Top Bar Message Display a message at t
Kungagraven w Kivik

Kungagraven w Kivik czyli grobowiec z epoki brązu. MNW A 3.9

Kungagraven w Kivik, które położone jest w pięknym regionie Szwecji czyli Skane to stary grobowiec z epki brązu. Był to najodleglejszy punkt na mojej mapie wycieczki jaki sobie tego dnia założyłem do osiągnięcia.

Kungagraven w Kivik

Miejsce to nie jest może jakąś wyjątkowa atrakcją pod względem wizualnym ani czasowym (w porównaniu z tysiącem powodujących zachwyt perełek jakie wcześniej i później widziałem w Skandynawii) niemniej dla mnie jest to jak udanie się do Ales Stenar czyli szwedzkiego Stonehenge. To takie obcowanie z bardzo odległymi dziejami ludzkości.

Kungagraven w Kivik

Po przybyciu i malutkiej opłacie mogłem w końcu zobaczyć grobowiec. Same “opakowanie” grobowca robi wrażenie.

Kungagraven w Kivik
Kungagraven w Kivik
Kungagraven w Kivik

Mnóstwo usypanych kamieni kryje malutką komorę. Zwiedzanie zajmuje sekundy. Dumanie o wiele dłużej.

Kungagraven w Kivik
Kungagraven w Kivik
Kungagraven w Kivik

Po szybkim zwiedzaniu Kungagraven w Kivik mogłem sobie tuż obok (bo w obrębie obiektu) usiąść i przy kawie przejrzeć na spokojnie foldery.

Kungagraven w Kivik
Kungagraven w Kivik
Kungagraven w Kivik

Miejsce jest urocze. Zresztą nie będę opisywał bo to widać na zdjęciach. W środku oprócz możliwości kupienia biletu i wspomnianej kawy jest możliwość kupienia ogromnej liczby drobiazgów związanych z Kungagraven i innej maści turystycznych zapychajek parapetów w naszych domach.

Kungagraven w Kivik – garść informacji

Grobowiec ten jest pozostałością po niezwykłym podwójnym pochówku nordyckiej epoki brązu (datowanie na około 1400 rok p.n.e) Zarówno w konstrukcji, jak i rozmiarze – jest to okrągły obiekt o średnicy 75 metrów. Okazało się, że były 2 komory grobowe. Obiekt ograbiony (prawdopodobnie tuż po wybudowaniu). Obecny kształt to odrestaurowanie (ale i tak uważa się, biorąc pod uwagę inne, podobne obiekty w Europie, że Kungagraven w Kivik powinien być 3x wyższy). Obecna komora to wylana z betonu wnęka w której poustawiano kamienne płyty znalezione w grobowcu. Płyty te to elementy kamiennej trumny (cist) a na nich wyryto obrazy (petroglify). Obrazy wyryte na kamieniach przedstawiają ludzi, zwierzęta (w tym ptaki i ryby), statki, granie na lurze, symbole i rydwan ciągnięty przez dwa konie.

Na zakończenie wspomnę o ważnej kwestii czyli parkowaniu. Przed samym wejściem do budyneczku w którym kupimy bilet by zobaczyć kurhan jest mikro parking (może na 3 auta). Za to niecałe 200 metrów przed Kungagraven jest potężny parking z wieloma Toi Toyami. Niby nic a cieszy….

Kungagraven w Kivik – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie. 

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Kungagraven w Kivik
Kungagraven w Kivik
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.9
MNW A