Top Bar Message Display a message at t
Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Miejsce narodzin. MNW A 4.7

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Ten wpis dotyczy mojego pierwszego spotkania z tym atrakcyjnym miejscem. W oddzielnym poście opiszę moje wrażenia po powrocie. Po rewitalizacji (genialna!). Wracając do meritum – od razu powiem, że na większości zdjęć jestem ja lub żona więc nie jestem w stanie bardziej ukazać piękna tego uroczego miejsca (w tamtej dawnej formie) niż prezentując na stronie ThiDoIn kilka, niezbyt ciekawej jakości ujęć. Ale przecież nie liczą się zdjęcia ale to żebyście tam sami pojechali. Atrakcja to wielka. Uwierzcie mi.

Patriotyczne zwiedzanie Polski

Nie lubię odmian współczesnych tego słowa ale słowo to odzwierciedla myśl którą chcę się z Wami podzielić. Otóż. Mnóstwo ludzi zakładając koszulkę z odpowiednim opisem i napisem uważa iż jest to wystarczający gest do.. No właśnie. Do czego? Uważam, że trochę bardziej trzeba się postarać i zobaczyć chociażby kilka punktów żelaznych pięknego kraju jakim jest Polska.

Grunwald, Frombork, Czarnolas itp, itd. Poznawanie kraju i jego trudnej historii poprzez zwiedzanie. Poznawanie kraju i jego wielkich osiągnięć poprzez zwiedzanie. Poznawanie kraju i jego wkładu w twórczość światową poprzez zwiedzanie. itp,itd.

Wtedy można coś więcej zrozumieć, głębiej poznać, w pełni się identyfikować. Zachęcam do poznania Polski. Po prostu.

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli

Miejsce urodzenia naszego wielkiego kompozytora to uroczy dworek. Bardzo mi przypomina Czarnolas czyli muzeum Kochanowskiego. Gabaryty budynku, jego prostota i jednocześnie piękno spowite w bieli oraz park. Różnice są oczywiście (wyposażenie wnętrza, szczegóły budynku) ale największą to dostępna na terenie rzeczka. W sumie to po latach najbardziej pamiętam i park i rzeczkę. Nie znaczy to, że nie warto lub warto mniej pojechać do Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Po prostu po latach pamięta się wybiórczo. Każdy z pewnością wyniesie z tego miejsca swoje, unikatowe przeżycia. Polecam.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina – garść faktów

Pierwsza wzmianka o samej miejscowości pochodzi z 1579 roku. Sam dworek w którym mieści się obecnie muzeum to jedna z dwóch oficyn wybudowana w 1800 roku. W 1810 roku rodzi się nasz kompozytor czyli Fryderyk Chopin. W 1812 roku dwór właściwy spłonął w czasie wojen napoleońskich (pozostały owe dwie oficyny).

Bilety do Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli są dostępnej w przyzwoitej cenie (23 PLN za bilet normalny do parku i muzeum, pełen cennik na stronie muzeum). Dodam, że warto połączyć zwiedzanie Muzeum w Żelazowej Woli wraz z zwiedzaniem Muzeum Chopina w Warszawie. Ja oba muzea odwiedziłem w dłuższym odstępie czasu. Z perspektywy czasu uważam, że to nie było dobre rozwiązanie. W obu muzeach znajdziesz pełną informację o życiu i twórczości Fryderyka Chopina. W sumie to jest dobry pomysł by odpowiedzieć na pytanie: Gdzie pojechać na weekend?

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli
Musisz Zobaczyć

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
4.7
MNW A