Top Bar Message Display a message at t
Bonjour
@myslinawiatraku.pl

BONJOUR Warszawa. Przystawki i aperol z małymi ciasteczkami. MNW F 3.9

BONJOUR Warszawa. Zacznę na wstępie, że dobrze wspominam mój pobyt w tym lokalu i ocena poniżej 4 nie jest oceną złą. Wynika ona z niezależnych od lokalu na chwilę obecną parametrów ale o tym przeczytacie w dalszej części mojej recenzji.

Włoska ulica Poznańska

Mieszkałem kiedyś w pobliżu (dokładnie na Hożej przy Poznańskiej) i zachodzę w głowę dlaczego w czasach gdy miałem przyjemność tam mieszkać w przepięknej kamienicy to nie było tak urokliwie na tej ulicy jak teraz. Pewnie nie wyprowadziłbym się do dnia dzisiejszego. A jaka jest obecnie ulica Poznańska? Wspaniała. Przypomina mi najlepsze ulice miast i miasteczek europejskich. Brukowana droga a po lewej i prawe liczne, kolejne ogródki restauracyjne. Wszystko upiększone kwiatami w donicach. Osobiście uważam, że już dorównała ulicy Francuskiej w Warszawie. Jest trochę inaczej ale jednak z zachowaniem bardzo dobrego odbioru otoczenia. Naprawdę przyjemnie jest wyjść i spędzić czas w ogródku restauracyjnym na tej ulicy. Polecam.

Czy znajdę wolny stolik?

Spacerując ostatnio po okolicy postanowiłem z żoną przysiąść na chwilę, na tzw. kawę z papierosem właśnie na ulicy Poznańskiej. Po prostu by przycupnąć, odpocząć, wypić kawę lub piwo i wrócić do domu. Zadanie wydało mi się początkowo niewykonalne. Ogródki wypełnione klientami (środek tygodnia) a nieliczne puste stoliki okraszone zostały karteczką “rezerwacja”. W jednej z restauracji (z dobrym jedzeniem francuskim, które moja żona miała okazję wypróbować wcześniej wraz z znajomymi) potraktowano nas wręcz nieuprzejmie. Jeden ze stolików miał rezerwację za 90 minut a i tak nie wyrażono zgody na nasz krótki pobyt gdyż jak to uzasadniono “klienci kłamią i zawsze się przedłuża”.

Brukowana część ulicy poznańskiej powoli się kończyła i nadal nie udało się znaleźć wolnego miejsca. Moja towarzyszka juz była zniechęcona ale ja, mając jakieś przedziwne przeczucie chciałem iść dalej. Dosłownie za chwilę zobaczyliśmy 3 stoliki z czego dwa wolne i okraszony jeden z nich był popielniczką.

Moja oaza…

Oaza do znalezienia tuż za brukowano-restauracyjnym fragmentem ulicy Poznańskiej.

Bonjour
@myslinawiatraku.pl

A jednak coś zamówię

Karta krótka zachęciła mnie do przejrzenia. Menu z przystawkami. Tak bym to określił. W sam raz do potrzeby chwili. Zamówiłem pierogi z kaczką, malutkie francuskie ciasteczko i dwa aperole oraz wodę. Ciastko bardzo dobre. Sam nie wiem jak smakuje ale ufam opinii mojej żony.

Pierogi z kaczką były przepyszne. Już dawno nie smakowały mi tak pierogi z nadzieniem mięsnym. Według opis na karcie: pierogi z konfitowaną kaczką z orzechami, demi-glace i sosem porto.

A co ja czułem? Mięso z kaczki delikatne, trochę większe kawałki, jakby zdrapane fragmenty z większej całości. Ciasto domowe, uczciwe. Pierogi podane na płynnej “poduszce” konfiturowo – winnej. Intensywny, wyrazisty smak. Porto tak uszlachetniło sos demi-glace, że czułem jakbym dostał coś pomiędzy żurawiną a winogronem. Trudno uchwycić ale głębia wina odczuwalna dość mocno. Dawno tak dobrego sosu nie miałem okazji spróbować. Świetnie pasował do tych pierogów. Byłem zachwycony.

Aperole okazały się być i mocne i w dużej ilości nalane. Tak mocne, że po jednym wstając od stołu czułem w sobie chwiejną moc. Będąc na wakacjach w Polsce już drugi rok z rzędu zamawiam wszędzie tylko aperole (jeżeli chodzi o drinki). Oczywiście próbuję i innych ambrozji ale zawsze i tak kończy się na zamówieniu aperola. Smakuje mi. A także pasuje do dań, które zamawiam.

I moje spostrzeżenie dotyczące tego drinka jest takie. Wszędzie dostawałem słabsze i w mniejszej objętości za to w cenie nie mniejszej a zazwyczaj większej niż w restauracji Bonjour na Poznańskiej 5 w Warszawie. Nie mogłem się powstrzymać i zwróciłem na ten fakt uwagę obsłudze (aż dziwne, że klient zwraca uwagę, że dostał aż za dużo). Dodatkowo na koniec poprosiłem o dodanie do rachunku napiwku gdyż było uczciwie, od serca i w mojej ocenie w bardzo przyzwoitej cenie. Dodatkowo obsługa była bardzo uprzejma i sprawna.

MNW F 3.9 / Polecam

Miejsce, lokal dostał ode mnie maksymalną ocenę. Ze względu na jego wielkość, ofertę po prostu nie mogę dać więcej. Jedzenie jest bardzo istotnym elementem, który biorę pod uwagę w ocenie. Najważniejszym. Nie ma co ukrywać. W lokalu Bonjour to co dostałem było wysokiej próby. Ale też liczy się wielkość karty, trudność dań i ich sposób podania. Do uzupełnienia oceny brane są i inne czynniki typu obsługa, wielkość lokalu, atmosfera, wystrój zewnętrzny i wewnętrzny, okolica itp. Oceniany dzisiaj lokal jest w sumie lokalikiem. Trzy stoliki na zewnątrz w niezarysowanym ogródku restauracyjnym. W środku raczej miejsce na trzy krzesła barowe. Wszystko małe. Ale te “małe” potrafiło dać zaskakująco dużo. Stąd właśnie ocena końcowa wygląda tak a nie inaczej.

Co by nie było. Polecam. Ja sam niedługo znów odwiedzę lokal gdyż wielce interesują mnie ślimaki, które oferuje.

Ps: Obawiam się, że lokal ten zniknie na zimę (ta wspomniana powierzchnia mnie niepokoi). Upadek kilku wspaniałych lokali w Warszawie przeżyłem z bólem serca. I też smutno by mi się zrobiło, gdyby ten mikrus odszedł w niepamięć. Cóż. Przynajmniej zapamiętany będzie na mojej stronie.

Adres restauracji

Bonjour Warszawa Poznańska 5

 

Bonjour
Aruana Restaurant Serock
Polecam

Szybkie wyjaśnienie ocen MNW

  • MNW F  - food czyli oceniane jest jedzenie (od restauracji samodzielnych, poprzez hotelowe a kończąc na zwykłych lokalach gastronomicznych)
  • MNW H - hotel czyli oceniane jest miejsce gdzie się zatrzymamy na nocleg (od polanki namiotowej po 5 gwiazdkowe hotele)
  • MNW A - acivity czyli oceniane jest miejsce gdzie można spędzić czas (kajaki, parki rozrywki, zamki, muzea itp)
Pełne informacje o tym jakie oceny przypisywane są do jakich kategorii oraz w jaki sposób są ostatecznie wyliczane znajdziesz tutaj: Ocena MNW
3.9
MNW F