśmy do kościoła gdzie znajdowała się krypta Zygmunta Krasińskiego (Kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP). Sam kościół jest piękny (to tak na marginesie moja kolejna pasja – zwiedzać kościoły. Czasami historia wylewa się wiadrami ze ścian).

No i krypta. Wiecie.

Jest coś magicznego w tym przebywaniu przy grobie kogoś zasłużonego dla ojczyzny. Za granicą będąc przy grobach znanych historycznych postaci też czułem poruszenie struny ale to delikatny powiew przy chociażby grobie Krasińskiego.

Cóż mogę powiedzieć na zakończenie? Wyjechaliśmy spełnieni, uspokojeni. Z takim uśmiechem w duszy. Opinogóra wzbudza zachwyt. Tak po prostu.

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze – mapa

Co jeszcze można zobaczyć w okolicy? Opinogóra położona jest blisko Ciechanowa (Zamek książąt mazowieckich w Ciechanowie).

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
Musisz Zobaczyć

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
4.3
MNW A