Top Bar Message Display a message at t
Kamienna Góra Arado

Kamienna Góra Arado czyli Zaginione Laboratorium Hitlera. MNW A 4.1

Kamienna Góra Arado. Od czasu kiedy miałem możliwość zwiedzić Zaginione Laboratorium Hitlera zlepek tych 3 słów jest w mojej pamięci nierozerwalny. Zwiedzić to mało powiedziane. Miałem szczęście przeżyć w pełni zaoferowaną na miejscu wycieczkę po podziemiach w których było te laboratorium. Przeżyć to naprawdę dobre słowo. Z wielu względów…

Dolny Śląsk to nagromadzenie atrakcji turystycznych

Może jeszcze nie ma odzwierciedlenia tego twierdzenia na blogu ThiDoIn ale musicie uwierzyć mi na słowo. Jest tam tyle zabytków, że spokojnie można tam spędzić miesiące (dosłownie) jeżdżąc tylko od atrakcji do atrakcji. Sam fakt bliskości Niemiec i Czech powoduje, że odpowiedź na pytanie: Gdzie wyjechać na weekend? jest bardzo, bardzo proste i co więcej – jest proste nawet po kilkudziesięciu weekendach.

Kamienna Góra i jej atrakcje

Miasto, którego początki sięgają XIII wieku ma kilka ciekawych punktów:

  • Zamek a w zasadzie w początkach wieża obronna rozbudowana (1560 rok) do poziomu okazałej rezydencji spalił się w czasach PRL i na chwilę obecną możemy “podziwiać” ruiny (ściany obecne).
  • W mieście znajdziemy też kilkusetletnie kościoły, kamieniczki i przepiękny ratusz.
  • Najciekawsza dla mnie atrakcja czyli tytułowe Arado

Projekt Arado w Kamiennej Górze

Skąd nazwa Arado? Czym jest projekt Arado? Czy osoby zajmujące się tym projektem zajmują się tylko obsługą wycieczki? Ile kosztuje zwiedzanie sztolni Arado? Mógłbym się pokusić o (oby) ciekawe odpowiedzi na te i inne pytania ale uważam, że najrozsądniej będzie Was odesłać do źródła czyli projektarado.pl. Świetna strona z potężną galerią, która świadczy o tym, że osoby związane z projektem Arado mają pasję, mają wiedzę i chcą się tym dzielić. Efektem jest punkt główny czyli zwiedzanie laboratorium Hitlera.

Arado czyli Zaginione Laboratorium Hitlera

Zanim zacznę opisywać moje wrażenia podkreślę dwa zadania, które można znaleźć na stronie projektu Arado.

  • (…) koniecznie musicie odwiedzić „Projekt Arado – Zaginione laboratorium Hitlera” w Kamiennej Górze, jedną z najnowocześniejszych podziemnych tras turystycznych w Polsce.
  • Trasa jest dostosowywana do wieku uczestników.

Miałem szczęście uczestniczyć w wielu wycieczkach po atrakcjach gdzie przewodnik z pasją opowiadał o obiektach, historii. Miałem okazję być w wielu super ciekawych w pełni multimedialnych muzeach. Niemniej muszę przyznać, że pierwszy raz (i oby nie ostatni zarazem) uczestniczyłem w takiej wycieczce jaką zaoferowano nam w Kamiennej Górze. Wspaniała, niezapomniana, ciekawa, pouczająca, dająca do myślenia. Tak, to wszystko jak najbardziej dobrze oddaje moje odczucia związane z laboratorium Arado. Niemniej i tak ani słowa, ani zdjęcia nie są w stanie oddać tego co otrzymacie za śmiesznie małą cenę biletu wstępu. Mógłbym to podsumować tak: przeżyj to sam!

Kamienna Góra Arado jak program Wołoszańskiego

Najbliższe prawdy i najbardziej oddające klimat jaki czułem w tej sztolni to tak jakbym przeniósł się do programu Bogusława Wołoszańskiego. Pamiętacie jego cudowne audycje w TV? Jak opowiadał o wojnie, o tajnych projektach, o szpiegach itp itd. Do dzisiaj z przyjemnością głęboko w nocy słucham jego audycji w radiu.

I właśnie cała ta moja wycieczka po Zaginionym Laboratorium Hitlera czyli w sztolniach Arado to taki program Wołoszańskiego. Towarzyszył nam fantastyczny przewodnik opowiadający z pasją (w cenie biletu!!!) ale też zmieniał tonację głosu by wytworzyć dodatkowy klimat. Atrakcje, które czekają co chwila w tunelach sztolni robią wrażenie. Co chwilę snuta jest smutna historia przymusowych robotników, szpiegostwo, naziści, eksponaty (mnóstwo). Mógłbym tak wymieniać i wymieniać. Z drugiej strony nie chcę zbyt dużo ujawniać. Bo wycieczka ta dla mnie jest jak wspaniały film do którego chcę zachęcić każdego ale nie chcę odbierać radości oglądania poprzez podania zbyt wielkiej ilości “spoilerów“.

Kamienna Góra Arado to najnowocześniejsza podziemna trasa turystyczna w Polsce

W zasadzie to powinienem jeszcze raz wykupić bilet i zaraz po wyjściu wejść z przewodnikiem jeszcze raz by ponownie zwiedzić Arado czyli Zaginione Laboratorium Hitlera. Za pierwszym razem to po prostu miotałem się pomiędzy chęcią robienia zdjęć, chęcią oglądania eksponatów, chęcią słuchania przewodnika, chęcią bycia przygotowanym na kolejną podziemną atrakcję, chęcią nie zgubienia się w sztolni czy pozostaniem samemu w ciemnym tunelu.

Jak już delikatnie wspomniałem w trakcie zwiedzania możemy być potraktowani “podziemną atrakcją” i tutaj dopatruję wyjaśnienia zdania “Trasa jest dostosowywana do wieku uczestników”. Zresztą – zapraszam do zwiedzania. Na miejscu wszystko się wyjaśni.

Na zakończenie dodam, że po wyjściu macie możliwość obejrzenia co prawda małego ale bardzo bogatego w eksponaty muzeum (ale podkreślę jeszcze raz – w samej sztolni jest mnóstwo eksponatów tylko, że porozrzucanych). Przypominam ten fakt byście nie przegapili tej możliwości.

Kamienna Góra Arado – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Kamienna Góra Arado
Kamienna Góra Arado
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
4.1
MNW A