Zabytki, Wenecja

Bazylika św. Marka w Wenecji - historia i zdjęcia słynnej katedry

Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka23.10.20236 min.
 Bazylika św. Marka w Wenecji - historia i zdjęcia słynnej katedry

Bazylika św. Marka w Wenecji to jedna z najsłynniejszych i najpiękniejszych świątyń na świecie. Jej niezwykła architektura, bogata historia i bezcenne skarby sprawiają, że co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata.

Jak powstała słynna Bazylika św. Marka w Wenecji?

Budowa Bazyliki św. Marka rozpoczęła się w IX wieku, kiedy to relikwie św. Marka Ewangelisty zostały przywiezione z Aleksandrii do Wenecji. Według legendy, św. Marek miał wiele lat wcześniej udać się do Wenecji i założyć tam pierwszą chrześcijańską wspólnotę. Stąd też Wenecjanie uznali go za patrona miasta i zdecydowali się wznieść bazylikę jego imienia. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał już w 828 roku, jednak został zniszczony pożarem w 976 roku. Odbudowana świątynia również nie przetrwała zbyt długo i runęła w wyniku trzęsienia ziemi w XI wieku. Dopiero trzecia bazylika, wzniesiona w latach 1063-1093, przetrwała do czasów współczesnych.

Dlaczego Bazylika św. Marka jest tak wyjątkowa i rozpoznawalna?

To, co wyróżnia Bazylikę św. Marka spośród innych świątyń, to przede wszystkim jej niezwykła, wschodnia architektura. Charakterystyczne pięć wielkich kopuł, bogate mozaiki oraz liczne złocenia nadają jej orientalny i egzotyczny wygląd. Nie przypomina typowego, surowego stylu romańskiego czy gotyckiego. Jest wyjątkowa i rozpoznawalna na całym świecie. Do jej symboli należą cztery konie, które zdobią balkon bazyliki. To kolejny orientalny akcent, nawiązujący do Bizancjum. Dlatego nierzadko nazywa się ją „najpiękniejszym kościołem wschodu na zachodzie”.

Jaka fascynująca historia kryje się za Katedrą św. Marka?

Przez wieki historia Bazyliki św. Marka splatała się z burzliwymi dziejami samej Wenecji. Była nie tylko świątynią, ale też ważnym ośrodkiem życia politycznego. To właśnie tutaj przez stulecia wybierano i koronowano dożów Wenecji. W Bazylice znajdowało się też bezcenne skarbiec oraz archive Wenecji. Wielokrotnie padała ofiarą pożarów i katastrof, po czym była odbudowywana w jeszcze wspanialszej formie. Zawsze jednak pozostawała sercem Wenecji, symbolem potęgi i bogactwa miasta. Nawet napoleońscy żołnierze, którzy splądrowali Wenecję, nie odważyli się tknąć samej Bazyliki.

W jaki sposób powstawała konstrukcja Bazyliki przez stulecia?

 Bazylika św. Marka w Wenecji - historia i zdjęcia słynnej katedry

Budowa Bazyliki św. Marka była procesem, który trwał kilkaset lat. Kościół sukcesywnie powiększano i upiększano. W XI i XII wieku dobudowano narteksy, powstały mozaiki w absydzie. W XIII wieku Bazylika otrzymała swój charakterystyczny wygląd dzięki dobudowaniu pięciu kopuł i ozdobieniu fasady mozaikami. W kolejnych wiekach dobudowywano kaplice, skarbiec, zakrystię. Ostateczny wygląd ukształtował się w XVII-XVIII wieku. Dziś Bazylika zajmuje powierzchnię blisko 8000 m2 i może pomieścić nawet 10 tysięcy wiernych.

Jakie skarby i dzieła sztuki można podziwiać wewnątrz katedry?

We wnętrzu Bazyliki zgromadzone są bezcenne dzieła sztuki. Złote tło mozaik, wykonanych z drobnych kostek szkła i kamieni półszlachetnych, robi ogromne wrażenie. Najstarsze pochodzą z XI-XIII wieku. Można tu zobaczyć liczne obrazy weneckich mistrzów, jak Tycjan, Tintoretto czy Veronese. Słynie też z bogatego wyposażenia – ołtarzy, świeczników, posągów. W skarbcu przechowywane są relikwie, w tym szczątki św. Marka w srebrnej skrzyni.

Jakie elementy wyróżniają fasadę Bazyliki św. Marka?

Fasada Bazyliki św. Marka zwrócona jest ku placowi św. Marka. Jej najbardziej charakterystycznym elementem są złote mozaiki, przedstawiające sceny z życia Chrystusa, stworzenia świata oraz Sądu Ostatecznego. Wyróżniają się pięć łukowatych portali, bogato zdobione rzeźbami i płaskorzeźbami. Nad wejściem znajdują się słynne konie św. Marka. Całość wieńczy ażurowa loggia z tarasem widokowym.

Jakie niezwykłe wydarzenia miały miejsce w Bazylice?

Wnętrze Bazyliki było świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To tutaj od XII wieku odbywały się uroczystości zaślubin Wenecji z morzem, symbolizujące potęgę morską miasta. W Bazylice pochowani zostali niektórzy dożowie, m.in. słynny Enrico Dandolo. W 1807 roku Napoleoń zrabował skarbiec bazyliki, wywożąc stąd ogromne ilości kosztowności. Podczas II wojny światowej alianci bombardowali Bazylikę, powodując znaczne zniszczenia.

Dlaczego warto zobaczyć Bazylikę św. Marka na własne oczy?

Choć zdjęcia oddają piękno Bazyliki św. Marka, to aby poczuć jej niepowtarzalny klimat i zachwycić się wszystkimi detalami, trzeba ją zobaczyć osobiście. Spacerując po wenecjańskim placu św. Marka, a następnie przekraczając próg tej wyjątkowej świątyni, można poczuć ducha historii i zanurzyć się w otaczającym przepychu. To doświadczenie, które na długo pozostaje w pamięci i jest jedną z największych atrakcji Wenecji.

Podsumowanie - dlaczego Bazylika św. Marka zachwyca?

Bazylika św. Marka to bez wątpienia jedno z najwspanialszych dzieł architektury na świecie. Jej niezwykła konstrukcja, wspaniałe wnętrza pełne skarbów sztuki, bogata historia splatająca się z dziejami Wenecji, wszystko to sprawia, że warto ją zobaczyć na własne oczy. Choć znana jest z licznych reprodukcji i zdjęć, to dopiero osobista wizyta pozwala docenić ogrom i piękno tej świątyni. Bazylika św. Marka na stałe wpisała się w pejzaż i tożsamość Wenecji, stając się jej symbolem rozpoznawalnym na całym świecie.

Najczęstsze pytania

Bazylika św. Marka znajduje się na placu św. Marka w samym sercu Wenecji, vis a vis Pałacu Dożów. Jest dobrze oznaczona na wszystkich mapach miasta.

Bazylika jest otwarta codziennie w godzinach 9:30-17:00, z wyjątkiem niedziel, kiedy można ją zwiedzać od 14:00 do 17:00. W niedziele odbywają się w niej regularne msze św.

Bilet normalny kosztuje 3 euro, ulgowy 1,50 euro. Możliwe jest także zakupienie Wenecja Pass uprawniającego do wstępu do kilku atrakcji.

Zdjęcia są dozwolone, z wyjątkiem niektórych kaplic. Należy jednak zachować ciszę i szacunek dla modlących się osób.

Ze względu na położenie w samym centrum Wenecji, Bazylika jest łatwo dostępna na piechotę, promem lub wodnym autobusem. W pobliżu znajduje się przystanek San Marco.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Co warto zwiedzić w Argentynie? Najciekawsze miejsca
  2. Tanie noclegi i hotele w centrum Rzymu od 19 zł - zarezerwuj już dziś!
  3. Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia - co zdradza pierwszy zwiastun wyczekiwanej przygody?
  4. Malta - plan zwiedzania w 3 dni
  5. Wycieczka pociągiem panoramicznym po szwajcarskich Alpach - niezapomniane przeżycie!
Autor Wanda Wysocka
Wanda Wysocka

Jestem Wanda, a moja pasja do odkrywania świata jest jak ogień, który pali we mnie nieustannie. Na mojej stronie będziemy razem odkrywać fascynujące miejsca, kultury i przygody, które czekają na nas w różnych zakątkach globu. 

Udostępnij post

Napisz komentarz