Top Bar Message Display a message at t
Zamek w Kwidzynie,Katedra w Kwidzynie

Kwidzyn to perła turystyczna Polski. Zwiedzanie Katedry i zamku. MNW A 3.4

Kwidzyn to perła turystyczna Polski. Nie jedyna niemniej bardzo piękna. Największa atrakcja turystyczna? Katedra w Kwidzynie i zamek kapitulny złączony z katedrą. Niezwykłe połączenie obrazujące historię regionu. Krwawą i bolesną. Piękną, pełną chwały i sprzeczności. Niegodziwą a jednak inspirującą. Wtedy. Teraz.

Czasy, które pozostawiły niesamowite zabytki w Polsce

Ogniem i mieczem. Tytuł porywającej prozy H. Sienkiewicza idealnie obrazuje początki Zakonu Krzyżackiego na ziemiach Warmii i Mazur. Tak, wiem. Tytuł ten, zasłużony autor przypisał do innych walk. Do innych mieczy i do innego ognia. Takich zresztą okresów w różnych rejonach świata było wiele. Cóż. Mi po prostu idealnie te stwierdzenie oddaje to co się działo na tych ziemiach za czasów Zakonu. Czyli co? Nawracanie pogan. A wraz z poszerzającym się terytorium Zakonu wzrastała liczba obiektów obronnych. Często małych strażnic ale też i pełnoprawnych zamków a czasami wręcz gigantów okresu. Malbork to ukoronowanie myśli obronnej (ale też i rozwiązań ułatwiających życie ludziom w tamtym okresie np. system kanalizacji). A Kwidzyn? Jest jedyny w swoim rodzaju.

Monumentalna Katedra w Kwidzynie

Wiem, że w średniowieczu (ale też i później) obiekty sakralne były budowane tak by maksymalnie w człowieku wzbudzać jego małość (wobec Boga poprzez ogromny kościół czy katedrę). Niemniej, mimo tej wiedzy (czyli przygotowania) małym się poczułem. Kubatura Katedry, jej obwód, wysokość, detale wzmacniające wrażenie wielkości są niesamowite. Ale jeszcze większe wrażenie robi wnętrze Katedry w Kwidzynie.

Przy poczuciu ograniczenia przestrzeni w poziomie, odległość do sklepienia jest onieśmielająca. A sklepienie jest piękne. W swej ascezie. Byłem w monumentalnych obiektach gdzie na sklepieniu można było podziwiać setki fresków przedstawiające żywe, kolorowe i wciągające historie z życia świętych. W Katedrze w Kwidzynie mamy coś przeciwnego. Prostota. Biel i cegły. Ale czy przez to mniej spędziłem czasu wpatrując się w sklepienie? Nie.

Tak na marginesie powiem, że mam coś takiego iż często robię zdjęcia sklepień. Nie naw, ołtarzy, wystaw, obrazów, figur. Robię zdjęcia sklepień i posadzek. Możliwe, że fascynuję się bardziej myślą techniczną tamtego okres, która łatwiej uwidacznia się w takich detalach.

Podsumowując moje wrażenia z Katedry w Kwidzynie: co bym nie napisał, jakich słów bym nie użył – nie oddadzą w przybliżeniu tego co można tam poczuć. Po prostu trzeba tam pojechać. Tak samo jak trzeba pojechać do Katedry Santa Maria del Fiore we Florencji. Bo żadne zdjęcia i żadne opisy nie oddadzą tego wrażenia stojąc przed i krocząc w. Nie bez powodu przywołałem ten piękny włoski zabytek. Wyjaśnienie już za chwilę dlaczego.

Zamek w Kwidzynie

Jest tak złączony z Katedrą w Kwidzynie, że na pierwszy rzut oka trudno oddzielić te dwa obiekty. Są jak bliźniaki syjamskie. Ktoś kto pojedzie do Kwidzyna z myślą by zobaczyć zamek to go zobaczy wraz z potężną katedrą. Ktoś kto pojedzie zobaczyć w Kwidzynie katedrę to też ją zobaczy wraz z potężnym ufortyfikowaniem. Do czego zmierzam? Do Kwidzyna trzeba pojechać z myślą, że mamy dwa obiekty złączone. Wtedy zobaczymy oba, docenimy oba, na swój sposób – posmakujemy oba.

Dla ułatwienia podpowiem jak ułatwić sobie próbę wydzielenia zamku od katedry: trzeba stanąć przed “gdaniskiem”. Co to jest? Jest to potężna wieża sanitarno – obronna. Największa w państwie krzyżackim a ponadto jej połączenie gankiem z zamkiem jest największe na świecie (przynajmniej tak podaje Wikipedia). I jeżeli ktoś mógłby mieć wątpliwości podawanym informacji to wystarczy, że stanie przed tymi arkadami na których wspiera się ganek. Są gigantyczne.

Czyli “gdanisko” + zamek a później zamek + katedra.

Bogata historia Kwidzyna – dwa zamki

Wszystko można przeczytać chociażby na Wikipedii (miasto, zamek, katedra) niemniej przytoczę w skrócie najważniejsze punkty:

  • 1233 – założenie grodu przez Zakon Krzyżacki (na miejscu zniszczonego grodu pomezańskiego)
  • 1285 rok – podniesienie do rangi miejscowego kościoła do rangi katedry (sama katedra przebudowywana, wzmacniana w dalszym okresie).
  • Stary zamek zbudowany przez Zakon Krzyżacki i rozebrany. Materiały posłużyły do budowy nowego zamku (kapitulnego) i innych obiektów
  • Koniec XIII wieku – Zamek kapitulny (czyli ten, który możemy obecnie zobaczyć) – początkowo zbudowany jako samodzielny obiekt. Z czasem połączony z Katedrą w Kwidzynie.
  • Zamek biskupi (tak, były dwa zamki w jednym czasie!) – niestety doszczętnie zniszczony w 1520 roku
  • Zajęcie przez Polskę, przez Szwecję, przez Rosję – to tylko wycinek historycznych zawirowań, których uczestnikiem był Kwidzyń. Bardzo ciekawe dzieje ma te miasto.
  • Do czasów obecnych przetrwały: Katedra, Zamek, fragmenty murów miejskich, fragmenty starówki (kamienice) oraz wiele późniejszych obiektów (lata 1800 – 1900).

Kwidzyn to perła turystyczna Polski

Dlaczego tak uważam? Pamiętacie wspomnianą przeze mnie katedrę we Florencji? Tak sobie myślę, że gdyby przenieść cały kompleks (Katedra w Kwidzynie oraz zamek kapitulny) i postawić go na miejscu tej obleganej florenckiej atrakcji turystycznej to raczej nic by się nie zmieniło. Florencja nadal cieszyłaby się popularnością. Nadal setki tysięcy turystów rocznie biegłoby by podziwiać, wzdychać, robić zdjęcia. I też ustawiałby się kolejki do różnych fragmentów zabytku. Do katedry, do zamku, do “gdaniska”, do muzeum (strona internetowa muzeum w Kwidzynie).

Dlatego pytanie brzmi? Jak zrobić z Kwidzyna taką Florencję Polski? Śmiałe pytanie? Polska nie jest ubogim krewnym zachodnich państw pod względem ciekawych i oszałamiających zabytków. Tylko potrzeba planu spinającego te nasze zalety i planu niwelującego wady (te nieszczęsne pieniądze). I na koniec – Wałbrzych. Kocham to miasto. Kocham władze tego miasta. Za zmiany, za szybkość. Za kierunek. Wałbrzych 10 lat temu a Wałbrzych teraz?

Kwidzyn jutro?

Polska jutro?

Martin Luther King – “I have a dream”

Katedra w Kwidzynie – mapa

Errata: Cóż, nie wiedziałem, że na podstawie jednego błędu można mnie sklasyfikować ale:

Przepraszam za użycie nazwy Kwidzyń. Na moje większe nieszczęście w tytule – już poprawionym (a jak wiemy to tytuł i krótki wypis idzie w świat jako twit, post na Fb itp itd). Cóż. stało się. Dlaczego tak się stało?

(nazwa Kwidzyń) “Jest także powszechnie używana przez przybyszów z centralnej Polski. Jest to nazwa błędna, której należy unikać – dodaje doktor Iwicki” (Kwidzyn czy Kwidzyń?)

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Zamek w Kwidzynie,Katedra w Kwidzynie
Kwidzyn
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.4
MNW A