Top Bar Message Display a message at t
Muzeum Jana Kochanowskiego, Czarnolas pod lipą czyli Muzeum Jana Kochanowskiego. Zabytki w Polsce

Muzeum Jana Kochanowskiego czyli Czarnolas Pod Lipą. MNW A 3.7

Muzeum Jana Kochanowskiego czyli Czarnolas Pod Lipą. “Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Orszulo, tym zniknienim swoim. Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: Jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.” Przypomniało się? Jeżeli nie to cóż nie wypominam. Za to wyciągam pomocną dłoń i wskazuję miejsce gdzie znajdziesz podstawowe informacje o Janie Kochanowskim czyli wikipedię! (znów ta skarbnica wiedzy jest moja podporą). Sam przyznam iż nie wiele pamiętam – ale ten rozpaczliwy i pełen tęsknoty ton do Urszuli czyli zmarłej córeczki – tak.

Muzeum Jana Kochanowskiego

Wracaliśmy z żoną z kilkudniowego wypadu na Zamojszczyznę (tak na marginesie to piękny rejon) i postanowiliśmy jeszcze coś po drodze zobaczyć. Ta chęć zobaczenia kolejnego ciekawego miejsca w Polsce to nasza siła napędowa zwiedzania (i chęci ruszenia się z domu). Wzmacniana jest też prostym faktem: duże odległości. Czasami wyjazd do konkretnego miejsca to całodniowa albo i dłuższa wycieczka dlatego warto zwolnić swój powrót do domu i zboczyć z drogi. Być może to będzie nasza jedyna okazja by jakiś zabytek w Polsce.

Jak już wspomniałem Muzeum Jana Kochanowskiego było ostatnim punktem programu mojego wyjazdu z żoną pod tytułem “wycieczka, wycieczka – gdziekolwiek”. Zajechałem dość późno – niestety trudno czasami na polskich drogach precyzyjnie zaplanować godziny dojazdu. Więc Czarnolas przywitał mnie późnym popołudniem.

Muzeum Jana Kochanowskiego – historia obiektu

Siedzibą muzeum jest klasycystyczny, pochodzący z XIX wieku dwór Jabłonowskich. Został zaprojektowany przez Jakuba Kubickiego. Odbudowany po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela Stanisława Zawadzkiego. Dwór murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach. W nim mieści się ekspozycja stała muzeum. (wikipedia)

Muzeum Jana Kochanowskiego czyli Czarnolas Pod Lipą

Wracając do Czarnolasu – to nie jest z mojej strony zachęta byś za chwilę miał/a odbyć podróż do domów największych poetów, muzyków czy polityków (ajć) naszego kraju (lub miejsc gdzie się urodzili lub mieszkali) . Po prostu często okazuje się iż masz okazję zobaczyć piękny dwór z pięknym parkiem i niezłym muzeum. Można zobaczyć wtedy przy już niewielkim wysiłku obraz życia tam, kiedyś. A Czarnolas jest piękny jak tylko może być zadbany taki obiekt. Perełka. W środku nie byłem za to mogłem zobaczyć całość obiektu z zewnątrz. Mam dużo zdjęć ale jak się okazuje, na wielu z nich jesteśmy w kadrze (albo ja albo żona – wiecie, takie standardowe ujęcia turysty) więc tylko kilka zdjęć prezentuje ten piękny zabytek (szkoda gdyż wykorzystałbym z chęcią więcej fotografii na tym blogu podróżniczym). Jestem tylko turystą, no i jak to modne teraz przypinanie sobie łatek w dzisiejszym świecie celebrytów fotografem (to że amatorem wśród amatorów największym to już chyba nieistotne)

To jest miejsce które z miłą chęcią odwiedziłbym ponownie (ze względu i na sam dworek z parkiem ale też i na nieodwiedzone muzeum). Ale jak to u mnie bywa często – zagranica jest bliższa niż rodzime podwórko. Zobaczymy.

Gdzie na weekend? Kazimierz Dolny i Czarnolas!

Czarnolas jest blisko położony Kazimierza Dolnego, więc można sobie bardzo urozmaicić pobyt w tej pięknej miejscowości robiąc wypad do Muzeum Kochanowskiego. Zresztą często sam z żoną właśnie tak spędzamy wolny czas – dobra baza zapewnia nam wypoczynek w dni kiedy na nic nie mamy ochoty ale też mamy tę możliwość by wsiąść w samochód i dosłownie za chwilę zobaczyć “cuda”. Zresztą sam Kazimierz Dolny to perełka. Jeżeli chciałbyś wcześniej dowiedzieć się chociażby o cenie biletu do Muzeum Jana Kochanowskiego to zapraszam na stronę internetową zabytku.

Podsumowując: Muzeum w Czarnolesie to jasny punkt na mapie ciekawych miejsc w Polsce. Polecam – jeżeli tylko będziesz miał okazję to nie wahaj się trochę zmienić trasę.

Muzeum Jana Kochanowskiego – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Muzeum Jana Kochanowskiego, Czarnolas pod lipą czyli Muzeum Jana Kochanowskiego. Zabytki w Polsce
Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.7
MNW A