Top Bar Message Display a message at t
Liw pełen atrakcji

Liw pełen atrakcji! Zamek, muzeum i turniej rycerski. MNW A 3.3

Liw pełen atrakcji! To jest szczególnie dobra oferta dla Mieszkańców Warszawy i okolic. Dlaczego? Bo jest blisko a co najważniejsze można tam przyjemnie spędzić dzień wolny. Mówię ze swojej perspektywy czyli kierowcy. Mi jazda sprawia przyjemność ale muszą być spełnione warunki to znaczy: nie jadę 1000 kilometrów jednego dnia a ponadto nie muszę “myśleć” za kierownicą. Jest to zdanie kontrowersyjne bo myśleć trzeba zawsze ale doświadczony kierowca wie, że są drogi na których jest mniej lub więcej “myślenia” (szczególnie gdy dookoła duży ruch i kierowcy są nerwowi). Jazda do Zamku w Liwie dla mnie była przyjemna i co najważniejsze powrót również.

Gdzie na weekned? Do Zamku w Liwie!

Tak jak już wstępnie napisałem wyjazd do tego pięknego miejsca jest świetnym pomysłem. Co więcej. Odbywają się tam turnieje rycerskie (cena biletu – śmiesznie mała)! Ostatni był w sobotę 13 sierpnia 2016 roku więc pomysł na ciekawą wycieczkę z dzieciakami lub bez gotowy. Polecam. Gdybyście jednak nie mieli okazji uczestniczyć w tym turnieju to i tak Liw oferuje ciekawe wrażenia.

Zamek w Liwie

Jest to zamek książąt mazowieckich. Został wybudowany przed rokiem 1429 z polecenia Janusza I Starszego. Warto poczytać sobie na wiki o samym zamku ale też o historii miejscowości Liw – są tam w sposób zgrabny podane ciekawe informacje. Polecam. Wracając do samego Zamku w Liwie. Wydał mi się po prostu uroczy. Prawdopodobnie to przez to połączenie ruin (które mimo wszystko dają wyobrażenie o pierwotnym stanie tego zabytku) z piękną siedzibą muzeum (w 1782 roku był to dwór kancelarii starostwa ). Budynek przypominał mi (ach te skojarzenia) budynek muzeum w Opinogórze. Zamek w Liwie jest bardzo wdzięczny do fotografowania. Polecam przejść się dookoła tego obiektu. Nie wiem czy jest tam tak na odzień ale ja miałem szczęście zobaczyć widok na piękne rozlewisko. Jeżeli tak było w dawnych czasach to faktycznie mimo tylko lekkiego (sztucznego) wzniesienia na którym stoi zamek miał on znaczne walory obronne.

Zamek w Liwie mieści bogate muzeum

Mimo, że budynek w którym mieści się muzeum nie sprawia wrażenia posiadającego w swym wnętrzu mnogość atrakcji to jednak jest to jak najbardziej mylne wrażenie. Często w Google można zobaczyć połączenie “zamek-zbrojownia”. Po tym co zobaczyłem w tym muzeum już się nie dziwię bo wypełnione jest militariami. Jest tam mnóstwo eksponatów – pancerze, szable, miecze, samopały, czarno-prochowce, broń z początków XX wieku. Nie wiem ile tam spędziłem czasu ale na pewno dużo. Wszystkiego jest dużo, świetnie tematycznie wszystko jest ze sobą skomponowane. To jest przykłada jak prowadzić muzeum by było ciekawe dla odwiedzających. Miałem po prostu wrażenie, że o ten polski zabytek po prostu się dba (i cieszę się, że mogę wyrazić taką opinię na stronie ThiDoIn).

Liw pełen atrakcji

Podsumowując. Jeżeli nie wiesz gdzie wyjechać z rodziną na weekend a mieszkasz np. w Warszawie to polecam Zamek w Liwie. Zapewniam, że to będzie udany pobyt z którego wyniesiesz mnóstwo zdjęć i wspaniałe wspomnienia.

Zamek w Liwie – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Liw pełen atrakcji
Zamek w Liwie
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.3
MNW A