Top Bar Message Display a message at t
Dwór w Bychowie

Dwór w Bychowie. Zwiedzanie Polski czyli odkrywanie polskich zabytków. MNW A 3.0

Dwór w Bychowie. Uwielbiam zwiedzać Polskę. Nam wydaje się, że Polska nie ma nic do zaoferowania. Ja wiem, że jest inaczej. Mam dwa ulubione miejsca w Polsce do zwiedzania. Są to województwa pomorskie i dolnośląskie. Wiem, że tam moje wyjazdy samochodem by zobaczyć jakiś zabytek to jak wyjście do lasu. Lasu pełnego grzybów. Gdzie nie spojrzysz – grzyb. Często okazuje się, że mam za mało wiaderek, siatek by pomieścić te dary lasu.

Zwiedzanie Polski czyli odkrywanie polskich zabytków

Odkrywanie polskich zabytków to moja może nie pasja ale coś co zawsze powoduje u mnie przypływ pozytywnej energii. Nie pasja gdyż nie mam czasu by w sposób ciągły podsycać ten ogień. Praca – Dom. Dom – Praca. Kto nie zna tej szarej prozy życia? Cóż. Zazwyczaj to ja jestem w tym nieszczęsnym cyklu unurzany po czubek głowy. Niemniej. Jeżeli uda mi się tylko z żoną wyrwać poza ten schemat to spotykają nas chwile które zapamiętujemy na całe życie. I zazwyczaj to jest związane właśnie z zwiedzaniem Polski i odkrywaniem polskich zabytków. Mogą to być zamki, mogą to być kościoły lub dworki. W takich miejscach czegoś się uczymy bo często są muzea. W takich miejscach często mamy refleksję – bo mamy okazję stać przy grobie króla lub innego możnego z dawnych czasów. Można wymieniać i wymieniać. Ale fakt jest jeden. Siedząc ciągle na plaży Bałtyku (przyznam, że mamy najpiękniejsze plaże jakie widziałem – ah, ten drobny i złocisty piasek…) – nie jestem (i na szczęście żona też) w stanie odpocząć. Coś nas nosi wiec wsiadamy do auta i odkrywamy takie miejsca jak:

Dwór w Bychowie

Dwór w Bychowie

Jest właśnie takim miejscem. Kompletnym. Po prostu błyszczy. Historia dworu w Bychowie jest krótka (niemniej historia majątku rodziny von Büchov sięga czasów średniowiecza) – XIX wiek budowa, w PRL zdewastowany, w wolnej Polsce odkupiony i odrestaurowany. Obecnie jest tam hotel. Jest to bardzo powszechny schemat – tyle złego te czasy PGR-ów zrobiły na polskich ziemiach. Oby nigdy nie wróciły.

Będąc na miejscu czuje się, że po prostu ktoś włożył dużo serca w proces odrestaurowania obiektu. Ale nie tylko obiektu gdyż cały teren wydaje się być zorganizowany według przemyślanego projektu. Jak już wspomniałem, jest tam hotel. Nie korzystałem z niego więc nie wypowiem się na temat jakości usługi niemniej sam teren (powoli organizowana zieleń) jest bardzo zachęcający do spędzenia tam czasu.

Dwór w Bychowie

Dwór w Bychowie to propozycja, którą warto rozważyć przy problemie poszukiwania miejsca do spędzenia weekendu. Biorąc pod uwagę dużą liczbę ciekawych miejsc w okolicy dwór ten może stać się też dobrą bazą do dłuższego pobytu (mówię z punktu widzenia osoby, która chętnie korzysta z auta by pozwiedzać dany rejon).

Dwór w Bychowie na szlaku dookoła Jeziora Żarnowieckiego

Z tego szlaku (autem nie rowerem) mam naprawdę kilka niezłych wspomnień gdyż po prostu jest mnóstwo ciekawych miejsc. Czasami są to zdewastowane budynki dworów – bo PRL umieścił tam PGR. Czasami są to dworki w odbudowie a czasami już kompletnie zakończone projekty odtworzenia dawnego blasku chwały. Zachęcam wszystkich, którzy przyjechali na wakacje do Trójmiasta lub na plaże Bałtyku by wsiedli w samochód i wyruszyli na szlak dookoła Jeziora Żarnowieckiego – czeka na Was mnóstwo atrakcji. Zapewniam!

Dwór w Bychowie – mapa

Myśli na wiatraku – wyjaśnienie

Blog przeniósł się z innej strony (ThiDoIn). Nie mam sił ani czasu grzebać w zdjęciach i ustawiać nowe bez znaku wodnego. Niemniej oznajmiam, że zarówno zdjęcia, jak i filmy a tym bardziej słowo pisane na tym blogu podróżniczym w całości należą do mnie.

Czuję, że znalazłem ostateczną przystań dla tej części mojego życia, którą chciałbym opisać. Myśli na wiatraku to dobra nazwa odzwierciedlająca moje życie. Pewien chaos i niekonsekwencję. Na szczęście czasem w życiu znajdę czas na zobaczenie jakiejś ciekawej atrakcji turystycznej i czasem (ale rzadziej niż bym chciał) opiszę to na tym blogu podróżniczym. Prowadzę jednoczenie stronę na której umieszczam recenzję filmów (ale też i oceniam seriale). Zapraszam! (link).

Dwór w Bychowie
Dwór w Bychowie
Można Zobaczyć

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3
MNW A